Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

عملیات «سوفیا» برای نجات پناهجویان، فرصتی طلایی در اختیار قاچاقیان انسان؟

عملیات «سوفیا» برای نجات پناهجویان، فرصتی طلایی در اختیار قاچاقیان انسان؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

از زمان سقوط حکومت معمر قذافی، هرج و مرج بر لیبی حاکم شده است.

از زمان سقوط حکومت معمر قذافی، هرج و مرج بر لیبی حاکم شده است. در این میان مردم لیبی تنها کسانی نیستند که بهای سنگینی می پردازند، صدها هزار پناهجوی از آفریقای سیاه در لیبی به دام افتاده و وضعیت اسف باری را در بازداشتگاههای این کشور از سر می گذرانند.آیا راهی برای نجات این افراد وجود دارد؟ یا اینکه آنها محکوم به مرگند و در نهایت یا در لیبی جان می دهند، یا در راه سفر به اروپا در دریا غرق می شوند. مقصر کیست؟ مقامات لیبی، قاچاقچیان انسان، یا اروپا و سازمانهای بین المللی؟

سوفی کلوده، خبرنگار یورونیوز در این باره با پدرو سرانو، دبیر کل سیاست مشترک دفاعی و امنیتی اروپا در این باره گفتگویی انجام داده است.

یورونیوز: دولت لیبی که از حمایت سازمان ملل هم برخوردار است می گوید که عملیات دریایی موسوم به «سوفیا» [عملیات اتحادیه اروپا برای نجات] فرصتی طلایی در اختیار قاچاقچیان قرار داده چون قبلا پناهجویان در فاصله ۲۰۰ مایل دریایی از ساحل، نجات پیدا می کردند، اما الان باید در فاصله ۱۲ مایل دریایی باشند تا بتوان جانشان را نجات داد. در نتیجه قاچاقچیان قایقها را بیش از ظرفیت پر می کنند چون می دانند که کسی هست نجاتشان دهد و به این ترتیب مهاجرین تشویق می شوند به دریا بزنند.

پدرو سرانو: «از نظر ما، این عملیات قرار نیست پناهجویان بیشتری را به اینجا بکشاند. این عملیات جان آنها را به طرق مختلف نجات می دهد. عملیات موسوم به «سوفیا» تا کنون، بطور مستقیم ۳۰ هزار نفر از غرق شدن نجات داده است و هدف اصلی اتحادیه اروپا هم همین بوده است. باندهای قاچاق پناهجویان هم هدف این عملیات بودند. این عملیات تا کنون یکصد قاچاقچی را دستگیر، و مجراهای اصلی قاچاق را نابود کرده است. این اقدامات، باعث ترغیب قاچاقیان نمی شود.»

یورونیوز: اینها از نظر شما موفقیت به حساب می آید؟

پدرو سرانو: «بله اینها تعدادی از موفقیتهای این عملیات است.»

یورونیوز: مقامات لیبی از این هم شکایت دارند که پشتیبانی کافی از اروپا و آژانسهای بین المللی دریافت نمی کنند.

پدرو سرانو: «ما چنین پیام هایی دریافت نمی کنیم. با مقامات لیبی به شکل فعال همکاری می کنیم و تا آنجا که می توانیم نیروهایشان را آموزش می دهیم و ظرفیت انجام کارشان را بیشتر می کنیم. شما از وضعیت فعلی میزان حاکمیت دولت وفاق ملی آگاه هستید که به ناگزیر محدودیت هایی برای کار ما به وجود می آورد. با آموزش گارد ساحلی لیبی- که یکی از کارهایی است که عملیات «سوفیا» بر عهده گرفته است به مقامات لیبی و دولت وفاق ملی و نخست وزیر سراج کمک می کنیم که برخی از عوامل دخیل در ماجرا را تحت کنترل درآورند. گارد ساحلی مستقیما تحت کنترل دولت وفاق ملی است و به این ترتیب ما هر چه در توانمان هست انجام می دهیم تا مشروعیت دولت وفاق ملی را که شورای عالی سازمان ملل به رسمیت می شناسد، تثبیت شود و این کاری است که مشغول انجامش هستیم.»

یورونیوز: فکر می کنید که تجهیزات و پشتیبانی لازم را دریافت می کنند؟! چون عکس این را به ما گفته اند؟ یا اینکه این چیزها زمان می برد؟

پدرو سرانو: «تجهیزات و پشتیبانی در راه است. این کمک ها به آموزش هم وابسته است برای اینکه باید مطمئن باشیم وسایل به افراد درست می رسد و آنها می دانند چطور از آنها استفاده کنند. چون از این نظر که چه کسی در لیبی حاکمیت دارد با وضعیت بسیار پیچیده ای روبرو هستیم و واضح است که اینها محدودیتهایی در کار امداد به وجود می آورد.»

یورونیوز: تعدادی از سازمانهای حقوق بشر اروپا را متهم کرده اند که کار پلیس خودش را به اروپا واگذار کرده است به این معنی که اروپا نمی تواند پناهجویانی را که از دریا نجات می دهد به آفریقا بگرداند و گارد ساحلی لیبی را آموزش می دهد که دقیقا همین کار را انجام دهد در حالیکه لیبی جای خطرناکی برای پناهجویان است.

پدرو سرانو: «هدف اصلی اتحادیه اروپا نجات جان انسانها و حل مشکل پناهجویان است و به این منظور با سازمان بین المللی مهاجران همکاری می کنیم. وضعیت این مراکز دهشت اور است. فکر می کنیم واقعا حیرت زده شدیم و خیلی نگران وضعیت این مراکز هستیم. تلاش می کنیم همراه با نماینده مخصوص دبیر کل سازمان ملل و رئیس هیئت پشتیبانی از لیبی، مارتین کوبلر، و سازمان بین المللی مهاجرت و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل راه حل این مشکل را پیدا کنیم. آماده هستیم همه منابعی که لازم است فراهم کنیم اما هم سازمان ملل و هم ما با چالش هایی مواجه هستیم که مستقیماً ناشی از وضعیت لیبی و کنترل محدود دولت بر اموال و دارایی هایی که متعلق به دولت است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لیبی؛ پناهجویانی که بین مرگ و زندگی دست و پا می زنند

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