Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آیا محصولات بهداشتی در اروپا حاوی ترکیبات شیمیایی سمی هستند؟

آیا محصولات بهداشتی در اروپا حاوی ترکیبات شیمیایی سمی هستند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کرمهای آرایشی و بهداشتی که به پوست بدنتان می مالید جذب خون می شود.

کرمهای آرایشی و بهداشتی که به پوست بدنتان می مالید جذب خون می شود. این در حالی است که بسیاری از لوازم آرایشی و بهداشتی که مصرف کنندگان در اروپا از سوپر مارکتها یا در داروخانه ها تهیه می کنند حاوی مواد شیمیایی، مواد آلرژی زا و یا مواد نگهدارنده ای است که باعث ایجاد اختلال در عملکرد غدد داخلی و هورمونها می شود. مصرف این اقلام آرایشی و بهداشتی بویژه برای زنان باردار خطرناک است چون به جنین منتقل می شود. برخی از پزشکان از خطر ابتلا به سرطان و اوتیسم هم صحبت کرده اند. تولیدکنندگان مواد آرایشی در اروپا این ادعا را رد می کنند و می گویند آنچه خطرناک است، میزان این مواد است. خطرات واقعی این ترکیبات شیمیایی چیست و چرا از این مواد نگهدارنده استفاده می شود؟ سرژ، رومبی، خبرنگار یورونیوز در این گزارش نگاهی به این پرسشها انداخته است.

بوزنا مادر اوگوست به هیچ وجه از محصولاتی که حوای مواد شیمیایی باشد برای نوزاد ۴ ماهه اش استفاده نمی کند. وی می گوید: «معمولا به محصولات مواد غیر ضروری اضافه می کنند. مواد نگهدارنده، یا ترکیبات شیمیایی که مختل کننده عملکرد غدد درون ریز هستند. به نظر من افزودن این مواد نه تنها ضرورتی ندارد، بلکه برای سلامتی بزرگسالان هم مضر است، چه برسد به سلامتی نوزادان.» او از کرم مرطوب کننده کاملا طبیعی که با روغن زیتون ساخته شده برای نوزادش استفاده می کند.

بوزنا جز آن دسته مادرهایی است که برچسب محصولات آرایشی- بهداشتی را به دقت می خوانند. انجمن مصرف کنندگان در فرانسه موسوم به «چه انتخاب کنیم؟» با بررسی این برچسبها فهرستی از ۲۵۰ محصول آرایشی بهداشتی را منتشر کرده که مصرفشان برای سلامتی مضر است. بیش از نیمی از ماده ای که روی پوست بدنمان می مالیم، جذب جریان خون می شود.

یکی از نگهدارنده هایی که این انجمن شناسایی کرده ترکیب شیمیایی “متیل ایزوتیازولینون” است که به نام تجاری “ام آی” معروف است و از سال ۲۰۱۳ به عنوان یکی از مواد حساسیت زا شناخته شد.

این انجمن همچنین نگهدارنده هایی مثل “پارابون” یا “فنوکسی اتانول” را که حاوی ترکیب شیمیایی خطرناک برای کبد و خون است نیز در این اقلام آرایشی پیدا کرده است.
اما آنچه بیشتر از همه باعث نگرانی می شود برخی از این ترکیبات شیمیایی است که باعث ایجاد اختلال در عملکرد غدد درون ریز می شود.

گائل لندری، شیمیدان انجمن مصرف کنندگان «چه انتخاب کنیم؟» می گوید: «یک ماده آلرژی زا در بهترین شرایط باعث می شود جوش بزنید، و بعد دیگر آن محصول آرایشی را استفاده نمی کنید. اما اگر مواد نگهدارنده در عملکرد هورمونهای شما اختلال ایجاد کنند، شما آن را مستقیما نمی بینید و متوجه نمی شوید. اثرات آن سی سال بعد ظاهر می شود.»

از طرف دیگر، این نوع نگهدارنده های مختل کننده عملکرد هورمونها فقط در محصولات آرایشی- بهداشتی وجود ندارد، بلکه گاهی در مواد غذایی که می خوریم نیز از این ترکیبات استفاده می شود. به این ترتیب مخلوطی از این نگهدارندها عوارض بدی برای مصرف کننده خواهد داشت. پزشکان نسبت به استفاده از این مواد بویژه برای کودکان و زنان باردار هشدار می دهند.

پی یر سووه، رئیس انجمن بهداشت و محیط زیست در فرانسه می گوید: «این مواد نگهدارنده تغییر دهنده هورمونها بخصوص برای زنان باردار خطرناک است زیرا سموم به جنین هم منتقل می شود و در سلولهای جنین تغییر ایجاد می کند و بعدها باعث بروز بیماریهای متعددی از جمله سرطان می شود. سرطانهای وابسته به هورمون، مثل سرطان پستان و یا سرطان پروستات.» .

علاوه بر سرطان، “این مواد نگهدارنده باعث ابتلا به نازایی”“http://www.euractiv.com/section/health-consumers/news/endocrine-disruptors-link-to-infertility-confirmed/ هم می شود و عده ای از متخصصان هم معتقدند که میان این ترکیبات شیمیایی و ابتلا به اوتیسم هم ارتباط وجود دارد.

