Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دبیرکل ناتو: مسکو مرز میان صلح و تجاوز را محو می‌کند

NATO Secretary-General Jens Stoltenberg
NATO Secretary-General Jens Stoltenberg Copyright REUTERS/Yves Herman
Copyright REUTERS/Yves Herman
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«روسیه همسایه ما است. نمی‌خواهیم جنگ سرد جدیدی راه بیافتد.»

آگهی

دبیرکل ناتو روز پنج‌شنبه اعلام کرد که روسیه با انجام حملات چندگانه و تلفیقی، در حال محو کردن خط میان صلح و تجاوز است.

از زمان آغاز جنگ در شرق اوکراین، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی روسیه را به پیشبرد همزمان جنگ معمول و غیرمعمول و استفاده از حملات سایبری علیه کشورهای غربی متهم می‌کند.

ینس استولتنبرگ با اعلام همبستگی اعضای ناتو با لندن در موضوع ترور جاسوس سابق روسیه با گاز اعصاب در خاک بریتانیا، این حمله را «غیرقابل پذیرش» خواند و افزود چنین اقداماتی «در دنیای متمدن جایی ندارد».

با این وجود او اعلام کرد که تا کنون از سوی لندن درخواستی برای فعال کردن مادۀ ۵ پیمان ناتو یا کمک به انجام تحقیقات در این پرونده مطرح نشده است. او گفت دوشنبۀ آینده در بروکسل با بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا دیدار خواهد داشت تا دربارۀ این حمله با وی گفتگو کند.

بر اساس ماده ۵ پیمان آتلانتیک شمالی، حملۀ نظامی به هر یک از اعضای ناتو، حمله به تمام آنها محسوب خواهد شد و اعضا موظفند برای حمایت از متحد خود، دست به مقابلۀ جمعی بزنند. این ماده تا کنون تنها یک بار و بنا بر درخواست ایالات متحده آمریکا در پی وقوع حملۀ تروریستی ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی اجرا شده است.

دبیرکل ناتو از روسیه خواست تا به پرسش‌هایی که در این باره از سوی کارشناسان بریتانیا مطرح شده است، پاسخ دهد و خطاب به مقامات بریتانیا نیز گفت که به این حرکت روسیه، واکنشی «مناسب و سنجیده» نشان دهند.

ینس استولتنبرگ که در مقر ناتو در بروکسل سخن می‌گفت، در پاسخ به پرسشی دربارۀ واکنش ناتو به تقویت توان نظامی روسیه گفت که ناتو به دنبال یک مسابقۀ تسلیحاتی با روسیه نیست زیرا به گفته او چنین مسابقه‌ای «هیچ برنده‌ای ندارد» و به نفع هیچکس نخواهد بود. با این حال دبیرکل ناتو با بر حذر داشتن روسیه از ادامه رویه کنونی افزود: «ما یک پیام داریم: ناتو از تمام اعضایش در برابر تمام تهدیدات دفاع می‌کند. ما توانایی دفاع را داریم.»

علاوه بر دبیرکل ناتو، روز پنج‌شنبه سران سه کشور قدرتمند اتحادیه اروپا یعنی آلمان، فرانسه و بریتانیا در کنار ایالات متحده آمریکا در بیانیۀ مشترکی حمله به جاسوس روس با گاز اعصاب را محکوم و دولت روسیه را مسئول این حادثه معرفی کردند.

اتحادیه اروپا اعلام کرد که قرار است موضوع این حمله دوشنبۀ آینده در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل مورد بحث قرار بگیرد.

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا نیز از ترزا می، نخست وزیر بریتانیا خواست تا موضوع این حمله را در دستور کار نشست پیش روی رهبران اتحادیه اروپا قرار دهد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تحقیق درباره ۱۴ پرونده مشکوک پس از مسمومیت جاسوس سابق روس

در پی مسمومیت سرگی اسکریپال، جاسوس سابق روس در شهر سالزبری، وزیر کشور بریتانیا از بازگشایی چهارده پروندۀ مشکوک دیگر و انجام تحقیقات دوباره دربارۀ آنها خبر داد.

این پرونده‌ها مربوط به حوادثی است که از سال ۲۰۰۱ میلادی تا کنون در خاک بریتانیا روی داده و موضوع آنها شهروندان روس منتقد دولت پوتین یا افرادی هستند که به نحوی روی سوژه‌های مرتبط با این کشور مشغول تحقیق بوده‌اند و هر کدام به نحوی (خودکشی، حمله قلبی، سقوط از پنجره، سقوط روی ریل آهن، سقوط هلی کوپتر و ..) جان باخته‌اند.

پلیس و سازمان ضد جاسوسی بریتانیا (МI5) با همکاری یکدیگر در تلاش برای بازبینی این پرونده‌ها و کشف جزئیاتی هستند که احتمالا تا کنون نادیده گرفته شده بود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترور جاسوسان؛ اطلاعات روسیه اوکراین و بریتانیا را زیر سوال برد

لاوروف اتهام‌های بریتانیا را یک تبلیغات هیستریک خواند

طنز و شوخی با ترور نافرجام ترامپ؛ آیا آزادی بیان در آلمان استانداردی دوگانه دارد؟