Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

«مقررات مسدود کردن تحریم ها» راه حل اتحادیه اروپا برای حفظ برجام

«مقررات مسدود کردن تحریم ها» راه حل اتحادیه اروپا برای حفظ برجام
Copyright 
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مدیرعامل بخش صادرات بلژیک به یورونیوز می گوید اتحادیه اروپا در صورت وضع قانون «مقررات مسدود کردن تحریم‌ها» می تواند منافع شرکت های اروپایی حاضر در ایران و نهایتا برجام را حفظ کند.

آگهی

اروپا می خواهد برجام را حفظ کند اما برخی از تحلیلگران معتقدند که این امکان وجود ندارد. به گفته آن‌ها تحریم های دولت آمریکا علیه شرکت های اروپایی نهایتا باعث خروج سرمایه‌گذاران از ایران خواهد شد.

برای بررسی بیشتر و بهتر رابطه تجاری میان ایران و کشورهای عضو اتحادیه اروپا یورونیوز با مسئول آژانس صادرات بلژیک در بروکسل گفتگو کرد. بلژیک تنها در یازده ماه اول سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۵۵۰ میلیون یورو کالا و خدمات به ایران صادر کرد و در مدت زمان مشابه ۱۱۵ میلیون یورو واردات از این کشور داشت. صادرات بلژیک به ایران در سال ۲۰۱۶، ۲۰ درصد افزایش یافت. همزمان واردات از ایران افزایش ۱۴۹ درصدی داشته است.

مدیرعامل آژانس صادرات بلژیک، پاسکال دلکومینت، به یورونیوز گفت بسیاری از شرکت هایی که در ماه های اخیر برای سرمایه گذاری جدید به ایران رفته بودند تا سرمایه گذاری را آغاز کنند با تصمیم دونالد ترامپ از حضور در بازار ایران منصرف شدند. او به ما گفت که در سال ۲۰۱۶ یک سال پس از امضای برجام ۶۰ شرکت جدید بلژیکی و در سال ۲۰۱۷، یکصد و بیست شرکت برای دیدار و سرمایه گذاری راهی ایران شدند. پاسکال دلکومینت می گوید اگر اروپا بخواهد می تواند راه های قانونی فرار و بی اثر کردن تحریم های دونالد ترامپ را انتخاب و اجرایی کند.

پاسکال دلکومینت معتقد است که تنها تحریم ها نیستند که سرمایه گذاری در ایران را سخت می کنند: انعکاس ترس و واهمه از اجرای تحریم ها پای برخی از سرمایه گذاران بزرگ برای ورود به ایران را سست می کند. مدیرعامل آژانس صادرات بلژیک می گوید: «ترس از تحریم ها اثرات روانی زیادی هم دارد. بسیاری از شرکت پیش از آغاز تحریم ها از احتمال قطع شدن روابط تجاری با آمریکا پیشاپیش راه خروج از ایران را پی گرفته اند. به همین دلیل ترغیب بلژیکی ها برای حضور در بازار ایران کار بسیار دشواری است، خصوصا در زمانی که رئیس جمهوری آمریکا در روز خروج از برجام نوید تحریم های تازه می دهد.»

بیشتر بخوانید:

برای خانم دلکومینت برجام پایان نیافته است و نیاز به یک تعامل جامع و کامل از طرف تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا هست تا اروپا منافع اقتصادی خود با ایران پس از برجام را حفظ و توافق هسته ای را زنده نگاه دارد. بیشترین صنایعی که در ایران سرمایه گذاری کردند در بخش تولید مواد غذایی، نفت و گاز و تولید و ساخت خودرو هستند.

پاسکال دلکومینت می گوید: «اروپا مجبور است برای حفظ برجام از راهکردهای حقوقی و قانونی که در اختیار دارد استفاده کند و نگذارد تا فشار و تحریم های آمریکا روی روابط اتحادیه با ایران تاثیر بگذارد. با استفاده از «مقررات مسدود کردن تحریم ها» اروپا می تواند به شرکت های اروپایی تضمین لازم برای ماندن در ایران را بدهد. این مقررات می توانند عامل مهمی در حفظ برجام و منافع اقتصادی اروپا در ایران باشند.»

«مقررات مسدود کردن تحریم ها» ماده تبصره قانونی است که اتحادیه اروپا در سال ۱۹۹۶ در پارلمان اروپا به تصویب رساند و آن را اجرایی کرد. پیشتر شرکت های اتحادیه اروپا با استفاده از این مقررات رابطه تجاری خود با چین در دوران تحریم را حفظ کرده اند.

خبرنگار • نیما قدکپور

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران: اروپا قول داده برجام را حفظ کند

تنگ شدن مسیر مهاجرت غیرقانونی به اتحادیه اروپا؛ ۱۵ کشور خواستار برون‌سپاری پرونده‌های پناهندگی شدند

کارت‌های خرید مخصوص پناهجویان در آلمان؛ چرا دولت آن را معرفی کرد و آیا باعث تبعیض می‌شود؟