استاد دانشگاه برلین: اروپا تا زمان اجرای تحریمها فرصت زیادی برای حفظ برجام دارد

استاد دانشگاه برلین: اروپا تا زمان اجرای تحریمها فرصت زیادی برای حفظ برجام دارد
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چگونه اروپا می تواند برجام را حفظ کند؟ در این باره یورونیوز با کورنلیوس آدباهر، استاد دانشگاه آزاد برلین گفتگو کرده است.

آگهی

رهبران اروپایی متعهد شده اند تا به هرقیمتی برجام را زنده نگاه دارند. اما با توجه به سخنان دونالد ترامپ که در سخنرانی خروج از برجام حاکمان ایران را «دیکتاتور» خواند و به طور غیرمستقیم از تغییر حکومت تهران صحبت کرد به نظر می رسد کشورهای اروپایی ها برای حفظ برجام باید وارد تنش جدی با متحد اصلی خود یعنی ایالات متحده بشوند.

با این حال مشخص نیست کشورهای اروپایی ها تا کی و تا چه اندازه از متحد آمریکایی خود برای حفظ برجام روی برمی گردانند. در این باره با کورنلیوس آدباهر استاد دانشگاه و پژوهشگر موسسه کارنگی گفتگو کردیم.

یورونیوز: آیا اروپا به اندازه کافی تلاش کرد تا آمریکا از برجام خارج نشود؟

کورنلیوس آدباهر: «فکر می کنم اروپا به اندازه کافی تلاش کرد. مشکل اصلی تصور و اندیشه آمریکا و رئیس جمهوری این کشور از برجام بود. می توان گفت که دونالد ترامپ چنان در نگاهش به برجام قاطعیت داشت که اروپایی ها آنقدر که باید و شاید امکان متقاعد کردن او را نداشتند.»

یورونیوز: برخی از ایرانیان معتقد هستند اگر اروپا همکاری کند برجام همچنان حفظ خواهد شد، این در حالی است که شرکت های اروپا از همین دیروز تحت شدیدترین فشارها برای خروج برجام از سوی دولت آمریکا قرار گرفته اند، چطور می توان به حفظ برجام امیدوار بود؟

کورنلیوس آدباهر: «در این باره مهم ترین مساله میزان شدت تحریم ها است. آمریکا تا چه اندازه می خواهد با تحریم ها به شرکت های اروپایی فشار وارد کند. فراموش نکنیم که تحریم ها از فردا به اجرا در نخواهند آمد و چندین هفته طول می کشد تا ساختار اصلی تحریم ها شکل گیرند و اجرایی شوند. در این زمان اروپایی ها باید فرصت طلبی کنند و در مذاکره با آمریکایی ها بتوانند دست کم دست خود در حفظ برجام را باز بگذارند و در حفظ آن بکوشند.»

یورونیوز: واکنش مقامات ایرانی به خروج آمریکا از برجام نشانی از خروج ایران از برجام نداشت اما چقدر معتقدید که تهران در دراز مدت به برجام پایبند می ماند؟

کورنلیوس آدباهر: «فشار داخلی در ایران علیه برجام با تصمیم ترامپ افزایش یافته است. معضل اصلی حسن روحانی رئیس جمهوری ایران وابستگی موفقیت های دولت او به برجام است. حسن روحانی حتی در آخرین کارزار انتخاباتی خود با تکیه بر برجام توانست برنده مطلق باشد. به همین دلیل عدم کارایی برجام و حالا خروج آمریکا از آن می تواند این کشور را بسوی خروج از برجام و گسترش انرژی هسته ای سوق دهد. بار دیگر انتقاد تندروها از حسن روحانی رئیس جمهوری ایران افزایش یافته است. آنها می گویند چگونه به آمریکایی ها که همواره گفته ایم غیرقابل اعتماد هستند اعتماد کردید.»

بیشتر بخوانید:

خبرنگار • نیما قدکپور

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دو شرکت‌ بزرگ کشتیرانی در همکاری با ایران بازنگری می‌کنند

ماکرون: تصمیم ترامپ درباره برجام اشتباه است

موافقت اتحادیه اروپا با نخستین قانون مبارزه با خشونت علیه زنان؛ بر سر تعریف تجاوز جنسی توافق نشد