Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

عباس در بروکسل، پنس در بیت‌المقدس؛ «تشکیلات خودگردان میانجیگری آمریکا را نمی‌پذیرد»

Le ministre palestinien des Affaires étrangères, Ryad al-Malki
Le ministre palestinien des Affaires étrangères, Ryad al-Malki
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمود عباس در دیدار با فدریکا موگرینی خواستار نقش فعال اروپا در مذاکرات صلح خاورمیانه شد. خواستی که با توجه به عدم پذیرش میانجیگری آمریکا در مذاکرات صلح از سوی فلسطین می تواند بیش از هر زمان دیگری اثرگذار باشد.

آگهی

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی دوشنبه در بروکسل با فدریکا موگرینی، نماینده اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجی و اقدامات امنیتی، دیدار و گفتگو کرد. آقای عباس هفته گذشته اعلام کرد که آمریکا با پذیرش رسمی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل نمی تواند میانجی مناسبی برای صلح در خاورمیانه باشد. اتحادیه اروپا و نماینده سیاست خارجی آن، فدریکا موگرینی بارها اعلام کرده که تنها راه حل برای صلح خاورمیانه برسمیت شناختن دو کشور مستقل اسرائیل و فلسطین با یک پایتخت به نام بیت المقدس است. 

دیدار محمود عباس و خانم موگرینی دعوتی است از اروپا برای اینکه جایگزین ایالات متحده در مذاکرات صلح شود. وزیر خارجه دولت خودگردان فلسطینی در گفتگو با یورونیوز می گوید: «فلسطینی‌ها انتظار دارند اروپا نقش فعالی در روند صلح خاورمیانه بازی کند.» اتحادیه اروپا در سالهای اخیر کمکهای مالی و فرهنگی زیادی به دولت خودگردان و مناطق تحت کنترل آنها کرده است. ریاض المالکی، وزیر خارجه دولت خودگردان می گوید: «از زمانی که آمریکا مشروعیت واقعی برای میانجی‌گری را از دست داده است نوبت به اتحادیه اروپا می رسد تا با وجود تمام تلاش‌هایی که در سالهای گذشته کرده است جایگزین این کشور شود.»

تاکنون هشت کشور عضو اتحادیه اروپا از جمله سوئد کشور فلسطین را به رسمیت شناخته اند. لهستان، جمهوری چک، اسلواکی، قبرس، مالت و مجارستان هم در میان این کشورها هستند. وزیر خارجه تشکیلات خودگردان می گوید انتظار دارد فرانسه و آلمان، دو کشور مهم اتحادیه اروپا به جرگه دیگر کشورهایی بپیوندند که کشور مستقل فلسطینی را به رسمیت می شناسند. البته وزیر خارجه آلمان بار دیگر بر این نکته تاکید کرد که تنها راه حل برون رفت از بحران تشکیل دو کشور مستقل است. 

میانجی‌گری اتحادیه اروپا و جایگزینی این نهاد متشکل از ۲۸ کشور به جای ایالات متحده خواست دولت اسرائیل را تامین نمی کند. در همین راستا بنیامین نتانیاهو با انتقاد از محمود عباس، دولت خودگردان فلسطین را محکوم کرده است که در صورتی که آمریکا را به عنوان میانجی صلح قبول نداشته باشند این بدان معنی است که اصولا موافق صلح در منطقه خاورمیانه نیستند. ریاض المالکی درباره اظهار نظر نخست وزیر اسراییل می گوید: « ما نیازی به مشورت و اظهارنظر از سوی نتانیاهو نداریم. ما شرایط خود را می‌سنجیم و برطبق آن تصمیم می گیریم که چگونه روند مذاکرات را دنبال کنیم. اسرائیلی‌ها تاکنون دو بار میانجی‌گری کشوری ثالث به جز آمریکا را رد کرده اند. آنها می خواهند که آمریکا تنها میانجی مذاکرات باشد و ما دیگر با این شرط موافق نیستیم.» 

دیدار محمود عباس با مقامات اروپایی در بروکسل در حالی صورت می گیرد که مایک پنس، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده به اسرائیل رفته است تا با با نخست وزیر این کشور بنیامین نتانیاهو دیدار کند. آقای پنس در این کشور یک سخنرانی ایراد کرد و گفت از این که در پایتخت اسرائیل، «بیت المقدس»، با آقای نتانیاهو دیدار می کند خوشحال و خرسند است. 

بیشتر بخوانید: 

سازمان آزادی‌بخش فلسطین در واکنش به سخنان مایک پنس با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «سخنرانی مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا در اسرائیل نشان داد دولت ایالات متحده خود بخشی از مشکل موجود در مسیر صلح خاورمیانه است.»

  

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محمود عباس از اتحادیه اروپا می‌خواهد تا دولت فلسطین را به رسمیت بشناسد

عالی‌ترین دادگاه اتحادیه اروپا مجارستان را تا زمان رعایت قوانین پناهدگی اتحادیه روزانه یک میلیون یورو جریمه کرد

وضع تعرفه واردات خودروهای الکتریکی چینی از جیلی تا تسلا و بی‌ام‌و؛ کمیسیون اروپا نرخ‌ها را اعلام کرد