Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

کودتای ترکیه؛ «شاهد اوج نمایش قدرت مذهب و امکان مذهبی بودیم»

کودتای ترکیه؛ «شاهد اوج نمایش قدرت مذهب و امکان مذهبی بودیم»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گرگوا لوری، گزارشگر یورونیوز در بروکسل نظر مارک پیرینی، محقق مرکز کارنگی در اروپا را درباره پیامدهای کودتای نافرجام در ترکیه جویا شده است.

آگهی

گرگوا لوری، گزارشگر یورونیوز در بروکسل نظر مارک پیرینی، محقق مرکز کارنگی در اروپا را درباره پیامدهای کودتای نافرجام در ترکیه جویا شده است.

یورونیوز: در ساعتها و روزهای آتی چه اتفاقاتی در ترکیه روی خواهد داد؟

مارک پیرینی: روشن است که پایه های قدرت به لرزه درآمده است. آنها حتی کمتر از کارشناسان خارجی احتمال وقوع کودتا را می دادند. حال واکنش نشان خواهند داد و در ارتش دست به پاکسازی خواهند زد. واکنش آنها هم تنها به ارتش محدود نمی شود. در غرب و بخصوص در اروپا نگران هستند که این اقدامات، خارج از چارچوب قانونی انجام گیرد و استبداد دولتی را تقویت کند. اقدام دیگری که روی داد و به نظر من ابعاد آن بی سابقه بود این بود که در شب کودتا، مراکز امور دینی به دستور رئیس جمهور، از بیش از ۸۰ هزار مسجد خواستند که به مردم اطلاع دهند که به خیابانها بریزند. این اقدام اوج نمایش قدرت مذهب و امکان مذهبی در سالهای اخیر ترکیه بود.

یورونیوز: آیا این کودتا می تواند خطری برای روابط میان ترکیه و اتحادیه اروپا باشد؟

مارک پیرینی: با بحران عدم اعتماد میان دو طرف روبرو هستیم. این اتفاق چند روز پس از نشست ناتو در ورشو افتاد. حمله نیس و حملات ماه مارس در بروکسل موجب شد تا عملیات بر علیه حکومت اسلامی گسترش یابد و دو برابر شود. انتظار می رفت که در ازای حمایت بیشتر ناتو از ترکیه این کشور از موضع مبهم خود در مبارزه با داعش دست بردارد و اقدامی قاطعانه انجام دهد. باید ببینیم که آیا این کودتا بر رفتار ترکیه در ائتلاف ضد داعش تاثیر خواهد گذاشت؟ آیا رفتار مبهم ترکیه پایان می پذیرد و دیگر این کشور وقت کشی نمی کند؟

یورونیوز: آیا تحولات چند روز اخیر می تواند توافق صورت گرفته میان اتحادیه اروپا و ترکیه درباره پناهجویان را به خطر بیندازد؟

مارک پیرینی: فکر نکنم. توافق درباره پناهجویان اجرا خواهد شد. مشکل اینجاست که قانون ضد تروریسم و بحث لغو روادید به هم گره خوردند. پیش از کودتا ترکیه علاقه ای به تغییر این قانون نداشت، پس از کودتا هم موضع سرسختانه تری خواهد گرفت. بنابرین بحث لغو روادید و قانون ضد تروریسم به حاشیه خواهد رفت. درباره موضوع پناهجویان زیاد نگران نیستم، بلکه نگرانی اصلی مربوط به صحبتهای دو روز اخیر مقامات ترکیه درباره بازگشت حکم اعدام به قوانین است. یکی از شروط آغاز مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا لغو حکم اعدام بود. این اتفاق در سال ۲۰۰۴ میلادی روی داد. حال بازگشت این حکم به قوانین موجب لغو مذاکرات می شود، زیرا حکم اعدام در تضاد با قوانین بنیادین در اروپاست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه؛ اخراج بیش از ۲۷۰۰ نفر به اتهام «ارتباطات تروریستی»

حساس‌ترین مسائل در انتخابات ۲۰۲۴ پارلمان اتحادیه اروپا؛ آنچه نمی‌دانیم

انتخابات پارلمان اروپا؛ حزب «مردم اروپا» پیشتاز نظرسنجی‌ یورونیوز؛ جهش راست افراطی و سقوط لیبرال‌ها