Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

گردهمایی در مقابل کمیسیون اروپا در حمایت از زندانیان سیاسی ایران

گردهمایی در مقابل کمیسیون اروپا در حمایت از زندانیان سیاسی ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بنا به دعوت سازمان عفو بین‌الملل بلژیک و فعالان حقوق بشر ایران دوشنبه در مقابل ساختمان کمیسیون اروپا گردهمایی در حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی زندان رجایی شهر که بیشتر از ۳۰روز است در اعتصاب غذا هستند، برگزار شد.

این زندانیان از هشتم مرداد ماه امسال در اعتراض به ضرب و شتم و انتقالشان به یک سالن دیگر دست به اعتصاب غذا زدند. این گروه از سالن ۱۲ به سالن شماره ۱۰ منتقل شده اند. این سال برخلاف آئین نامه سازمان زندانها به دوربین مداربسته و سیستم شنود مجهز است. سازمانهای حقوقی بشر در ایران می گویند مقامات زندان رجایی شهر از دراختیارگذاشتن داروهای ضروری به بیماران در این بند خودداری می کنند. زندان رجایی شهر استانداردهای لازم یک زندان مورد تایید سازمان ملل و سازمانهای حقوق بشری وابسته به آن‌ را ندارد. گفته می شود مسئولان این زندان کتاب و لباس و وسایل پخت و پز و حتی دیدن تلویزیون ایران را از زندانیان این بند دریغ می کنند. طبق گزارشهای سازمانهای حقوق بشری به علت عدم انتقال دستگاههای تصفیه آب سردکن به سالن ۱۰ دسترسی زندانیان به آب آشامیدنی هم محدود شده است.

در این گردهمایی نماینده پارلمان بلژیک زوئه گنو به یورونیوز گفت: «در حال حاضر شاهد عادی شدن روابط غرب با ایران هستیم؛ خصوصا همکاریهای زیادی در زمینه اقتصادی انجام می شود اما برای ما تازمانی که حکم اعدام در ایران همچنان پابرجاست و بسیاری بدلیل عقیدتی و سیاسی سالها به حبس می افتند نمی توان به فکر گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران بود.»

بسیاری از فعالان حقوق بشری ادعا می کنند که کمیسیون و اتحادیه اروپا بدون توجه به مشکلات حاد حقوق بشری در ایران تنها به فکر گسترش روابط تجاری با این کشور است. کریم لاهیجی رئیس دایمی و افتخاری فدراسیون جهانی مدافع حقوق بشرو نایب رئیس پیشین آن می گوید: «اتحادیه اروپا کاملا از بحرانهای حقوق بشری در ایران خبردار است، آنها وضعیت زندانیان سیاسی را می دانند، آنها با شرایط سانسور در رسانه‌ها و در کل با سرکوبهایی که در زمینه آزادی و حقوق اساسی مردم می گذدر آشنا هستند.»

در این گردهمایی نماینده سازمان عفو بین الملل هم درباره وضعیت سرکوب رضا شهابی، حمید بابایی و محمدعلی طاهری و دیگران زندانیان سیاسی سخنرانی کرد و گفت این سازمان به شرایط سخت نگهداری این زندانیان اعتراض دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چه افرادی از عفو عمومی بی‌نصیب ماندند، در زندان قرچک چه خبر است؟

رئیس قوه قضاییه ایران: عفو گسترده در راه است اما استثنا وجود دارد

حساس‌ترین مسائل در انتخابات ۲۰۲۴ پارلمان اتحادیه اروپا؛ آنچه نمی‌دانیم