Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تردید فرانسوی‌ها در مورد نحوه مواجهه با مهاجران غیرقانونی

تردید فرانسوی‌ها در مورد نحوه مواجهه با مهاجران غیرقانونی
Copyright عکس: رویترز
Copyright عکس: رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس نتایج یک نظرسنجی، اکثریت جامعه فرانسه بر این باورند که دولت این کشور همسو با سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید شرایط را برای اقامت مهاجران کشورهای خاورمیانه و آفریقای شمالی فراهم کند.

آگهی

بر اساس نتایج یک نظرسنجی، اکثریت جامعه فرانسه بر این باورند که دولت این کشور باید شرایط را برای اقامت مهاجران کشورهای خاورمیانه و آفریقای شمالی فراهم کند.

نتایج این نظرسنجی که توسط انستیتوی نظرسنجی و بازاریابی فرانسه (IFOP) و به سفارش پایگاه اینترنتی آتلانتیکوانجام شده، نشان می‌دهد که حدود ۵۴ درصد از فرانسوی های پاسخ دهنده به سوال‌های این نظرسنجی معتقدند که فرانسه نباید به تنهایی مسئولیت مهاجران سرگردان در دریا را که توسط قایق‌های موسسه‌های خیریه نجات پیدا می‌کنند، برعهده گیرد.

۴۶ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی هم بر این باورند که کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله فرانسه باید با ایفای مسئولیت مشترک در توزیع مهاجران، مانع از وارد آمدن فشار بالای ورود آنها به یونان و ایتالیا شوند.

بیشتر بخوانید:اعلام آمادگی بندر سِت فرانسه برای پذیرفتن کشتی مهاجران

این نظرسنجی همچنین حساسیت احزاب سیاسی فرانسه نسبت به بحران مهاجران در اروپا را نیز برآورد کرده است. بر این اساس ائتلاف حزب سوسیالیست و حزب «جمهوری به پیش» در یک سو قرار می‌گیرند که در این میان ۷۶ درصد طرفداران حزب سوسیالیست و ۶۷ درصد حامیان حزب جمهوری به پیش نسبت به این بحران حساسیت دارند. در مقابل تنها ۲۸ درصد جمهوری‌خواهان و ۸ درصد اعضاء جبهه ملی نسبت به بحران مهاجرت حساسیت دارند.

به طور دقیق‌تر، نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که ۵۹ درصد از فرانسوی‌ها با پذیرش کشتی «آکواریوس» که هفته گذشته ۱۱۴ مهاجر سرگردان در دریا را نجات داده بود، مخالفند. این میزان بیش از نتایج نظرسنجی مشابه در ماه ژوئن گذشته است و نشان از افزایش شکاف در میان فرانسوی‌ها نسبت به نحوه مواجهه با پدیده مهاجرت فزاینده به اروپاست.

این نظرسنجی تنها دو ماه پس از آن انجام شده که ایتالیا و مالت از پهلوگیری کشتی «آکواریوس» که حامل بیش از ۶۰۰ پناهجوی سرگردان در دریای مدیترانه بود، سرباز زدند.

مقامات ایتالیایی در توجیه این تصمیم خود اعلام کردند که این کشور از سال ۲۰۱۵ به این سو و همزمان با شکل‌گیری بحران مهاجران غیرقانونی در اروپا، بار اصلی پناه دادن به آنها را به دوش کشیده و انتظار دارد تا در این مسیر، سایر کشورهای عضو اتحادیه نیز مسئولیت خود را ایفا کنند. در نهایت با وجود این که بیش از نیمی از مهاجران حاضر در کشتی «آکواریوس» متقاضی اخذ پناهندگی از فرانسه بودند ولی این کشور اسپانیا بود که به مسافران این کشتی اجازه ورود داد.

با این حال فرانسه، آلمان و مالت یک ماه بعد توافق کردند تا به طور مشترک پذیرای یک گروه ۵۰ نفری از مهاجران نجات داده شده در نزدیکی آبهای ایتالیا باشند.

عکس: رویترز
کودک مهاجر نجات یافته توسط کشتی آکواریوسعکس: رویترز

بیشتر بخوانید:سرگردانی کشتی‌های مهاجران در مدیترانه؛ هشدار برای اقدام فوری اروپا

هفته پیش نیز کشتی آکواریوس ۱۱۴ مهاجر غیرقانونی دیگر را که از مبدا لیبی حرکت کرده و در آبهای مدیترانه سرگردان بودند، نجات داد. ایتالیا دوباره درخواست پذیرش آنها را رد کرد. اسپانیا نیز این بار جور ایتالیا را نکشید تا این کشتی در ساحل مالت پهلو بگیرد. اما این بار پنج کشور فرانسه، آلمان، اسپانیا، پرتغال و لوکزامبورگ برای اعطای پناهندگی به این گروه از مهاجران به توافق رسیدند.

حوادث ناشی مهاجرت از طریق دریا و نیز چگونگی کاهش تعداد مهاجران غیرقانونی به اروپا، بحث روز مقام های ارشد اعضاء این اتحادیه است.

بحثی که موضوع اصلی تماس تلفنی روز جمعه امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان بود. خانم مرکل که این مدتی است با مخالفت جدی برخی احزاب داخل آلمان نسبت به سیاست های درهای باز او در مقابل مهاجران خارجی مواجه شده سعی کرد تا ضمن رایزنی با آقای ماکرون ایده «راه حل هماهنگ» در مورد مهاجران را پخته‌تر کند. این اقدام در حالی صورت گرفت که آلمان در آستانه اصلاح قوانین مهاجرت قرار دارد.

بیشتر بخوانید:بررسی لایحه مهاجرت در آلمان؛ شرایط گرفتن اقامت برای مهاجران متخصص چیست؟

فرانسه نیز ماه آوریل گذشته اصلاحیه قانون مهاجرت را تصویب کرد. مطابق قانون جدید، برای بررسی درخواست‌های پناهندگی مهلت قانونی مشخص تعیین می‌شود. همچنین مجازات حضور غیرقانونی در فرانسه، یکسال زندان تعیین شده است. این قانون مورد انتقاد گروه های حقوق بسری قرار گرفته ولی آقای ماکرون با دفاع از آن گفت که تصویب این قانون به افزایش سرعت بررسی درخواست‌های پناهندگی و نیز خروج افرادی که درخواست آنها رد شده کمک می‌کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعضای شبکه قاچاق مهاجران در شهر لیون به ۵ تا ۱۰ سال زندان محکوم شدند

اختلافات شدید رهبران اروپایی در مواجهه با «بحران مهاجرت»

توان و اراده فرانسه برای گسترش چتر هسته‌ای به اتحادیه اروپا؛چالش‌های پاریس در فضای امنیتی جدید چیست؟