نماینده مخالفان سوریه به یورونیوز: روسیه و ایران برای دولت اسد تصمیم می‌گیرند

نصر حریری، نماینده مخالفان دولت بشار اسد
نصر حریری، نماینده مخالفان دولت بشار اسد
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتیجه حضور مخالفان سوریه در نخستین نشست بروکسل، وعده یک کمک ۶ میلیارد یورویی از سوی حاضران در این کنفرانس و نیز اتحادیه اروپا برای سوری‌ها بود.

آگهی

رئیس کمیسیون گفتگوهای سوریه و یکی از نمایندگان مخالفان دولت بشار اسد می‌گوید که روسیه و ایران به جای دولت بشار اسد تصمیم می‌گیرند.

نصر حریری روز سه شنبه در یک نشست خبری در بروکسل، پایتخت بلژیک گفت : «تا زمانی که شاهد تلاش‌های هماهنگ شده از سوی متحدان دولت سوریه برای کمک به این رژیم هستیم، جنگ در این کشور ادامه خواهد داشت، شهروندان بیشتری از خانه و کاشانه خود آواره خواهند شد و خطر افراط گرایی دنیا را فرا خواهد گرفت.»

وی این سخنان را در حالی اعلام کرد که حملات ارتش سوریه به غوطه شرقی شدت گرفته است.

نصر حریری همچنین در پاسخ به پرسش عیسی بو قانون، خبرنگار یورونیوز در مورد نقش ایران و روسیه گفت : «واقعا نیاز به یک قاطعیت صادقانه و جهانی هست تا رژیم سوریه یا متحدان او را به پای مذاکره بکشاند. البته در هر حال، رژیم سوریه تصمیم گیرنده نیست و تصمیم گیری واقعی برای این رژیم در ید اختیار ایران و سوریه است. اگر روسیه به مذاکرات نیاید، نمی‌توانیم امید داشته باشیم که دولت سوریه به تنهایی برای گفتگو حاضر شود.»

قرار است دومین نشست کنفرانس موسوم به «حمایت از آینده سوریه و منطقه» در روزهای ۲۴ و ۲۵ آوریل (۴ و ۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۷) در مقر اتحادیه اروپا در بروکسل برگزار شود. هدف از این نشست جلب توجه جامعه جهانی به بحران سوریه و حمایت از روند سیاسی به رهبری سازمان ملل متحد اعلام شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نخستین دور این کنفرانس در روزهای ۴ و ۵ آوریل ۲۰۱۷ (۱۵ و ۱۶ فروردین ۱۳۹۶) در بروکسل برگزار شد. نتیجه حضور مخالفان سوریه در نخستین نشست بروکسل، وعده یک کمک ۶ میلیارد یورویی از سوی حاضران در این کنفرانس و نیز اتحادیه اروپا برای سوری‌ها بود.

آخرین گزارش‌ها از وضعیت غوطه شرقی

در حالی که ارتش سوریه به شکلی بی‌سابقه به بمباران غوطه شرقی ادامه می‌دهد، جان هزاران خانواده سوری که در این شهر گرفتار آمده‌اند، همچنان در خطر است.

رویترز
یکی از مجروحان حملات هوایی ارتش سوریه در غوطه شرقیرویترز

غوطه شرقی که در کنترل گروه‌های مخالف دولت بشار اسد است، به ویژه در ۴۸ ساعت گذشته آماج حملات شدیدی بوده است. در حالی که حجم ویرانی‌ها در برخی نقاط آن از زمان اوج حملات به شهر حلب در سال ۲۰۱۶ است، اما گویی این تکه کوچک از جغرافیا، توجه چندانی را از سوی جامعه جهانی به سوی خود جلب نکرده است.

تنها از ۲۴ ساعت پیش تا میانه روز سه شنبه یکم اسفند، در حدود ۱۰۰ نفر از جمله چندین کودک در غوطه کشته شده‌اند و گزارشی نیز از سوی سازمان «نجات کودکان» در مورد تخریب بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در این شهر منتشر شده است. به جز در زمان حمله، سکوت خیابان‌ها را تنها گاهی صدای عبور آمبولانس‌ها می شکند.

بیشتر بخوانید:دست‌کم ۱۰۰ کشته در حملات هوایی به غوطه شرقی؛ یونیسف بیانیه سفید منتشر کرد

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اولین انتخابات شوراها در سوریه پس از آغاز جنگ داخلی

چالش روسیه، ایران و ترکیه برای رسیدن به توافق در بحران سوریه

اخبار از بروکسل؛ برگزاری کنفرانس کمک به سوریه