انتخابات هلند؛ یِسِ کلاوِ رهبر حزب سبز در مقابل خیرت ویلدرز

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انتخابات هلند؛ یِسِ کلاوِ رهبر حزب سبز در مقابل خیرت ویلدرز

یِسِ کلاوِ، رهبر جوان حزب سبز هلند را با باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا و جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، مقایسه می کنند. این سیاستمدار با انرژی شعارهای متفاوتی می دهد.

او درباره خیرت ویلدرز، رهبر حزب راست افراطی «آزادی» گفت: «هنوز هم در کشور ما دیدگاه ها مختلف تحمل می شود. ما به آزادی باور و جامعه همدلی داریم. خیرت ویلدرز در حال از دست دادن جایگاهش است. او در نظرسنجی ها جایگاه خیلی خوبی داشت، ولی هم اکنون دارد پایین و پایین تر می رود، در واقعی به جایگاهی می رود که لایقش است. خیلی از افرادی که به خیرت ویلدرز رای می دهند نژاد پرست نیستند. و به سازش با دیگران باور دارند. آنها فقط نگران آینده و زندگی خود هستند.»

یکی از شهروندان هلند درباره آقای کلاوِ گفت: «او با انرژی و خوشبین است و به همین دلیل هم محبوب است. او برخلاف احزاب دست راستی به مردم امید می دهد.»

فردی دیگری درباره روند نزولی حزب کارگر اظهار داشت: «حزب کارگر در حال حاضر زیاد در صحنه نیست. این حزب همچنین در دوره پیشین کارهای زیادی انجام نداد.»

آقای کلاوِ حاصل ازدواج پدری مراکشی تبار و مادری اروپایی-اندونزیایی تبار است. حزب سبز که هم اکنون ۴ کرسی پارلمان را در اختیار دارد امیدوار است تحت رهبری آقای کلاوِ بتواند ۱۸ کرسی از ۱۵۰ کرسی پارلمان هلند را از آن خود کند. انتخابات پارلمانی هلند روز چهارشنبه برگزار می شود.

جیمز فرنی، گزارشگر یورونیوز در هلند درباره آقای کلاوِ گفت: «حزب کارگر هلند در نظرسنجی ها به ظاهر روند نزولی داشته است. هم اکنون رای دهندگان در پی یک جایگزینی مثل یِسِ کلاوِ، رهبر ۳۰ ساله حزب سبز هستند. پیام او متفاوت از شعارهای ضد مهاجرتی، خیرت ویلدرز است.»