Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

«تغییرات اقلیمی» دلیل اصلی شکایت چند خانواده به دادگاه اروپا

«تغییرات اقلیمی» دلیل اصلی شکایت چند خانواده  به دادگاه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چند خانواده از کشورهای اروپایی و یک کشور آفریقایی و کشور فیجی بدلیل تاثیر مستقیم تغییرات اقلیمی بر زندگی آنها از اتحادیه اروپا شکایت کردند.

آگهی

ده خانواده از پرتغال، آلمان، فرانسه، ایتالیا، رومانی و فیجی و کنیا و انجمن جوانان سوئد در اعتراض به تاثیر مستقیم تغیییرات آب و هوایی در زندگی روزمره آنها از اتحادیه اروپا شکایت کردند.

این عده می گویند اروپا باید میزان تولید گازهای گلخانه ای را کم کند تا زندگی آنها کمتر دچار نوسانات ناشی از تغییرات اقلیمی شود.این عده با مراجعه به دادگاه اروپا گفته اند که تغییرات آب و هوایی یک مساله کاملا حقوق بشری است و اتحادیه اروپا هم متعهد شده است تا از شهروندان در صورت تعرض به حقوق انسانی آنها مراقبت کند.

این خانواده ها معتقدند که حجم گازهای گلخانه های تولید شده در اروپا شهروندان زندگی شهروندان جهان را مستقیما با معضل روبرو کرده است. موریس فسکه اعضای یکی از شاکیان خانواده فرانسوی می گوید: «تولید گازهای گلخانه ای با افزایش ۴۴ درصدی در طول سال های اخیر روبرو شده است. در سیاست های اروپایی نکته ای که وجود دارد احترام به حقوق شهروندان و حقوق بشر است. اروپا برای حفظ دموکراسی باید به حقوق شهروندانش احترام بگذارد. امروز ضرورت جدی برای مداخله اروپا در برنامه تولید گازهای گلخانه ای وجود دارد.»

نماینده این خانواده ها یک استاد دانشگاه و حقوقدان بلژیکی به نام رودا ورهین است. او می گوید: « شکایت این خانواده ها کاملا قانونی است. آنها نسبت به پایمال شدن حقوق قانونی خود معترض هستند. دادگاه اروپا باید به سخنان آنان توجه و از حقوق شهروندان محافظت کند.»

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که گرمایش زمین در اثر تغییرات آب و هوایی موجب افزایش چشم‌گیر مهاجرت خواهد شد و افزایش مهاجرت نیز تغییرات اقلیمی را به دنبال خواهد داشت.

به نظر می‌رسد تغییرات آب و هوایی زمین به دلیل فعالیت‌های صنعتی انسان دلیل تازه‌ای برای مهاجرت است. گرچه انسان پیش‌تر نیز به دنبال یافتن مکان‌های اقلیمی مناسب دست به مهاجرت زده است اما گرمایش و فرسایش زمین که در اثر صنعتی شدن جوامع انسانی به وقوع پیوسته تغییرات اقلیمی را سرعت بخشیده است.

مطالعات جدید نشان می‌دهند که بخش بزرگی از مهاجرت‌های امروزی به دلیل تغییرات اقلیمی رخ می‌دهند؛ به عنوان مثال می‌توان از مهاجران آفریقایی و خاورمیانه‌ای نام برد که به مقصد مکان‌هایی با شرایط اقلیمی بهتر از جمله اروپا روانه می‌شوند.

براساس مطالعات انجام شده به نظر می‌رسد حتی درصورتی عملی شدن توافق پاریس تا پایان قرن حاضر میزان افرادی که بخاطر تغییرات اقلیمی دست به مهاجرت می‌زنند حدود ۳۰٪ افزایش خواهد یافت.

هدف از توافق پاریس آن است که با کاهش میزان تولید گازهای گلخانه‌ای از جمله دی‌اکسید کربن، دمای کره زمین را تا پایان قرن بیست و یکم حدود ۲ درجه کاهش داده و به دمای پیش از صنعتی شدن جهان برسانند.

بیشتر بخوانید: 

تغییرات آب و هوایی مارس ۲۰۱۸؛ برف نارنجی در اروپا و گرمای شدید آسیای مرکزی

تغییرات آب و هوایی ژانویه ۲۰۱۸ از نگاه ماهواره «کوپرنیکوس»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تغییرات اقلیمی؛ کره زمین گرمترین تابستانش را پشت سر گذاشت

گرما در شمالگان؛ بلندترین قله سوئد چهار متر کوتاه شد

عالی‌ترین دادگاه اتحادیه اروپا مجارستان را تا زمان رعایت قوانین پناهدگی اتحادیه روزانه یک میلیون یورو جریمه کرد