Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

«مجرمان جنگی» اغلب حس قهرمانان وطن را دارند

«مجرمان جنگی» اغلب حس قهرمانان وطن را دارند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

همکار ما در لوگانوی سوییس با کارلا دل پونته، دادستان پیشین دادگاه بین المللی کیفری یوگسلاوی سابق درباره احکام جدید دادگاه جرایم جنگی و خصوصا علیه رهبران یوگسلاوی سابق و همچنین سوریه گفتگو کرده است.

همکارما از خانم دل پونته می پرسد شما یکی از عوامل اصلی بازداشت و محاکمه راتکو ملادیچ بودید، امروز پس از دیدن حکمی که برای او بریده اند چه فکر می کنید؟

کارلا دل پونته: راضی هستم از حکمی که برای او صادر شده است، فکر می کنم برای قربانیان نیز این موضوع بسیار خوشایند باشد. چرا که از زمان مرگ اسلوبودان میلوشوویچ می توان گفت که ملادیچ بالاترین مقام یوگسلاوی سابق است که در جنگ بالکان در قتل عامها نقش داشته است. از حکم او بسیار خوشحال شدم.

یورونیوز: شما دستور بازجویی و تعقیب بسیاری مجرمان جنگی را داده اید و پیش از آن روی اعضای مافیا کارهای زیادی کرده اید، زمانی که این افراد در مقابل شما بازجویی می شوند چه حسی دارید؟ آیا آنها با دیگر مجرمان متفاوت هستند؟ چه نوع انسانهایی هستند؟

کارلا دل پونته: زمانی که آنها صحبت می کنند ایدئولوژی آنها را بهتر درک می کنید، شما متوجه نژادپرستی آنها می شوید. البته تنها کسی که در این دوران اظهار ندامت و به جرایم خود اعتراف کرد بعدتر در زندان خودکشی کرد. به غیر از او ندیدم که کسی اظهار ندامت و یا به جرایم خود اعتراف کند. آنها خود را قهرمانانی می دانند که به کشورشان خدمت کرده اند.

یورونیوز: دادگاه بین المللی کیفری یوگسلاوی سابق بسیار موفق تر از دادگاههای مربوط به نسلکشی رواندا و سودان بود، دلیل آن چیست؟ آیا دلیل آن جذابیت فوق العاده یوگسلاوی سابق برای رسانه ها نیست؟

کارلا دل پونته: دلیل اصلی آن اراده سیاسی جامعه جهانی برای محاکمه جنایتکاران جنگی یوگسلاوی سابق بود، در سطح بین المللی، برقراری عدالت براحتی امکان پذیر نیست اگر که یک اراده سیاسی وجود نداشته باشد. امروز عدم وجود این اراده سیاسی را درباره سوریه مشاهده می کنیم. شورای امنیت سازمان ملل برای برگزاری یک دادگاه بین المللی علیه مجرمان جنگی در این کشور بدلیل عدم وجود توافق بین اعضا ناتوانی های زیادی دارد.

یورونیوز: در زمانی که دادستان دادگاه بین المللی کیفری یوگسلاوی سابق بودید برخی از مواقع مجبور بودید در مقابل برخی رسانه ها و یا دولتها بایستید. تلخترین خاطره شما در مقام دادستان بین المللی چیست؟

کارلا دل پونته: بدترین خاطره ای که دارم مرگ ناگهانی میلوشویچ است. ما در آخرین جلسات دادگاهی او بودیم و بخش اعظمی از احکام علیه او صادر شده بود. زمانی که مانند یک فرشته در تخت خود جان داد این موضوع خیلی مرا عصبانی کرد.

یورونیوز: با نگاهی به کارآیی دادگاه بین المللی کیفری یوگسلاوی سابق امروز چه تدابیری برای ترمیم و بهتر شدن به کار می بندید؟

کارلا دل پونته: مهمترین موفقیت دادگاه این بود که پرده از تمام جنایات برداشت. سازماندهی دادگاه فوق العاده بود. این دادگاه نمونه خوبی برای برقراری عدالت در سطح بین المللی بود. ما باید آنرا به اثبات می رساندیم. اما امروز برای ترمیم ترجیح می دهم سرعت زیادی به روند دادگاهی و محاکمات بدهم. دلیلی ندارد که جلسات دادگاهی این چنین طولانی باشد. باید در آینده به این موضوع رسیدگی شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عملیات نفوذی روسیه در پارلمان اروپا؛ پلیس به دفتر نمایندگان یورش برد

خیزش چپ‌گرایان ملی‌گرا به رهبری نماینده ایرانی‌تبار پارلمان آلمان برای درخشش در انتخابات اروپا

انتخابات پارلمان اروپا و نقش زنان سیاستمدار؛ ملونی با کارت‌های فن در لاین و لوپن چگونه بازی می‌کند؟