Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دشواری های بلژیک در مبارزه با تروریسم

دشواری های بلژیک در مبارزه با تروریسم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روزهای سخت کشورهایی که در مبارزه با تروریسم فعال هستند بیش از پیش عیان شده چرا که جنگ با داعش دیگر محدود به مرزهای سوریه و عراق نیست و دامنه آن به خاک اروپا کشیده شده…

آگهی

روزهای سخت کشورهایی که در مبارزه با تروریسم فعال هستند بیش از پیش عیان شده چرا که جنگ با داعش دیگر محدود به مرزهای سوریه و عراق نیست و دامنه آن به خاک اروپا کشیده شده است. تعداد جوانان اروپایی با علایق افراطی رو به افزایش است و این درحالیست که برخی از جنگجویان خارجی هم به خانه های خود در اروپا بازگشته اند.

پسر اولیویه زمانی که بلژیک را به مقصد سوریه ترک کرد تنها ۲۳ سال داشت. او در سال ۲۰۱۳ کشته شد ولی افرادی که موفق به بازگشت می شوند نیازمند شرکت در برنامه های جذب دوباره در جامعه هستند.

اولیویه بیتز در این باره می گوید: «شرایط پیچیده ای است چون از وقوع حملات انتحاری در بروکسل می ترسیم برای اینکه در واقع نگران بازگشت افرادی هستیم که بالقوه خطرناکند. بعنوان نمونه پسر خود من، اگر هنوز زنده بود من الان باید چکار می کردم؟ من به هر وسیله ای سعی می کردم کمکش کنم.»

طبق آمار رسمی حدود ۳۰ درصد از جنگجویان خارجی که اروپا را ترک کرده بودند حالا دوباره بازگشته اند. ۱۱۹ نفر از این افراد ساکن بلژیک هستند. پدیده ای تازه برای نیروهای امنیتی که البته می گویند آماده رویارویی با آن هستند.

یکی از نیروهای ویژه پلیس ضد تروریسم بلژیک در این باره می گوید: «ما آماده بازگشت چنین افرادی هستیم، واکنش مناسب و اعمال پیشگیرانه. اگر با هواپیما برگردند ما مطلع می شویم ولی اگر با عبور از مرزهای زمینی خود را با پای پیاده از سوریه به بلژیک برسانند کار سخت می شود برای اینکه نمی توانیم ببینیمشان ولی برای این کار هم عملیات ویژه ای ترتیب می دهیم و دائم اطلاعات را چک می کنیم و هرگز به کار «نه» نمی گوییم.»

اما باتوجه به چالش های جدید مبارزه با تروریسم به نظر می آید که کار بلژیک دشوار باشد. علاوه بر سختی های تبادل اطلاعات با سرویس های امنیتی کشورهای دیگر، هماهنگی بین سرویس های امنیتی داخلی هم، دچار ضعف است و این مشکلی است که افسران اتحادیه پلیس فدرال را هم به اعتصاب واداشته است.

اعتصاب کنندگان با تاکید بر اینکه منابع لازم برای دنبال کردن همه سرنخ ها را در اختیار ندارند، می گویند که دستکم ۵۰۰۰ افسر دیگر برای این کار لازم است.

ادی کاینو، نماینده اتحادیه پلیس فدرال بلژیک در این باره بیشتر توضیح می دهد: «ما اعلام کرده ایم که طرح ملی امنیتی قابلیت اجرا ندارد. این عمدتا به دلیل مدیریت داده های اطلاعاتی است و در مورد کل اطلاعاتی که از کشورهای اروپایی می آید و اصطلاحا ما به آن «چهارراه اطلاعاتی» پلیس می گوییم نگرانیم که به دلیل کمبود نیرو مجبور شویم به راحتی از کنار اطلاعاتی که شاید مفید باشند عبور کرده باشیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نشست بی‌حاصل برای تعیین منصب‌های اصلی اتحادیه اروپا؛ راست میانه و ایتالیایی‌ها چه خوابی دیده‌اند؟

خلبانان جوان اوکراینی در فرانسه با ذهنیتی متفاوت‌تر از آموزه‌های شوروی دوره می‌بینند

فهرست نامزدها برای پست‌های کلیدی اتحادیه اروپا در مهمانی غیررسمی سران؛ چه کسانی می‌مانند و می‌روند؟