Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

چه عواملی باعث شادی و رضایت کارمندان در محیط کار می شود؟

چه عواملی باعث شادی و رضایت کارمندان در محیط کار می شود؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کیفیت زندگی کاری و احساس شادی و رضایت کارمندان در محیط کار بر افزایش کارایی آنها تاثیر مثبت دارد.

کیفیت زندگی کاری و احساس شادی و رضایت کارمندان در محیط کار بر افزایش کارایی آنها تاثیر مثبت دارد. سوفی کلوده خبرنگار یورونیوز در این باره با پائولو فالکو، اقتصاددان نیروی کار در سازمان توسعه و همکاری اقتصادی گفتگویی در باره تاثیر احساس شادی و افزایش کارایی و بهره وری شرکتها و سازمانها در اروپا انجام داده است.

پائولو فالکو: «چند سال است که در سازمان توسعه و همکاری اقتصادی برای ارزیابی کیفیت کار از معیارهای جدیدی استفاده می کنیم. طبق این معیارها، مشاغل بر اساس ویژگی هایی تعریف می شوند که برای احساس رضایت و شادی کارمندان مهم هستند. ممکن است برای عده ای عجیب به نظر بیاید، اما متوجه شده ایم که کیفیت کار ارتباطی به کاستن از حجم آن ندارد. در نتیجه دستیابی به هر دو هدف بطور همزمان امکان پذیراست. در واقع کشورهایی در جهان هستند که موفق شده اند هم کارایی کارمندان را افزایش دهند و هم مشاغل زیادی ایجاد کنند.»

یورونیوز: چه عواملی باعث شادی و رضایت کارمندان در محیط کار می شود؟

پائولا فالکو: «میزان دستمزد و پرداخت کافی و همچنین احساس امنیت شغلی و کیفیت محیط کار یعنی اینکه تعادل خوبی میان خواسته های کارمندان و منابعی برقرار باشد که برای برآورده کردن این نیازها در اختیار کارمندان است. اینها عواملی است که باعث رضایت کارمندان در محیط کار و افزایش کارایی شان می شود. بعنوان مثال متوجه شده ایم که فراهم کردن فرصتهای آموزشی درون سازمان، یکی از نکات اساسی است که کیفیت محیط کار را بهبود می بخشد. زیرا این دوره های آموزشی به کارمندان کمک می کند بتوانند کارهایی را انجام بدهند که یا دشوارترند و یا فشار روانی زیادی بر کارمند وارد می کند.

یورونیوز: کدام کشور اروپایی در اتخاذ راهکارهایی که هم به نفع کارمند و هم به نفع کارفرما باشد، عقب تر از بقیه کشورهاست؟

پائولو فالکو: «قبل از هر چیز باید بگویم که در این زمینه بین کشورهای اروپایی ناهمگونی وجود دارد. ما باید کشورهایی را شناسایی کنیم که موفق شده اند کیفیت زندگی کاری را با توجه به معیارهایی که تعریف کردم، بهبود ببخشند. منظورم کشورهایی است که در آنها، تعادل خوبی میان خواسته های کارکنان و منابعی برقرار شده که در محیط کار برای برآورده کردن این نیازها وجود دارد. درکشورهای شمال اروپا و کشورهای اسکاندیناوی این اتفاق می افتد.»

یورونیوز: آیا امیدوار هستید که در آینده کشورهای اروپایی بیشتری متوجه این موضوع بشوند که رضایت و رفاه کارکنان در محیط کار به نفع کارمند و کارفرماست؟

پائولو فالکو: «بله. شرکتهایی که تاکنون به این مسئله توجه کرده اند، باید نشان بدهند که موفقتر از بقیه هستد. شرکتی مثل گوگل را در نظر بگیرید که درحوزه اطلاعات و ارتباطات فعالیت می کند. در این شرکت متوجه شده اند که برای رقابت و افزایش توان خلاقیت کارمندان باید آنها را تشویق کنند. در حالیکه این تصور وجود دارد که برای افزایش توان رقابت پذیری باید بیشتر و بیشتر از کارمندان کار کشید و حقوق کمتری به آنها داد. شرکتهایی مثل گوگل که درافزایش بهره وری کارکنانشان موفق تر هستند، باید به بقیه نشان بدهند که قادرند تغییرات گسترده تری را ایجاد کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تمایل یک نفر از هر سه آمریکایی به کاهش دستمزد در ازای مرخصی نامحدود

سوءاستفاده حرفه‌‌‌ای کارفرما؛ کارمند فرانسوی غرامت ۶۰ هزار یورویی دریافت کرد

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت