رئیس کمیسیون اروپا: «بیانیه رم» آغاز فصلی تازه در تاریخ اروپاست

رئیس کمیسیون اروپا: «بیانیه رم» آغاز فصلی تازه در تاریخ اروپاست
نگارش از Euronews

رهبران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در غیاب بریتانیا با امضای بیانیه ای بر ضرورت حفظ همبستگی تاکید کردند.

شصتمین سالگرد پیمان رم بدون حضور بریتانیا برگزار شد. در این مراسم، رهبران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا با امضای بیانیه ای بر ضرورت حفظ همبستگی تاکید کردند.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا پیش از امضای بیانیه گفت: «دوستان بیانیه را با قلمی امضا می کنم که نمایندگان لوکزامبورگ با آن در سال ۱۹۵۷ میلادی پیمان رم را امضا کردند. آن امضاها هنوز هم پابرجاست.»

این بیانیه نقشه راهی است برای سالهای پیش روی اتحادیه اروپا، نقشه راهی که رهبران اروپا امیدوارند بر مبنای آن از گردنه بحران های پیش رو به سلامت بگذرند. بحران هایی مانند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، رشد عوامگرایی و اسلام افراطی، حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید، وضعیت اقتصادی کشورهای جنوب اروپا، بیکاری جوانان، بحران پناهجویان و اعمال نفوذ روسیه در کشورهای شرق اروپا.

گرگوآ لوری، خبرنگار یورونیوز در رم گفت: «رهبران ۲۷ کشور عضو اتحادیه زیر آسمان رم همبستگی خود را نشان دادند. در شصتمین سالگرد پیمان رم، رهبران با لبخندی بر لب بیانیه رم را امضا کردند. ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا امضای این بیانیه را آغاز فصلی تازه در تاریخ اتحادیه اروپا دانست. حالا نوبت عمل به وعده هاست.»

مطالب مرتبط