Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اختلافات شدید رهبران اروپایی در مواجهه با «بحران مهاجرت»

اختلافات شدید رهبران اروپایی در مواجهه با «بحران مهاجرت»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نشست رهبران اروپایی پس از سه ماه بار دیگر در ساختمان شورای اروپا در بروکسل آغاز به کار کرده است. محور اصلی گفتگوها در این نشست مبارزه با بحران مهاجرت است.

آگهی

نشست سران اروپایی با محوریت «بحران مهاجرت» در حالی از روز پنج شنبه در بروکسل آغاز شد که به گفته ناظران در یک دهه اخیر هیچ گاه اختلاف و شکاف میان رهبران اروپا تا این اندازه شدید نبوده است.

در حالی که رهبران فرانسه و آلمان راه حل های معتدل تری برای حل بحران مهاجرت دارند، ایتالیا و اتریش مواضع تند و رادیکالی در زمینه مسدود کردن تمام مسیرهای ورود مهاجران به قاره سبز ارائه می کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مخالفت ایتالیا با طرح مشترک اروپا برای حل بحران مهاجرت

جوزپه کنته، نخست وزیر جدید ایتالیا در اولین حضور خود در نشست رهبران اروپا در بروکسل اعلام کرد که با هیچ کدام از پیشنهادات متحدان اروپایی کشورش درباره مهاجرت موافق نیست. جوزپه کنته که تنها سه هفته از زمامداری اش می گذرد، اعلام کرد که تصمیم های مشترک اتحادیه اروپا برای حل مشکل مهاجرت را تحریم خواهد کرد.

از زمان به قدرت رسیدن آقای کونته ایتالیا از پذیرش کشتی های حامل مهاجران غیرقانونی سرباز زده است. این کشور ادعا می کند که کشورهای اتحادیه اروپا به وظایف خود در زمینه همکاری با ایتالیا برای پذیرش پناهجویان عمل نکرده اند. نخست وزیر ایتالیا در این نشست اعلام کرد که مسائلی مهم تر از رسیدن به توافق مشترک بر سر پناهجویان در اروپا وجود دارد. این در حالی است که همانگونه که از قبل پیش بینی شده بود نشست سران اروپایی حول بحران مهاجرت تشکیل شد.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا هم در این نشست اعلام کرد پیشنهادی مشترک با همتایان خود در سازمان ملل برای حل بحران مهاجرت آماده کرده و قرار است با رهبران اروپایی درباره این پیشنهادات گفتگو کند.

واکنش رئیس شورای اروپا به طرح های پیشنهادی کشورهای عضو اتحادیه

در همین راستا دونالد توسک، رئیس شورای اروپا پنج شنبه در صفحه توئیتر خود نوشت: «هرچند ممکن است عده ای بگویند راه حل های من برای مبارزه با بحران مهاجرت های غیرقانونی سخت گیرانه است اما اگر همین راه ها را امتحان نکنیم ناگزیر خواهیم شد روش های رادیکال تندروهای افراطی را پیش بگیریم.»

بی تردید خطاب رئیس شورای اروپا دولت های برخی از کشورهای شرق اروپا با رهبران مهاجر ستیز و راست افراطی است. نمونه مهم آن ویکتور اوربان، نخست وزیر جنجالی مجارستان است. ویکتور اوربان در راس دولت مجارستان در ماه گذشته میلادی دستور اجرای قانونی را داد که با توجه به آن کمک به مهاجران در این کشور جرم محسوب خواهد شد. بر اساس این قانون، هر شخص و یا گروهی که سعی کند به پناهجویان و مهاجران غیرقانونی کمک کند تحت پیگرد قانونی قرار گرفته و بازداشت می شود.

این قانون پیش تر توسط دو سوم نمایندگان پارلمان این کشور به تصویب رسیده بود. اکثریت نمایندگان پارلمان را اعضای حزب فیدش که رهبر آن ویکتور اوربان است تشکیل می دهند. سخنگوی دولت مجارستان اعلام کرده است که در روزهای آینده متن کامل قانون مورد نظر در اختیار دستگاه های قضایی قرار می گیرد.

ویکتور اوربان از زمانی که در مجارستان در سال ۲۰۱۰ به قدرت رسیده است شدیدترین سیاست های مهاجرستیز را بکار گرفته است. نخست وزیر مجارستان همواره از پذیرش پناهجویانی که اتحادیه اروپا برای تمام کشورهای عضو اتحادیه در نظر گرفته، سرباز زده است.

نشست سران اروپایی روز جمعه پایان می یابد و با توجه به اختلافات شدید رهبران اروپایی به نظر نمی رسد در عمل تصمیم مشترکی از سوی رهبران بیست و هشت کشور عضو اتحادیه اروپا برای مقابله با بحران مهاجرت گرفته شود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نجات ۸۳ مهاجر سرگردان در آبهای ترکیه

تردید فرانسوی‌ها در مورد نحوه مواجهه با مهاجران غیرقانونی

نشست بی‌حاصل برای تعیین منصب‌های اصلی اتحادیه اروپا؛ راست میانه و ایتالیایی‌ها چه خوابی دیده‌اند؟