Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سفر موگرینی به منطقه بالکان در جهت گسترش اتحادیه اروپا

سفر موگرینی به منطقه بالکان در جهت گسترش اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، فدریکا موگرینی در آلبانی اعلام کرد خواستار الحاق کشورهای منطقه بالکان به اتحادیه اروپا است.

آگهی

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در راستای گسترش اتحادیه اروپا در غرب منطقه بالکان با مقامات آلبانی در تیرانا پایتخت این کشور دیدار و گفتگو کرد. کمیسیون اروپا با الحاق آلبانی و مقدونیه به اتحادیه اروپا موافقت کرده است اما همچنان باید منتظر نشست رهبران اتحادیه اروپا در ماه خرداد ماند تا در این باره تصمیم گیری شود.

خانم موگرینی در دیدار خود از آلبانی اعلام کرد که نظرسنجی ها نشان می دهند مردم آلبانی در منطقه بالکان و در سراسر اروپا بیشترین اطمینان را به اروپا دارند. وی در همین راستا اظهار امیدواری کرد تا الحاق این کشور به اتحادیه اروپا روند سریعی را طی کند. حضور کشورهای منطقه بالکان برای اعضای اتحادیه اروپا اهمیت زیادی دارد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تاکید بر این موضوع گفت امیدوار است دست های اتحادیه اروپا برای استقبال از آلبانی به عنوان عضو جدید کاملا باز باشد.

بیشتر بخوانید:

گفتگوی اختصاصی یورونیوز با فدریکا موگرینی

رئیس کمیسیون اروپا: ملی گرایی برخلاف میهن دوستی متضمن دشمنی با دیگران است

در حالی که فرضیه حضور برخی از کشورهای منطقه بالکان در صحن اتحادیه اروپا به واقعیت نزدیک می شود ترکیه هر ماه از اتحادیه اروپا فاصله بیشتری می گیرد. مارک پی رینی، سفیر سابق اتحادیه اروپا در ترکیه اعتقاد دارد مذکرات الحاق ترکیه در بن بست کامل قرار گرفته است و شانس از سرگیری بسیار کم است. به گفته این کارشناس موسسه کارنگی ترکیه پس از کودتا و فعالیت های اخیرش در سوریه و علیه کردها می تواند برای همیشه فرضیه حضور در اتحادیه اروپا را به تاریخ بسپارد. ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا بتازگی در مصاحبه ای با یورونیوز گفت که ترکیه در منطقه نقش دارد اما نقش ترکیه آن قدر که مردم فکر می کنند بزرگ نیست. شاید این سخنان آقای یونکر شرایط الحاق این کشور قدرتمند اروپایی با اکثریت مسلمان را کاملا دشوار می کند.

تابستان گذشته هم پارلمان اروپا با اکثریت آرا رای به لغو مذاکرات الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا داد اما همزمان نمایندگان موافقت خود را با تشدید و تقویت روابط دیپلماتیک با این کشور در زمینه بحران مهاجرت و مبارزه با تروریسم اعلام کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مذاکرات الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا معلق شد

انتخابات پارلمانی آلبانی؛ ارزیابی اراده مردم برای پیوستن به اتحادیه اروپا

مذاکرات الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا: ادامه یا توقف؟