Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مذاکرات الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا: ادامه یا توقف؟

مذاکرات الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا: ادامه یا توقف؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نمایندگان پارلمان اروپا روز چهارشنبه نسبت به تحولات ترکیه ابراز نگرانی کردند. با این وجود آنتونیو تایانی، رییس پارلمان اروپا تاکید کرد که ترکیه باید به حقوق اساسی «که اروپا بر پایه آن بنیان گذارده شده» احترام بگذارد، وی گفت که اروپا «اسلام هراس نیست و درهایش را به سمت مردم ترکیه نمی بندد.»

بسیاری از نمایندگان پارلمان نیز نتیجه همه پرسی ترکیه و احتمال افزایش قدرت رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری این کشور را نگران کننده خواندند و خواستار تجدید نظر در روابط اروپا با ترکیه شدند.

مانفرد وبر، نماینده آلمانی و رهبر حزب راست افراطی مردم، یکی از مهمترین فراکسیون های پارلمان نیز خواستار توقف روند الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا شد. کتی پیری، یکی دیگر از نمایندگان پارلمان با بیان اینکه در صورت اصلاح قانون اساسی ترکیه اتحادیه اروپا باید رسما گفتگو ها را با آنکارا متوقف کند، گفت:‌ «ترکیه با قانون اساسی جدید نمی تواند عضو اتحادیه اروپا شود. ادامه مذاکرات الحاق با دولت کنونی ترکیه بی معنی است.» خانم پیری افزود:‌ «اروپا نباید از دسترس مردم ترکیه خارج شود اما ما نمی توانیم با دولتی که در این دو سال ثابت کرده قادر نیست شرایط الحاق را رعایت کند مذاکره کنیم.»

Brauchen Neustart in den #EU-#Tuerkei-Beziehungen. Beitrittsgespräche beenden. GuyVerhofstadt</a> <a href="https://twitter.com/Lambsdorff">Lambsdorff#Sommerhttps://t.co/rQ9aNM5F9P

— Manfred Weber (@ManfredWeber) 26 avril 2017

آقای اردوغان روز سه شنبه در گفتگو با خبرگزاری رویترز گفته بود در صورتی که «ذهنیت خصومت آمیز برخی کشورهای اروپایی» در قبال ترکیه تغییر نکند در تقاضای الحاق به اتحادیه اروپا تجدید نظر خواهد کرد.

اختلاف میان اتحادیه اروپا و ترکیه به ویژه پس از کودتای نافرجام سال گذشته تشدید شد. در پی این کودتا دهها هزار نفر از جمله نیروهای نظامی، قضات، وکلا، معلمان و افراد عادی دستگیر یا از کار برکنار شدند. آقای اردوغان همچنین برقراری دوباره حکم اعدام را مردود ندانست و گفت که در صورت تصویب پارلمان آنرا تایید خواهد کرد. این سخنان نگرانی کشورهای اروپایی از نقض حقوق بشر در ترکیه را افزایش داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفر موگرینی به منطقه بالکان در جهت گسترش اتحادیه اروپا

نشست وزرای خارجه ناتو در بروکسل؛ ترکیه به باد انتقاد گرفته شد

نورپردازی بناهای نمادین قاره سبز با هدف ترغیب شهروندان به شرکت در انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا