Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

بلژیک؛ صدها تن در مراسم خاکسپاری مودا دختر دوساله کرد شرکت کردند

بلژیک؛ صدها تن در مراسم خاکسپاری مودا دختر دوساله کرد شرکت کردند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مودا دختربچه دو ساله کردعراقی دو هفته پیش در پی تیراندازی پلیس بلژیک به مینی بوس حامل پناهجویان درگذشت. چهارشنبه مراسم خاکسپاری او در اور نزدیک بروکسل برگزار شد.

آگهی

نزدیک به ۱۵۰۰ نفر از شهروندان بلژیک در مراسم خاکسپاری مودا، دختر بچه دو ساله کرد اهل عراق شرکت کردند. پیش از مراسم خاکسپاری شهروندان بلژیکی در شهر اور در نزدیکی بروکسل راه پیمایی کردند. این دختر بچه کرد در تعقیب و گریز پلیس‌هایی که مینی‌بوس حامل پناهجویان را دنبال می‌کردند در پی شلیک نیروهای پلیس کشته شد.

تظاهرات کنندگان همگی لباس‌های سفید برتن کرده بودند و هر کدام شاخه گل سفیدی در دست داشتند. پس از این راه‌پیمایی برخی از نمایندگان حقوق پناهجویان و حقوق کودک سخنرانی کردند. پدر و مادر مودا که در هنگام کشته شدن او در مینی‌بوس در کنارش بودند در این مراسم حاضر شدند. مودا در آرامگاه شهر اور به خاک سپرده شد.

پلیس بلژیک دو هفته پیش، در پانزدهم ماه مه، در پی تعقیب و گریز مینی بوس حامل پناهجویان نهایتا به سوی آنها تیراندازی کرد و در جریان تیراندازی دختر دو ساله کرد عراقی کشته شد. این موضوع خشم و عصبانیت بسیاری از گروه های حقوق بشری و مدافعان پناهجویان را برانگیخت.

پلیس ابتدا دخالت در مرگ این دختر را کتمان کرد تا اینکه نتایج آزمایش‌های پزشک قانونی نشان داد تنها دلیل فوت دختربچه دو ساله تیر پلیس بوده است. در پی اعلام پزشکی قانونی گفته می‌شود مامور پلیس عامل این تیراندازی در وضعیت روانی مناسبی قرار ندارد.

دادستان پرونده تصمیم گرفت علیه افسر پلیسی که به این خودرو شلیک کرده اعلام جرم کند. دادستان همچنین می‌گوید که این حادثه یک تراژدی بوده و افسری که برای متوقف کردن مینی‌بوس شلیک کرده، هرگز فکر نمی‌کرده است که چنین اتفاقی بیافتد.

این خبر دردناک باردیگر مساله «مجرم بودن پناهجویان غیرقانونی» در اروپا به طور عام و در بلژیک به طور خاص را در راس اخبار رسانه ها قرارداده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نزاع جمعی پناهجویان کرد و عرب در یونان بر سر روزه‌خواری

آلمان دادن اقامت به خانواده پناهجویان را سخت‌تر می‌کند

خیزش چپ‌گرایان ملی‌گرا به رهبری نماینده ایرانی‌تبار پارلمان آلمان برای درخشش در انتخابات اروپا