تیرگی در روابط مالت و اتحادیه اروپا پس از ترور خبرنگار این کشور

تیرگی در روابط مالت و اتحادیه اروپا پس از ترور خبرنگار این کشور
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

اتحادیه اروپا از این پس تمرکز زیادی روی کشور مالت خواهد داشت. توجه مضاعفی که پس از ترور خبرنگار افشاگر مالتی روی دولت مالت گذاشته شده است. دافنه کاروآنا گالیتسیا یکی از مهمترین خبرنگاران تحقیقی افشاگر پرونده موسوم به فرارهای مالیاتی پاناما بود. در همین راستا پارلمان اروپا سه شنبه تصمیم گرفت گروهی از ۸ نماینده را برای تحقیقات بیشتر درباره ترور این خبرنگار به مالت بفرستد. چهارشنبه پارلمان درباره طرح سوالات بیشتر از دولت مالت تشکیل جلسه خواهد داد.

یکی از نمایندگان سوسیالیست پارلمان اروپا از مالت می گوید: «متاسفانه پارلمان اروپا تنها به مسایل سطحی پرداخته است و نمی خواهد ببیند که مشکلات عمیق تری وجود دارد.» سخنان این نماینده پارلمان در حالیست که پارلمان اروپا بدلیل انصراف نمایندگان سوسیالیست تحت تاثیر نمایندگان سوسیالیست مالتی رای نظارت کامل پارلمان بر تحقیقات پلیسی را تصویب نکردند.

برخی از نمایندگان سوسیالیست مالت خود نیز در زمره افراد مورد تحقیق در پرونده فرارهای مالیاتی پاناما بودند. سوسیالیستها و اعضای حزب کارگر دولت مالت را هم تحت کنترل دارند.

روبرتا متسولا نماینده پارلمان اروپا از راستهای محافظه کار مالت می گوید: «در شرایطی هستیم که روزنامه نگاران در روز روشن ترور می شوند، هزاران نفر در اعتراض به خیابان می آیند و می خواهند تحقیقات مستقل در این باره انجام شود و نخست وزیر هیچ جوابی ندارد و حاضر نیست به خواستها پاسخ بدهد.»

به نظر می رسد در هفته و ماههای آینده رابطه اتحادیه اروپا و کشور کوچک مالت تحت تاثیر ترور روزنامه نگار این کشور به سردی بگراید. این در حالیست که مالت در دوره گذشته رهبر دوره‌ای شورای اروپا بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکست طرفداران روسیه در انتخابات کرواسی؛ محافظه‌کاران پیروز نیاز به ائتلاف با راست افراطی دارند

آغاز انتخابات پارلمانی در کرواسی؛ رئیس جمهور منتقد اروپا در سودای نخست‌وزیری است

جنجال فرهنگی در لهستان؛ مشق شب دانش‌آموزان حذف می‌شود