کاهش محسوس آمار متقاضیان پناهندگی در اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کاهش محسوس آمار متقاضیان پناهندگی در اروپا

بحران مهاجرت مهم ترین مبحث گفتگوهای رهبران اروپایی در نشست سران عضو اتحادیه اروپا در هفته آینده خواهد بود. به نظر می رسد یکی از مهم ترین بحث ها درباره مهاجرت، تغییر قانون موسوم به دوبلین باشد. قانونی که به گفته اکثر قریب به اتفاق نهادهای حقوق بشری و حامی حقوق پناهجویان کاملا عملکردی معکوس داشته است.

درست پیش از این نشست آمارهای اتحادیه اروپا درباره مهاجرت نشان می دهد که تعداد متقاضیان پناهندگی در سال ۲۰۱۷ با کاهش محسوس ۴۴ درصدی نسبت به سال گذشته مواجه شده است.

به گفته دفتر آمار مهاجران وابسته به اتحادیه اروپا ۷۲۸۵۰۰ درخواست پناهندگی در سال ۲۰۱۷ در کشورهای عضو اتحادیه اروپا بعلاوه نروژ، سوئیس، ایسلند و لیختن اشتاین ثبت شده است.

همچنین به گفته این نهاد کاهش درخواست پناهندگی در سال ۲۰۱۸ تیز روند محسوس خود را طی می کند. در چهار ماه گذشته تنها ۱۹۷ هزار نفر در اروپا درخواست پناهندگی داده اند که نسبت به سه سال گذشته با کاهش عمده روبرو بوده است.

در سال ۲۰۱۶ تعداد متقاضیان پناهندگی یک میلیون ۳۰۰ هزار نفر بوده است.

همچنین ورود مهاجران بصورت غیرقانونی از دریای مدیترانه نیز کاهش ویژه ای در سال ۲۰۱۷ داشته است.

آمار متقاضیان پناهندگی در برخی از کشورهای اروپا از جمله بلژیک در دو سال اخیر تفاوت فاحشی نداشته است.

اما آلمان همچنان اولین کشور میزبان پناهجویان در میان کشورهای اروپایی است. در این کشور با وجود کاهش نسبت به سال های قبل در سال ۲۰۱۷ ، ۲۲۲۵۶۰ درخواست پناهندگی ثبت شده است. این عدد در ایتالیا ۱۲۸۸۵۰ و در فرانسه ۹۹۳۳۰ نفر بوده است. شهروندان سوری در سال ۲۰۱۷، ۱۵ درصد متقاضیان پناهندگی و پس از سوری ها شهروندان عراق و افغانستان هر دو با هفت درصد بیشترین متقاضیان پناهندگی را تشکیل می دهند.

۳۲۷۰۰ تن از متقاضیان پناهندگی در سال ۲۰۱۷ کودکان و نوجوانان زیر هجده سال بوده اند.