نتایج بررسی های انجمن مصرف کنندگان «چه انتخاب کنیم؟» را با دکتر «ان دوکس» مطرح می کنیم که نماینده تولیدکنندگان محصولات آرایشی بهداشتی در فرانسه است. وی ادعا می کند که این تولیدکنندگان مقررات مربوط به ارزیابی ایمنی واحدهای بهداشت را رعایت می کنند: «در این ارزیابی ایمنی کلیه موادی که در محصولات بهداشتی به کار می رود بررسی شده و همه این مواد سالم و بی خطر است. بنابراین هیچ کدام از محصولات بهداشتی که در بازار اروپا ارائه می شود خطرناک نیست و نتایج بررسی ای که شما به آن اشاره کردید اغراق آمیز است.»

درباره وجود مواد مختل کننده کار غدد داخلی در محصولات بهداشتی اتقاق نظر وجود دارد . بحث بر سر مقدار این مواد است. تولید کنندگان می گویند که مقدار این مواد بسیار کم است. دیگران می گویند که همین مقدار کم هم خطرناک است.

رئیس انجمن بهداشت و محیط زیست در فرانسه می گوید که میزان سمی بودن این مواد به دوزشان بستگی ندارد. وی می افزاید: «ثابت شده که اغلب دوز خیلی کم، همان اثری را داشته است که دوز بیشتر.»

اما دکتر “ان دوکس” می گوید که طبق تازه ترین تحقیقات هیچ مدرک علمی برای این ادعا وجود ندارد:«اداره بهداشت آلمان به تازگی همه کارشناسان علمی از گوشه و کنار جهان را گرد هم آورد و این کارشناسان در حال حاضر هیچ مدرک علمی برای وجود چنین پدیده ای پیدا نکرده اند. به عبارت دیگر بر سر پدیده ای جنجال به راه افتاده که هیچکس مطمئن نیست واقعا وجود داشته باشد.»

هیچ مقررات خاصی برای به کار بردن مواد شیمیایی در محصولات بهداشتی کودکان وجود ندارد. اما تولید کنندگان این محصولات ادعا می کنند که درباره استفاده از مواد مختلف در این محصولات محدودیتهای وجود دارد. دکتر “ان دوکس” می گوید: «پوست طفل از نظر نفوذپذیری یعنی از این نظر که چه مولکول هایی از آن عبور می کند دقیقا با پوست بزرگسال مطابقت دارد. چند هفته بعد از به دنیا آمدن، پوست نوزاد با پوست آدم بزرگسال هیچ فرقی ندارد.»

گائل لندری شیمیدان انجمن مصرف کنندگان «چه انتخاب کنیم؟» می گوید این حرف از نظر علمی درست نیست. وی می افزاید: «پوست نوزاد خیلی حساس تر و نازکتر است. وقتی پوست نازکتر باشد مولکول ها را آسانتر عبور می دهد. همچنین حساس تر است، چون پوست بزرگسالان را ترشحات غدد چربی پوست و عرق محافظت می کند در حالیکه تعریق پوست کودکان بسیار کم است، در نتیجه پوستشان نه عرق دارد و نه چربی و فقط لایه نازک هیدرولیپیدی دارد که خیلی محافظ نیست.»

سوالی که پیش می آید این است: چرا صنایع به جای مواد شیمیایی مواد طیبعی به کار نمی برند؟ عده ای می گویند به این دلیل که نمی خواهند فرآیندهای تولید را تغییر دهند. عده ای دیگر هم معتقدند که به این دلیل مواد شیمیایی خیلی بهتر از پس کار برمی آیند. در هر صورت به نظر می رسد که دلایل دیگری وجود دارد.

پس از مدتها کار در صنایع شیمیایی، سلین کوتو مادر شده است و مجموعه ای از مواد بهداشتی طبیعی برای اطفال به بازار ارائه کرده است. مثلا هشتاد درصد پوشک هایی که در بازار هست از مواد پلاستیک تشکیل شده است در حالیکه در پوشک هایی که او به بازار آورده صددرصد مواد طبیعی به کار رفته است.

وی می گوید: «ما امروز بر این اساس کار می کنیم که مواد طبیعی همان کارکرد مواد نفتی را دارند و همان تأثیر و همان قدرت تمیز کنندگی را فراهم می کنند و با مواد طبیعی می توان دقیقا به همان نتایجی رسید که از تولیدات پتروشیمی به دست می آید.»

کمیسیون اروپا به تازگی تعریف جدیدی برای مواد مختل کننده عملکرد غدد داخلی ارائه کرده: «موادی که بر سلامتی انسان آثار نامطلوب دارند، بر سیستم هورمونی تأثیر می گذارند و ارتباط بین شان اثبات شده است.»

Perturbateurs endocriniens : la Commission européenne met de côté le principe de précaution | scoopit</a> <a href="https://t.co/mS3uiUuJhM">https://t.co/mS3uiUuJhM</a></p>&mdash; Espace Environnement (EspaceEnviro) June 20, 2016

البته این رهیافت کمیسیون همچنان برای انجمن هایی را که طرفدار آزمایش روی حیوانات هستند وگروه های فشار (لابی) صنایع شیمیایی را محکوم می کنند رضایت بخش نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمندان معمای بوی بد زیربغل را پیدا کردند

محقق سرطان شناسی: علف کش مشتق از گلایفوزیت سرطان زاست

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت