مدرسه انرژی؛ برنامه‌ای برای آموزش بهینه مصرف انرژی به کودکان

با همکاری The European Commission
مدرسه انرژی؛ برنامه‌ای برای آموزش بهینه مصرف انرژی به کودکان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

صرفه‌جویی در مصرف انرژی را می‌توان مثل ریاضیات و زبان در مدرسه آموخت.

صرفه‌جویی در مصرف انرژی را می‌توان مثل ریاضیات و زبان در مدرسه آموخت. هدف پروژه «نگهبانان جوان انرژی» در مجارستان بهینه‌سازی مصرف و کاستن از هرزرفت انرژی است. این نگهبانان جوان انرژی در شهر زولناک چه داوطلبانه آمده باشند و چه انتخاب شده باشند همگی یک چیز مشترک دارند و آن انگیزه است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

سیلویا سیروز یکی از این دانش‌آموزان است و می‌گوید: «می‌خواهم تا می‌توانم مراقب زمین باشم. چون اخبار بد دراین‌باره زیاد می‌شنویم. در خیلی از شهرها زباله و هوای آلوده زیاد است. پس اگر بتوانم کمکی بکنم خوشحال می‌شوم!»

آموزش مفرح است و آزمونی هم دارد. مثلا بچه‌ها باید بتوانند گازهای گل‌خانه‌ای را تعریف کنند یا بدانند که مصرف انرژی در دو سوم خانه‌های مجارستان باید بهینه‌سازی شود.

پروژه «مدرسه انرژی» در ۴۱ مدرسه در مرکز اروپا (۷ مدرسه مجار) به اجرا درآمده است. بودجه کامل این برنامه حدود ۵/۲ میلیون یورو است که بخش عمده آن را «بنیاد توسعه منطقه‌ای اروپا» تأمین کرده است.

برنامه مدرسه انرژی در شهر کوچک اوسِواچ مجارستان از دو سال پیش آغاز شده است. حدود ۲۸۰۰ ساکن منطقه اجازه یافتند در برای بهینه کردن مصرف انرژی مدرسه در آن سرمایه‌گذاری کنند. سپس شیشه‌‌های دو جداره و صفحات باتری خورشیدی در ساختمان نصب شد؛ گرمای ساختمان نیز به شیوه زمین‌گرمایی تأمین می‌شود.

بیشتر بخوانید:شبکه انرژی تجدیدپذیر هوشمند، تبادل انرژی بین آب شور و شیرین

شورای این شهر می‌گوید این پروژه می‌تواند یک سوم از هزینه انرژی مدرسه بکاهد. لیلی لنارت، یک «نگهبان جوان انرژی» این مدرسه می‌گوید: «در کل ما مسئول این هستیم که دانش‌آموزان قوانین را رعایت کنند: مثلا اینکه پنجره‌ها کمتر باز بمانند و البته در دفعات بیشتر و همچنین اگر کسی یادش رفت شوفاژ را خاموش کند ما هستیم که این کار را می‌کنیم.»

اما هدف این پروژه فقط آموزش نظری و اقدامات مشخص نیست بلکه بیشتر افزایش آگاهی است و دو «نگهبان ارشد انرژی» که معلمان مدرسه اند این نقش را برعهده دارند.

سیلویا دوموک، معلم و نگهبان ارشد انرژی می‌گوید: «بخش مهمی از آموزش بچه‌ها این است که آنها را به این پارک خورشیدی بیاوریم و نحوه کار و نقش صفحات خورشیدی را در زندگی به آنها نشان‌ بدهیم. آنها این اطلاعات را به خانواده‌ خود و دیگر بچه‌ها منتقل می‌کنند.»

آلبوم عکس‌ مدرسه انرژی در مجارستان را در زیر تماشا کنید

...
هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

چگونه شرکت اسکاتلندی تولید انرژی پاک توانسته فراز و نشیب بازار را پشت سر بگذارد؟

شرکت تولید انرژی خورشیدی بریتانیایی فعالیت‌هایش را در ایران متوقف می‌کند

طرح اروپایی بهبود فناوری نیروگاههای تمرکز انرژی خورشیدی در مراکش