آیا هراس از توسعه طلبی و حمله سایبری روسیه توجیه پذیر است؟

آیا هراس از توسعه طلبی و حمله سایبری روسیه توجیه پذیر است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

امروز روسیه یکی از کشورهای خبرساز است، کشوری که روزی دوست – دشمن آمریکا بود و اکنون به نظر دوست واقعی آمریکا است.

امروز روسیه یکی از کشورهای خبرساز است، کشوری که روزی دوست – دشمن آمریکا بود و اکنون به نظر دوست واقعی آمریکا است. این در حالی است که احتمال دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور قوت می گیرد. علاوه بر نگرانی از تهدید سایبری، توسعه طلبی روسیه نیز موجب نگرانی کشورهای غربی شده است. این شماره مجله «کندوکاو» به موضوع هراس از روسیه می پردازد.

جدای از اینکه این نگرانی ها واقعی هستند یا نه، در عمل چند کشور بودجه نظامی خود را افزایش داده اند و در آموزشهای نظامی ناتو بصورت چشمگیرتری مشارکت می کنند. به عنوان نمونه لهستان، یکی از کشورهای عضو ناتو بسادگی این حق عضویت را پرداخت کرد. لهستان، استونی و لیتوانی بتازگی شاهد حضور نیروهای ناتو در خاک خود بوده اند ولی لهستان گامی فراتر برداشته است. از زمان الحاق کریمه به روسیه، لهستان نه تنها با افزایش نیروهای نظامی اش در کنار همتایان ناتو موافق است بلکه ارتش جدیدی از داوطلبان تشکیل داده که شمار آن تا سال ۲۰۲۳ به ۵۳ هزار تن خواهد رسید.

هانس ون برلی، گزارشگر یورونیوز از این نیروهای شبه نظامی در نزدیکی ورشو گزارشی ارسال کرده است.

در این میان خودداری دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا از پایبندی به تعهد در پرداخت حق عضویت ناتو برای تامین بودجه این ائتلاف نظامی در افزایش نگرانی ها بی تاثیر نبوده است. کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی ناتو متعهد شده اند که هر یک دو درصد تولید ناخالص داخلی خود را برای تامین هزینه های ناتو پراخت کنند.

به نظر می رسد سوئد با وجود فاصله جغرافیایی از روسیه نباید نگران دخالت مرزی این کشور باشد این درحالی است که روسیه در کالینینگراد، در آنسوی دریای بالتیک موشکهای با ظرفیت هسته ای مستقر کرده است. با اینکه دو کشور سما و علنا احتمال هر نوع دخالت روسیه را منتفی می دانند با این حال سوئد تدارکات، پایبندی و نیروی دفاعی خود در ناتو را افزایش داده است. سوفی کلوده مجری برنامه کند و کاو با سون بسکوپ، کارشناس مسائل دفاعی از بروکسل گفتگو کرده است. سون بسکوپ با اشاره به هراس از روسیه می گوید: «نباید در مورد آن مبالغه کنیم. ۲۸ عضو اتحادیه اروپا در مجموع یک و نیم میلیون نفر نیروی نظامی دارند که دو برابر ارتش روسیه است. البته همه این یک و نیم میلیون نفر آماده نبرد نیستند که این در مورد ارتش ۷۵۰ هزار نفری روسیه هم صادق است در نتیجه به نظر من از نظر نظامی مورد تهدید نیستیم.»

این کارشناس سوئدی در زمینه توان فناوری روسیه برای هک کردن سامانه های نظامی اروپا گفت: «این فناوری ها بسیار ارزان و در همه جا گسترده هستند و این یکی از مشکلات است. فهرست هدفهای بالقوه هم نامحدود است. زیرساختار فناوری خطرناکی است که متاسفانه بیشتر آن در اختیار بخش خصوصی است. براحتی می توان دردسرهای بزرگی درست کرد. ولی ما باید از خودمان بپرسیم منافع و نیت های روسیه کدام است؟ نکته این نیست که کسی توانایی و ظرفیت انجام کاری را دارد، بلکه احتمال ارتکاب آن مسئله مهمتری است.»

در بخشی دیگر از مجله کندوکاو، والری گوریا، گزارشگر ما به گوتلند در آنسوی دریای بالتیک سفر کرده است. این جزیره بزرگ پس از سالها غیر نظامی بودن، بزودی شاهد بازگشت نیروهای نظامی خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه و غرب؛ کجای کار اشتباه بود؟

صف آرایی روسیه و سوئد در جزیره گوتلاند

اختلاف در استراتژی دفاعی لهستان