دشواری های بلژیک در مبارزه با تروریسم

دشواری های بلژیک در مبارزه با تروریسم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روزهای سخت کشورهایی که در مبارزه با تروریسم فعال هستند بیش از پیش عیان شده چرا که جنگ با داعش دیگر محدود به مرزهای سوریه و عراق نیست و دامنه آن به خاک اروپا کشیده شده…

آگهی

روزهای سخت کشورهایی که در مبارزه با تروریسم فعال هستند بیش از پیش عیان شده چرا که جنگ با داعش دیگر محدود به مرزهای سوریه و عراق نیست و دامنه آن به خاک اروپا کشیده شده است. تعداد جوانان اروپایی با علایق افراطی رو به افزایش است و این درحالیست که برخی از جنگجویان خارجی هم به خانه های خود در اروپا بازگشته اند.

پسر اولیویه زمانی که بلژیک را به مقصد سوریه ترک کرد تنها ۲۳ سال داشت. او در سال ۲۰۱۳ کشته شد ولی افرادی که موفق به بازگشت می شوند نیازمند شرکت در برنامه های جذب دوباره در جامعه هستند.

اولیویه بیتز در این باره می گوید: «شرایط پیچیده ای است چون از وقوع حملات انتحاری در بروکسل می ترسیم برای اینکه در واقع نگران بازگشت افرادی هستیم که بالقوه خطرناکند. بعنوان نمونه پسر خود من، اگر هنوز زنده بود من الان باید چکار می کردم؟ من به هر وسیله ای سعی می کردم کمکش کنم.»

طبق آمار رسمی حدود ۳۰ درصد از جنگجویان خارجی که اروپا را ترک کرده بودند حالا دوباره بازگشته اند. ۱۱۹ نفر از این افراد ساکن بلژیک هستند. پدیده ای تازه برای نیروهای امنیتی که البته می گویند آماده رویارویی با آن هستند.

یکی از نیروهای ویژه پلیس ضد تروریسم بلژیک در این باره می گوید: «ما آماده بازگشت چنین افرادی هستیم، واکنش مناسب و اعمال پیشگیرانه. اگر با هواپیما برگردند ما مطلع می شویم ولی اگر با عبور از مرزهای زمینی خود را با پای پیاده از سوریه به بلژیک برسانند کار سخت می شود برای اینکه نمی توانیم ببینیمشان ولی برای این کار هم عملیات ویژه ای ترتیب می دهیم و دائم اطلاعات را چک می کنیم و هرگز به کار «نه» نمی گوییم.»

اما باتوجه به چالش های جدید مبارزه با تروریسم به نظر می آید که کار بلژیک دشوار باشد. علاوه بر سختی های تبادل اطلاعات با سرویس های امنیتی کشورهای دیگر، هماهنگی بین سرویس های امنیتی داخلی هم، دچار ضعف است و این مشکلی است که افسران اتحادیه پلیس فدرال را هم به اعتصاب واداشته است.

اعتصاب کنندگان با تاکید بر اینکه منابع لازم برای دنبال کردن همه سرنخ ها را در اختیار ندارند، می گویند که دستکم ۵۰۰۰ افسر دیگر برای این کار لازم است.

ادی کاینو، نماینده اتحادیه پلیس فدرال بلژیک در این باره بیشتر توضیح می دهد: «ما اعلام کرده ایم که طرح ملی امنیتی قابلیت اجرا ندارد. این عمدتا به دلیل مدیریت داده های اطلاعاتی است و در مورد کل اطلاعاتی که از کشورهای اروپایی می آید و اصطلاحا ما به آن «چهارراه اطلاعاتی» پلیس می گوییم نگرانیم که به دلیل کمبود نیرو مجبور شویم به راحتی از کنار اطلاعاتی که شاید مفید باشند عبور کرده باشیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تجربه‌های اروپایی؛ چگونه کشورها از زنان قربانی خشونت خانگی حمایت مالی، درمانی و حقوقی می‌کنند؟

افشای مفاد پیش‌نویس کمیسیون اروپا؛ از جرم انگاری تبلیغ مهاجرت تا دو برابر شدن مجازات زندان قاچاقیان

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا مجوز ممنوعیت استفاده کارمندان زن از حجاب را در بخش دولتی صادر کرد