سوریه از سازمان منع سلاح های شیمیایی برای تحقیق درباره «حمله شیمیایی» دوما دعوت کرد

سوریه از سازمان منع سلاح های شیمیایی برای تحقیق درباره «حمله شیمیایی» دوما دعوت کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«سوریه مشتاق است برای روشن شدن حقیقت در برابر اتهامات کشورهای غربی با سازمان منع سلاح های شیمیایی همکاری کنند. اتهامات این کشورها برای توجیح اعمال تهاجمی شان علیه سوریه است.»

آگهی

به دنبال انتشار تصاویر از «حمله شیمیایی» به دوما و واکنش های جهانی، رسانه ملی سوریه روز سه شنبه ۲۹ فروردین ماه اعلام کرد که دولت سوریه از سازمان منع سلاح های شیمیایی برای روشن شدن اتهامات «حمله شیمیایی» به دوما دعوت کرده است.

منابع وزارت خارجه سوریه به تلویزیون این کشور گفتند: «سوریه مشتاق است برای روشن شدن حقیقت در برابر اتهام‌های کشورهای غربی با سازمان منع سلاح های شیمیایی همکاری کنند. اتهام‌های این کشورها برای توجیه اعمال تهاجمی شان علیه سوریه است.»

بیشتر بخوانید:از «حمله شیمیایی» به دوما تاکنون چه می دانیم؟

پاسخ مشترک فرانسه و آمریکا در صورت اثبات «حمله شیمیایی»

سخنگوی دولت فرانسه روز سه شنبه ۲۱ فروردین اعلام کرد در صورتی که وقوع «حمله شیمیایی» به دوما برای فرانسه محرز شود، این کشور پاسخ درخور خواهد داد. پیش از این رییس جمهوری فرانسه، امانوئل ماکرون حمله شیمیایی را خط قرمزی خوانده بود و هشدار داده بود که عبور از آن منجر به اقدام نظامی از سوی فرانسه خواهد شد.

بیشتر بخوانید:مسکو طرح قطعنامه‌‌ای برای تحقیق دربارۀ حملۀ شیمیایی دوما را به شورای امنیت می‌دهد

امانوئل ماکرون و دونالد ترامپ روز دوشنبه برای دومین بار پس از «حمله شیمیایی» به دوما طی تماس تلفنی بر احتمال اثبات این «حمله شیمیایی» تاکید کردند. مشاوران رییس جمهوری فرانسه گفته اند در صورت اثبات «حمله شیمیایی» به دوما، فرانسه به احتمال زیاد با همکاری با ایلات متحده آمریکا علیه سوریه اقدام نظامی خواهند کرد.

واکنش عربستان سعودی در فرانسه به «حمله شیمیایی»

وزیر خارجه عربستان سعودی نیز که اکنون محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان را در سفر رسمی به فرانسه همراهی می کند به خبرنگاران گفت: «عربستان سعودی خواستار شناسایی و محاکمه مسولان حمله شیمیایی به دوما است». عادل الجبیر در پاسخ سوالی درباره احتمال شرکت عربستان سعودی در اقدام نظامی علیه سوریه در واکنش به «حمله شیمیایی» به دوما گفت عربستان سعودی همچنان در حال بررسی اوضاع است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شرکت های بلژیکی تا سال ۲۰۱۶ به سوریه مواد غیرمجاز شیمیایی صادر کرده اند

سفیر روسیه در لبنان: موشک‌های آمریکایی را در آسمان سوریه نابود می‌کنیم

جنجال فرهنگی در لهستان؛ مشق شب دانش‌آموزان حذف می‌شود