شرکت های بلژیکی تا سال ۲۰۱۶ به سوریه مواد غیرمجاز شیمیایی صادر کرده اند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
شرکت های بلژیکی تا سال ۲۰۱۶ به سوریه مواد غیرمجاز شیمیایی صادر کرده اند

دادگاهی در آنتورپ بلژیک بزودی مدیران چند شرکت شیمیایی این کشور را بدلیل نقض تحریم های سازمان ملل و صادرات مواد شیمیایی به سوریه محاکمه خواهد کرد. به گفته رسانه های بلژیک این شرکت ها یکی از اصلی ترین عوامل صادرات گاز سارین که می تواند به سلاح شیمیایی تبدیل شوند، به سوریه و پس از تحریم های سازمان ملل علیه این کشور بودند.

با وجود تحریم های سازمان ملل در سال ۲۰۱۳، پس از اولین حمله شیمیایی در سوریه، این شرکت های بلژیکی همچنان به مرواده با رژیم سوریه ادامه دادند. تا آنجا که پس از افشاگری ها معلوم شده است نزدیک به ۹۶ تن ایزوپروپوانول، که ماده اولیه تولید گاز سارین است در سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ به سوریه صادر شده است. تنها در ماه آوریل گذشته حملات شیمیایی با گاز سارین جان دست کم ۸۰ نفر را خان شیخون گرفت. ادعای حمله شیمیایی در سوریه با واکنش های متعددی از سوی جامعه جهانی روبرو شد.

بیشتر بخوانید:

آمریکا، فرانسه و بریتانیا در یک عملیات مشترک به چند مرکز تحقیقاتی سوریه را که به ادعای مقامات این سه کشور در آن سلاح های شیمیایی تهیه و تولید می شد، حمله کردند.

از روز سه شنبه کارشناسان سازمان منع استفاده از سلاح های شیمیایی منتظر ورور به دوما برای انجام تحقیقات برای بررسی این حمله شیمیایی و جمع آوری شواهد و مدارک هستند.

پیش از این در فوریه سال ۲۰۱۷، قطعنامه پیشنهادی شورای امنیت سازمان ملل متحد برای محکومیت دولت سوریه در استفاده از سلاح شیمیایی در جریان جنگ ۶ سال گذشته با وتوی کشورهای روسیه و چین به تصویب نرسید.