Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بروکسل؛ آوارگی صدها پناهجو در ۳ کیلومتری مقر اتحادیه اروپا

بروکسل؛ آوارگی صدها پناهجو در ۳ کیلومتری مقر اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ویرانی اردوگاه پناهجویان درشهر کاله فرانسه صدها تن از آنها را به پارک ماکسیمیلیان بروکسل کشانده است. پارکی که در سه کیلومتری مقر اتحادیه و کمیسیون اروپایی است و نزدیک به شش ماه است که پناهجویان با مشکلات عدیده ای از جمله بازداشتهای بی‌شمار توسط پلیس دست و پنجه نرم می کنند.

مانع تراشیهای پلیس علیه پناهجویان در قلب اروپا

اردوگاه کاله که به جنگل معروف بود کمتر از یکسال است که توسط نیروهای پلیس فرانسه ویران شده است. در این اردوگاه هزاران پناهجو که قصد عبور از کانال مانش و ورود به بریتانیا را داشتند زندگی می کردند. دولت فرانسه پیش از ویرانی این اردوگاه به پناهجویان قول داده بود که آنها را در محلهای بهتری در فرانسه اسکان خواهد داد اما اکثر قولهای دولت پس از ویرانی اردوگاه کاله به اجرا درنیامد.

ماگالی کلربو، یکی از داوطلبان صلیب سرخ در بروکسل است. او نزدیک به شش ماه است که به پارک ماکسیمیلیان می آید تا به پناهجویانی که در چمنهای پارک می خوابند و گرفتار خشونتهای بی سابقه پلیس بلژیک هستند کمک کند. او به ما گفت در طول چند ماه گذشته نیروهای پلیس نه تنها کمکی به پناهجویان آواره نکردند بلکه سعی کردند یا به هر قیمتی از تمرکز آنها در پارک بکاهند و یا دست به بازداشت آنها بزنند.

به گفته این داوطلب صلیب سرخ این اتفاقات «ضدبشری» در بروکسل پایتخت بلژیک و قلب اروپا می افتد. شهری که مقر اصلی نهادهای اروپایی است. ماگالی کلربو گفت: «با تمام مشکلاتی که این مهاجران دارند نیروهای پلیس وسایل آنها را هرروز مصادره می کنند و به دور می ریزند حتی کیسه خوابها، پتو و دیگر وسایلی که سازمانهای غیر دولتی در اختیار آنان گذاشته اند.»

وی در گفتگو با ما اعلام کرد اگر اروپا بزودی سیاستهایش را در زمینه برخورد با پناهجویان تغییر ندهد در این قاره با بحران های گسترده جدیدی مواجه خواهیم شد. سازمان‌های حقوق بشری می گویند «سرکوب» پناهجویان آن هم در قلب اروپا «فاجعه بار» است. به گفته این سازمانها، اتحادیه و کمیسیون اروپا همواره برخورد کشورهای شرق اروپا خصوصا جمهوری چک، مجارستان و لهستان و اسلواکی با پناهجویان را محکوم می کند اما در شش ماه گذشته حتی یکبار هم برای حل مشکلات این پناهجویان در دو قدمی آنها اقدامی صورت نگرفته است.

نگرانی مقامات از ایجاد جنگل کاله در چندصد متری اتحادیه اروپا

در ادامه گزارش از وضعیت پناهجویان در نیمه شب با یاسین همراه شدیم تا روند توزیع غذای شبانه برای پناهجویان را دنبال کنیم. او بنیانگذار یکی سازمانهای غیر دولتی کمک به پناهجویان است و می گوید همواره حتی در توزیع و پخش غذا در پارک و ایستگاه کنار پارک با موانع زیادی روبرو بوده است که پلیس برای آنها پدید می آورد. بدلیل شناسایی توسط نیروهای پلیس بسیاری از پناهجویان نمی خواهند از چهره‌هایشان فیلمبرداری شود.

یاسین حاج ادریسی بناینگذار سازمان غیر دولتی «آشپزخانه بلژیکی» می گوید: «غذارسانی به پناهجویان از شش ماه پیش پس از ویرانی اردوگاه کاله آغاز شد. در ماههای اول تنها ۲۰۰ پرس غذا حاضر می کردیم و در هفته‌های اخیر تعداد این پرسها به ۶۵۰ تا هم رسیده است.»

مقامات پلیس بروکسل نگران هستند اردوگاه دیگری از نوع کاله در مرکز شهر بروکسل شکل بگیرد. آنها می گویند در هفته های اخیر با افزایش عمده تعداد پناهجویان در این پارک و ایستگاه قطار اطراف آن مواجه بوده اند. از ایستگاه قطار شمال که در نزدیکی پارک قرار دارد اتوبوسهای فراوانی به کاله می روند. شهر شمالی فرانسه که در دو ساعتی بروکسل واقع است و گذرگاه اصلی عبور از دریا برای بریتانیا است.

به گفته داوطلبانی که برای سازمان های غیر دولتی ها کار می کنند روزی نیست که پناهجویان بصورت قاچاقی سوار اتوبوسهای که به سمت کاله و انگلستان می روند، نشوند. اغلب آنها در مرز در پی بازرسی اتوبوس بازداشت می شوند.

بحران پناهجویان در اروپا و در پایتخت های مهم اروپایی از جمله پاریس و بروکسل، بدلیل نزدیکی این دو شهر به بریتانیا، به یکی از معضلات شهری تبدیل شده است. پناهجویان خانه و کاشانه ای برای اقامت ندارند و برخی از شهروندان حضور پناهجویان در پارکها و خیابانها را تحمل نمی کنند. در این میان به نظر می رسد تنها سیاست دو سال اخیر دولتهای فرانسه و بلژیک تنها پاک کردن صورت مساله بوده است و به نظر نمی رسد تغییر جدی در سیاستهای دولتها بوجود بیاید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات پارلمان اروپا؛ حزب «مردم اروپا» پیشتاز نظرسنجی‌ یورونیوز؛ جهش راست افراطی و سقوط لیبرال‌ها

تنگ شدن مسیر مهاجرت غیرقانونی به اتحادیه اروپا؛ ۱۵ کشور خواستار برون‌سپاری پرونده‌های پناهندگی شدند

کارت‌های خرید مخصوص پناهجویان در آلمان؛ چرا دولت آن را معرفی کرد و آیا باعث تبعیض می‌شود؟