Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دو دستگی میان جامعه علمی و تولیدکنندگان گلایفوزیت و محصولات آرایشی در اروپا

دو دستگی میان جامعه علمی و تولیدکنندگان گلایفوزیت و محصولات آرایشی در اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آیا نشستن در پارکی که در آن مواد شیمیایی برای کشتن آفات به کار رفته باشد، خطری ندارد؟ محصولات آرایشی که هر روز به کار می برید و پر از مواد مختل کننده هورمونها هستند، چطور؟ آفت کشهای مشتق از گلایفوزیت

آیا نشستن در پارکی که در آن مواد شیمیایی برای کشتن آفات به کار رفته باشد، خطری ندارد؟ محصولات آرایشی که هر روز به کار می برید و پر از مواد مختل کننده هورمونها هستند، چطور؟

آفت کشهای مشتق از گلایفوزیت بیش از هر آفت کش دیگری در اروپا بکار برده می شود. چه کشاورز باشید و سر و کرتان با کاشت میوه و سبزی باشد، چه بخواهید برای نوشیدن آبجویی در یک پارک بنشینید، به هر حال در معرض این علف کشها قرار دارید. دانشمندان مرکز بین المللی تحقیقات سرطان می گویند که گلایفوزیت سرطان زاست. در حالیکه گروهی دیگر از دانشمندان به کلی این ادعا را رد می کنند. کمیته مشترک سازمان خواربار و کشاورزی (فائو) و سازمان جهانی بهداشت در ماه مه گذشته اطلاعیه ای صادر کردند مبنی بر اینکه آفت کشهای گلایفوزیت بی خطر هستند.

آلمان یکی از کشورهای اروپایی است که در آن از علف کشها گلایفوزیت خیلی استفاده می شود.به گفته مجله اشپیگل در ۴۰ درصد از مزارع در آلمان از این آفت کشها استفاده می شود. در اولین گزارش این برنامه کندوکاو از آلمان می بینیم که بین جامعه علمی و سیاستمداران نسبت به استفاده از این ماده اتفاق نظر وجود ندارد. پس از سال ها بحث درباره ادامه استفاده از این علف کش و یا ممنوعیت آن، کمیسیون اروپا در ۲۹ ژوئن امسال اعلام کرد که تا پایان سال ۲۰۱۷ تصمیمی در این باره گرفته نمی شود. کمیسیون اروپا گفت که نیاز به آزمون های بیشتری هست. حال سوال این است: پس چه چیزهایی را باید در نظر گرفت و مصرف کننده عادی حرف چه کسی را باید باور کند؟

مواد سمی و سرطانزا که روزانه در معرض آنها هستیم تنها به مواد خوراکی و یا موادی که در اطراف ما وجود دارد، محدود نمی شوند. اوایل سال جاری میلادی انجمن مصرف کنندگان در فرانسه ۳۰۰ محصول آرایشی – بهداشتی را شناسایی کرد که حاوی نگهدارنده هایی هستند که عملکرد هورمونها را مختل می کنند. این ترکیبات در محصولات بهداشتی مخصوص اطفال هم یافت شده است. گزارش دیگر این برنامه کندوکاو به استفاده از ترکیبات شیمیایی مختل کننده غدد داخلی درمحصولات آرایشی بهداشتی در اروپا اختصاص دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا محصولات بهداشتی در اروپا حاوی ترکیبات شیمیایی سمی هستند؟

محقق سرطان شناسی: علف کش مشتق از گلایفوزیت سرطان زاست

بن بست تصمیم گیری در اروپا برای استفاده از علفکش گلایفوزیت