ترکیه؛ اخراج بیش از ۲۷۰۰ نفر به اتهام «ارتباطات تروریستی»

Turkish President Erdogan
Turkish President Erdogan   -  Copyright  http://mediaexpress.reuters.com/all?id=tag%3Areuters.com%2C2017%3Anewsml_RC1AE7E966A0%3A370195748&search=all%3Aturkey
نگارش از Euronews

دولت ترکیه روز یکشنبه تعدادی از کارمندان مراکز و ادارات دولتی را به اتهام ارتباط با سازمان‌های تروریستی اخراج کرد.

دولت ترکیه روز یکشنبه ۳ دی (۲۴ دسامبر) از اخراج ۲۷۵۶ نفر از کارمندان مراکز و ادارات دولتی؛ همچون سربازان، معلمان و کارمندان وزارتخانه‌ها به اتهام ارتباط با سازمان‌های «تروریستی» خبر داد.

بر طبق فرمانی که در روزنامه رسمی ترکیه منتشر شد، پرسنل اخراجی از اعضای گروه‌های «تروریستی» بوده یا به نحوی با سازمان‌ها و افراد مرتبط با این گروه‌ها در ارتباط بودند.

از زمان وقوع کودتای نافرجام در ترکیه در پانزدهم ژوییه ۲۰۱۶ میلادی تاکنون نزدیک به ۵۰ هزار نفر بازداشت و۱۵۰ هزار نفر از کار اخراج شده‎اند. سربازان ارتش، کارمندان پلیس، معلمان و کارمندان دولت در زمره افراد بازداشتی و اخراجی بوده‌اند.

دولت ترکیه می‌گوید کودتا بدست فتح‌الله گولن، روحانی مخالف دولت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، سازماندهی و بدست نیروهای وفادار به وی به اجرا در آمده است. آقای گولن اتهام سازماندهی کودتا را رد می‌کند.

فتح الله گولن از سال ۱۹۹۹ میلادی در تبعیدی خودخواسته در پنسیلوانیای آمریکا به سر می‌برد. آنکارا بارها خواستار استرداد وی شده است، درخواستی که تا به امروز با جواب مثبت ایالات متحده همراه نبوده است.

**بیشتر بخوانید:  **

**ترکیه؛ صدور حکم بازداشت ۷۹ معلم به اتهام ارتباط با گروه گولن **

كودتای نافرجام ترکیه؛ یک سال بعد

**شمار بازداشت شدگان کودتای ترکیه به شانزده هزار نفر رسید
**

فتح الله گولن: کودتای ترکیه واقعی نبود

گروه‌های حقوق بشری و برخی از دول غربی می‌گویند که رجب طیب اردوغان از کودتا به عنوان «بهانه» و توجیهی برای سرکوب مخالفان خویش بهره می‌جوید. دولت آقای اردوغان اما با رد این اتهامات می‌گوید که تصفیه و اخراج کارمندان و اعمال فشار برای امنیت در کشور لازم است.

مطالب مرتبط