کمیسیون اروپا خطاب به ترکیه: بازگرداندن حکم اعدام خط قرمز ماست

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کمیسیون اروپا خطاب به ترکیه: بازگرداندن حکم اعدام خط قرمز ماست

کمیسیون اروپا از دولت ترکیه خواست که درباره اتهامات مطرح شده در زمینه نقض مقررات در جریان همه پرسی قانون اساسی این کشور تحقیق کند.

مارگاریت اسشانیس، سخنگوی کمیسیون اروپا درباره ضرورت حفظ وحدت در ترکیه گفت: «از حکومت ترکیه می خواهیم که گام بعدی را با احتیاط بردارد و پس از این همه پرسی به سمت وحدت و اتحاد داخلی حرکت کند.»

کمیسیون اروپا همچنین بازگرداندن حکم اعدام به قوانین ترکیه را خط قرمز خود دانست. این نهاد هشدار داده که در صورت انجام چنین اتفاقی، مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا به طور کامل متوقف می شود.

آقای اسشانیس در این زمینه گفت: «این موضوع واقعا خط قرمز ماست و از آن کوتاه نمی آییم. ما واضح و روشن حکم اعدام را رد می کنیم. این حکم مخالف ارزشهای اساسی و اصول ماست. اروپا در جهان به عنوان نماد مخالفت با این حکم شناخته می شود.»

اکثر رای دهندگان ساکن کشورهای اروپا به همه پرسی روز یکشنبه رای «آری» دادند.

یک شهروند ترک ساکن بلژیک درباره نتیجه همه پرسی اظهار داشت: «عالی است، عالی است. اروپا و رسانه های همیشه در پی یافتن یک شخصیت منفی هستند، ولی ما می دانیم که او (رئیس جمهور ترکیه) توانایی انجام کارهای زیادی را دارد.»

این شهروند در پاسخ به افرادی که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه را دیکتاتور می خوانند، گفت: «نه درست نیست. او از منافع کشور دفاع می کند.»