Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

ایران: اروپا قول داده برجام را حفظ کند

ایران: اروپا قول داده برجام را حفظ کند
Copyright 
نگارش از Ilia Nick
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«سیاست ما اکنون انتظار و عمل است. برای چند هفته،‌ همه جور امکانی وجود دارد. می‌توانیم غنی‌سازی ۲۰ درصدی را از سر بگیریم.»

آگهی

علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز شنبه اعلام کرد اتحادیه اروپا قول داده است، با وجود تصمیم دونالد ترامپ برای وضع تحریم علیه تهران، توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کند.

آقای صالحی که پس از دیدار با میگوئل آریاس کانته، کمیسر انرژی اتحادیه اروپا در کنفرانسی خبری سخن می‌گفت افزود:‌ «تا زمانی که این قول و قرارها محقق و عملیاتی نشود ما نمی‌توانیم به طور قوی صحبت کنیم. امیدواریم در آینده نزدیک، هرچه پیش می‌رویم، شاهد عملیاتی شدن این قول و قرارها باشیم.»

وی تأکید کرد: آن موقع اگر به کسی مسموع نبود امروز برای کل جهان مسموع شده است که آمریکا در توافق‌های بین المللی کشور قابل اتکا و اعتمادی نیست.»

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای صالحی همچنین درباره احتمالات پس از برجام گفت : «اگر طرفهای دیگر بر وعده خود پایدار بمانند ما نیز چنین خواهیم کرد. سیاست ما اکنون انتظار و دیدن است. برای چند هفته،‌ همه جور امکانی وجود دارد. می‌توانیم غنی‌سازی ۲۰ درصدی را از سر بگیریم.»

گفتگوی علی‌اکبر صالحی با خبرنگاران خارجی پس از نشست با کمیسیونر انرژی اروپا، عکس از رویترز

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه استفاده از ارز یورو به جای دلار در معاملات ایران و اروپا گفت:‌ «هیأت اروپایی در رابطه با به کارگیری یورو در تعاملات میان ایران و اروپا قول مساعد داده‌اند و پیشنهاداتی ارائه شده، گام‌های اولیه نیز در این زمینه برداشته شده است.»

علی اکبر صالحی همچنین افزود:‌ «آقای کانیته به طور کامل برای ما اقداماتی را که اروپا بعد از خروج آمریکا از برجام درصدد انجام آن است تشریح کردند. به ویژه در رابطه با مقررات مسدودسازی که قرار است توسط اتحادیه اروپا احیا شود.»

کمیسر انرژی اتحادیه اروپا نیز گفت: «ما به دوستان ایرانی خود پیغام دادیم که تا زمانیکه آنها به توافق خود پایبند بمانند اروپایی‌ها نیز تعهدات خود را به جا خواهند آورد. و آنها (ایرانی‌ها) نیز از سوی دیگر همین را گفتند.» وی افزود: «ما تلاش خواهیم کرد که جریان تجارت خود با ایران را، که برای این کشور بسیار مثبت بوده، ادامه دهیم.»

اتحادیه اروپا زمانی خریدار عمده نفت ایران به شمار می‌آمد. پس از اعلام خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام، دولت‌های اروپایی تلاش کرده‌اند تا حد امکان از راه گفتگو با ایران این توافق را حفظ کنند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر فرانسوی: آیا به آمریکا اجازه خواهیم داد پلیس اقتصادی دنیا شود؟

«مقررات مسدود کردن تحریم ها» راه حل اتحادیه اروپا برای حفظ برجام

گفتگوی بورل و امیرعبداللهیان در آستانه سفر گروسی؛ رئیس دیپلماسی اروپا به وزیر خارجه ایران چه گفت؟