Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آکسفام: اتحادیه ریاکارانه نام بهشت‎های مالیاتی اروپا را در گزارش‎ها حذف کرده است

آکسفام: اتحادیه ریاکارانه نام بهشت‎های مالیاتی اروپا را در گزارش‎ها حذف کرده است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

اتحادیه اروپا هفته آینده فهرستی از بهشت‎های مالیاتی منتشر خواهد کرد و مجازاتی برای این گریزگاهها درنظر گرفته خواهد شد. اما موسسه اکسفام دوشنبه فهرست جدیدی از گریزگاههای مالیاتی ارائه داد و همزمان به کمیسیون اتحادیه اروپا هشدار داد که با ریاکاری در گزارش جدید مهمترین نهاد اروپایی نامی از چهار کشور این قاره که در زمره بزرگترین بهشت‎های مالیاتی هستند برده نشده است. در این فهرست نام ۳۵ کشور و قلمرو آمده است.

اسون گیگولد، نماینده چپگرای پارلمان اروپا در این باره می گوید: « می دانیم کشورهایی هستند که اساسا برای برخی از شهروندان هیچ مالیاتی درنظر نمی گیرند. خصوصا برای شهروندان ثروتمندی که خارجی هستند. کسی صحبت از جزیره مالت، لوکزامبورگ و هلند در این گزارش نمی کند و باید این کشورها نیز که عضو اتحادیه اروپا هستند در این فهرست قرارگیرند.»

۱۰ درصد از بودجه سالیانه کشورها بدلیل فرارهای مالیاتی کاهش می یابد. کارشناسان می گویند تنها با مبلغ فرارهای مالیاتی می توان جهان را از فقر و گرسنگی نجات داد. این در حالیست که تنها ثروتمندان جهان که تنها ۵ درصد جمعیت کره خاکی را تشکیل می دهند از فرارهای مالیاتی بهره می برند. در میان کمپانی‌های مهمی که فرار مالیاتی دارند بیشترین مبلغ به ثروتمندترین شرکت جهان اپل تعلق می گیرد. شرکت تولید لوازم ورزشی نایک هم در جای بعدی قرار می گیرد. جالب اینکه هر دوی این شرکتها با حضور در اروپا یکی در ایرلند و دیگری در هلند از مالیاتهای میلیاردی خود فرار می کنند.

نماینده آلمانی پارلمان اروپا می گوید: « ما از منابع مختلف شنیده ایم که مثلا قرار نیست نامی از سوییس و آمریکا در این فهرست بیاید در حالی که می دانیم در آمریکا هنوز ایالتهای هستند که بدون اطلاعات درباره افراد برای آنها حساب باز می کنند. در سوییس هم همین طور است و این امکان فرار مالیاتی و پولشویی کامل را به این افراد می دهد.»

چهار کشور هلند، لوکزامبورگ، ایرلند و مالت بهشت‎های مالیاتی اروپا هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رسوایی جنسی و مالی سازمان خیریه آکسفام را از کمک دولتی محروم می‌کند

سوئیس و آمریکا فاسدترین کشورهای جهان در زمینه پنهان‌کاری مالیاتی

نشست بی‌حاصل برای تعیین منصب‌های اصلی اتحادیه اروپا؛ راست میانه و ایتالیایی‌ها چه خوابی دیده‌اند؟