Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دوگانه ماکرون، مرکل بر سر برکسیت

دوگانه ماکرون، مرکل بر سر برکسیت
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان برای ارایه مهلت دوباره به بریتانیا جهت انجام فرآیند برکسیت اعلام آمادگی کرده با این حال امانوئل ماکرون، رییس‌جمهوری فرانسه نگاه مثبتی به تمدید مهلت ندارد و در جدیدترین سخنانش پارلمان بریتانیا را مورد خطاب قرار داده است.

آگهی

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان روز پنجشنبه از درخواست ترزا می برای دادن مهلتی کوتاه برای به انجام رسیدن فرآیند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا حمایت کرد. او البته پیشنهاد داده که روز ۳۰ ژوئن که توسط ترزا می، نخست وزیر بریتانیا درخواست شده مشکل‌آفرین خواهد بود.

در همین حال امانوئل ماکرون، رییس‌جمهوری فرانسه نیز معتقد است: «ما به رای مردم بریتانیا احترام می‌گذاریم اما در عین حال باید شفاف باشیم. ما می‌توانیم درباره اعطای مهلتی دیگر به بریتانیا گفت‌وگو کنیم، یک مهلت فنی دیگر با در نظر گرفتن رای مثبت پارلمان بریتانیا، اما اگر رای این بار هم منفی باشد آنوقت این وضعیت همه را به سمت بی‌توافقی سوق می‌دهد.»

ماکرون در عین حال هشدار داده که اگر پارلمان بریتانیا به خروج با توافق این کشور از اتحادیه اروپا رای ندهد، آنوقت بریتانیا به سمت خروج بی‌توافق از اتحادیه اروپا در روز ۲۰ مارس پیش خواهد رفت. منظور آقای ماکرون از این توافق ساعات‌ها رایزنی بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر خروج توام با توافق این کشور از اتحادیه اروپا است.

برکسیت به طور سنگینی بر نشست دو روزه رهبران اتحادیه اروپا سایه افکنده است. سران اتحادیه اروپا برای شرکت در یک نشست دو روزه برای بررسی محورهای مختلفی از برگزیت گرفته تا تجارت با چین و مباحث محیط زیستی و برگزاری ایمن انتخابات آینده پارلمان اروپا وارد بروکسل می‌شوند.

تقاضای ترزا می از دونالد توسک

خانم می روز گذشته به طور رسمی از دونالد توسک، رئیس شورای اروپا خواست تا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را از تاریخ ۲۹ مارس به اواخر ماه ژوئن به تاخیر بیندازد. آقای توسک نیز تا به اینجای کار با ارایه مهلتی کوتاه به بریتانیا برای نهایی کردن فرآیند خروج از اتحادیه اروپا موافقت کرده است.

خانم می همچنین اعلام کرده که برای سومین رای‌گیری در پارلمان بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا آماده می‌شود و در عین حال به شدت در این مورد در حال مذاکره با اتحادیه اروپا است.

نگرانی مرکل از تداخل‌ها

پیش از برگزاری اجلاس سران اروپا به نظر می‌رسد مرکل ظاهرا نگرانی‌هایی را با اروپایی را به اشتراک گذاشته، اینکه تقاضای ترزا می برای تاخیر در زمان اجرای برکسیت به این معنا است که در زمان برگزاری انتخابات پارلمان اروپا در ماه مه بریتانیا کماکان به عنوان عضو اتحادیه اروپا حضور دارد. مرکل همچنین تاکید کرد: « با توجه به تاریخ مقرر ۳۰ ژوئن این نکته را نیز باید در نظر داشته باشیم که انتخابات پارلمان اروپا را در ماه مه پیش رو داریم. این بدین معنا است که قانونی بودن و آینده انتخابات پارلمان اروپا نیز باید محترم شمرده شود. با این حال ما گفت‌وگو درباره یک مهلت کوتاه دیگر را مغتنم می‌شمریم»

نخست‌وزیر بریتانیا چهارشنبه ۲۰ مارس اعلام کرده بود که به طور رسمی از اتحادیه اروپا خواسته تا با یک تعویق سه ماهه دیگر برای آماده شدن زمینه خروج بریتانیا از این اتحادیه موافقت کند.

به گزارش رویترز اسناد کمیسیون اروپا نشان از آن دارد که مهلت دوباره به بریتانیا باید به شکلی ارایه شود که یا با برگزاری انتخابات پارلمان اروپا منافاتی نداشته باشد یا اینکه تا پایان سال ۲۰۱۹ به طول بینجامد. در این صورت بریتانیا ملزم خواهد شد که در رای‌گیری انتخابات پارلمان اروپا شرکت کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مرکل همچنین در سخنرانی‌اش اشاره داشته که «می‌توان مهلت کوتاهی در اختیار بریتانیا قرار داد اما به شرطی که حزب طرفدار خانم می در پارلمان هفته آینده این توافق را در مجلس طرح کند.» آن هم در حالی که این طرح دو بار تا کنون در پارلمان بریتانیا رد شده است.

گرچه تا به امروز باید تکلیف برکسیت و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مشخص می‌شد اما مخالفت‌های پارلمان این کشور با طرح پیشنهادی ترزا می موجب شده که این روند طولانی‌تر از تاریخ مورد نظر شود. حالا باید دید خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا چطور در آینده مدیریت می‌شود؟ آیا بریتانیا تا انتخابات ماه مه پارلمان اروپا در این نهاد باقی خواهد ماند یا زودتر از آن برکسیت را تعیین تکلیف خواهد کرد.

برای تایید پیشنهاد تازه ترزا می لازم است تا تمامی ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا با پیشنهاد او برای تمدید برگزیت تا ۳۰ ژوئن موافقت کنند. مخالفت حتی یک کشور اروپایی موجب خواهد شد تا این پیشنهاد به ثمر نرسد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

میلیون‌ها امضا در مخالفت با برکسیت؛ سایت پارلمان بریتانیا از دسترس خارج شد

تنگ شدن مسیر مهاجرت غیرقانونی به اتحادیه اروپا؛ ۱۵ کشور خواستار برون‌سپاری پرونده‌های پناهندگی شدند

کارت‌های خرید مخصوص پناهجویان در آلمان؛ چرا دولت آن را معرفی کرد و آیا باعث تبعیض می‌شود؟