Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تصمیم‌های قاطع اروپا برای مبارزه با گریزگاههای مالیاتی

تصمیم‌های قاطع اروپا برای مبارزه با گریزگاههای مالیاتی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

اتحادیه اروپا قصد دارد لیست سیاهی از تمامی گریزگاههای مالیاتی تهیه و ارائه کند. تصمیمی که در جریان وزرای اقتصاد و دارایی کشورهای عضو اتحادیه اروپا گرفته شد. این تصمیم یک روز پس از افشاگریهای رسانه‌ای موسوم به اسناد بهشتهای مالیاتی گرفته شده است.

انتشار صدها هزار سند جدید از سرمایه‌گذاری ثروتمندان جهان در گریزگاه‌ها یا بهشت‌های مالیاتی، نشانگر ارتباط مستقیم یا غیرمستقیم رهبران و سیاستمداران شماری از کشورها با فرارهای بزرگ مالیاتی است. از شرکت اپل و نایک گرفته تا الیزابت دوم، ملکه بریتانیا، ویلبر راس، وزیر بازرگانی ایالات متحده آمریکا و جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، از جمله مواردی هستند که کمتر از ۲۴ ساعت پس از انتشار این اسناد، نامشان به‌عنوان افراد مرتبط با سرمایه‌گذاری‌های هنگفت «فراساحلی» گره خورده است. اسناد موسوم به پارادایز حدود دو سال پس از اسناد پاناما ابتدا در نشریه آلمانی دویچه زایتونگ منتشر شد. این اسناد بار دیگر نشان می‌دهد که چگونه صاحبان اصلی قدرت و ثروت، به‌ویژه در کشورهای دموکراتیک غربی با پیروی از اصل سود، سرمایه‌های خود را به گریزگاه‌های مالیاتی منتقل و میلیون‌ها شهروندان را از درآمدهای مالیاتی محروم می‌کنند. ۹۶ رسانه از کشورهای مختلف جهان ماه‌ها درباره این اسناد و صحت و سقم آن‌ها تحقیق کرده اند.

برونو لومر وزیر دارایی و اقتصاد فرانسه پس از این جلسه اعلام کرد: «قوانین جدیدی برای مبارزه با فرارها تعیین خواهیم کرد. باید بطور شفاف با این مشکلات مبارزه کنیم. تمام کشورهای عضو باید از این پس با شفافیت کامل با این معضل برخورد کنند. آنهایی که نمی خواهند تن به قوانین بدهند قطعا مجازات خواهند شد.»

یک سازمان اقتصادی فرانسوی تخمین زده است که ۱۰ درصد از بودجه سالیانه کشورها بدلیل فرارهای مالیاتی کاهش می یابد. کارشناسان می گویند تنها با مبلغ فرارهای مالیاتی می توان جهان را از فقر و گرسنگی نجات داد. این در حالیست که تنها ثروتمندان جهان که تنها ۵ درصد جمعیت کره خاکی را تشکیل می دهند از فرارهای مالیاتی بهره می برند. در میان کمپانی‌های مهمی که فرار مالیاتی دارند بیشترین مبلغ به ثزوتمندترین شرکت جهان اپل تعلق می گیرد. شرکت تولید لاوزم ورزشی نایک هم در جای بعدی قرار می گیرد. جالب اینکه هر دوی این شرکتها با حضور در اروپا یکی در ایرلند و دیگری در هلند از مالیاتهای میلیاردی خود فرار می کنند.

به گفته گونترام ولف اقتصاددان تدابیر اتحادیه اروپا اتفاق لازم اما ناکافی است. بخش مهم این وظیفه به کمیسیون اروپایی مربوط می شود که می تواند با انتشار شرکتها و افراد متخلف و فشارآوردن روی آنها بطور واقع و جدی با این مشکل مواجه شود. تصمیات جدید اتحادیه اروپایی با واکنشهای انتقاد آمیز بهشتهای مالیاتی اروپایی از جمله لوکزامبورگ و ایرلند و مالت مواجه شده است. در این میان لازم به ذکر است که ژان کلود یونکر رئیس فعلی کمیسیون اروپایی خود در مقام نخست وزیر پیشین اروپا یکی از مهمترین افرادی بود که حامی و عامل تشکیل گریزگاههای مالیاتی در اروپا شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه؛ کنترل شبکه‌های مجازی برای جلوگیری از فرار مالیاتی

چه کسانی بیشترین مالیات را در اروپا می‌پردازند؟

اعلام جشن سوسیالیست‌ها؛ حزب راست افراطی «وُکس» اسپانیا از دولت‌های ائتلافی ۵ منطقه کناره‌گیری کرد