Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مهاجرت پس از برکسیت؛ شهروندان اتحادیه اروپا در الویت قرار ندارند

مهاجرت پس از برکسیت؛ شهروندان اتحادیه اروپا در الویت قرار ندارند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سیاست مهاجرتی برکسیت؛ شهروندان اتحادیه اروپا در الویت قرار ندارند

آگهی

وزارت کشور بریتانیا روز سه شنبه ۱۸ سپتامبر (۲۷ شهریور) اعلام کرد دولت اطمینان حاصل خواهد کرد تا شهروندان اتحادیه اروپا پس از برکسیت به ایفای نقش مثبت خود در اقتصاد این کشور ادامه دهند.

این سخنان در حالی بیان می شود که کمیته مشورتی مهاجرت دولت بریتانیا با انتشار گزارشی توصیه کرده بود این کشور در سیاست مهاجرتی نباید شهروندان اتحادیه اروپا را در الویت قرار دهد.

کارشناسان معتقدند نگرانی شهروندان بریتانیا در مورد مسائل مهاجرتی یکی از عوامل رای به خروج این کشور از اتحادیه اروپا بوده است.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا نیز قبل از رسیدن به قدرت یکی از اهدافش پس از برکسیت را پایان دادن به آزادی نقل مکان شهروندان اتحادیه اروپا به بریتانیا اعلام کرده بود. اما تا به امروز، اقدامی از جانب نخست وزیر بریتانیا در این راستا صورت نگرفته است.

کمیته مشورتی مهاجرت، نهادی مستقل است که در زمینه مهاجرت به دولت مشاوره می دهد.

در گزارش این کمیته که روز سه شنبه ۱۸سپتامبر منتشر شد، آمده است: «دلیل قانع کننده ای برای در الویت قرار دادن شهروندان اتحادیه اروپا در بررسی پرونده های مهاجرتی وجود ندارد. الویت دادن در صورتی باید در سیاست مهاجرتی قرارگیرد که دولت بخواهد از آن برای چانه زنی در مذاکرات برکسیت با اتحادیه اروپا استفاده کند.»

کمیته مشورتی مهاجرت تصریح کرد بریتانیا در پذیرش مهاجران باید افراد متخصص از هر ملیتی را الویت قرار دهد.

سخنگوی وزارت کشور بریتانیا در واکنش به گزارش کمیته مشورتی مهاجرت گفت: «پش از تبیین نظام مهاجرتی بریتانیا، دولت گزارش کمیته مهاجرت را به دقت بررسی کرده و در نظر خواهد گرفت.»

بیشتر بخوانید:

وی در ادامه افزود: «دولت معتقد است که شهروندان اتحادیه اروپا در اقتصاد و جامعه بریتانیا نقش مثبتی را ایفا می کنند. بریتانیا خواستار ادامه این حضور مثبت پس از خروج از اتحادیه اروپا است.»

بریتانیا و اتحادیه اروپا هنوز به توافق نهایی برکسیت دست نیافته اند و مذاکرات در این زمینه ادامه دارد.

در صورتی که بریتانیا بتواند با اتحادیه اروپا به توافق دست یابد، شهروندان بریتانیا و اتحادیه اروپا تا دسامبر سال ۲۰۲۰ می توانند از آزادی نقل مکان برخوردار باشند.

دولت بریتانیا بارها اعلام کرده است که قصد دارد میزان مهاجرت سالانه را به زیر صد هزار نفر برساند اما تا به امروز نتوانسته است به این میزان کاهش دست یابد.

کمیته مشورتی مهاجرت در رابطه با میزان کاهش مهاجران پس از برکسیت اعلام کرد: «صد هزار نفر بیشتر یک هدف سیاسی است و نه سیاست مهاجرتی. در این زمینه بهتر است ملاک توانایی، تحصیلات و میزان درآمد مهاجر باشد تا کاهش تعداد مهاجران.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرکل: آلمان خود را برای هر سناریو برکسیت آماده می‌کند

حساس‌ترین مسائل در انتخابات ۲۰۲۴ پارلمان اتحادیه اروپا؛ آنچه نمی‌دانیم

انتخابات پارلمان اروپا؛ حزب «مردم اروپا» پیشتاز نظرسنجی‌ یورونیوز؛ جهش راست افراطی و سقوط لیبرال‌ها