Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مذاکرات پیچیده تجاری در صورت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا

مذاکرات پیچیده تجاری در صورت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در صورت رأی بریتانیایی ها به خارج شدن کشورشان از اتحادیه اروپا در همه پرسی روز پنجشنبه، روند قانونی خروج از اتحادیه چگونه خواهد بود؟ در مورد پیامدهای قانونی این تصمیم، ایزابل داسیلوا، خبرنگار یورونیو

آگهی

در صورت رأی بریتانیایی ها به خارج شدن کشورشان از اتحادیه اروپا در همه پرسی روز پنجشنبه، روند قانونی خروج از اتحادیه چگونه خواهد بود؟

در مورد پیامدهای قانونی این تصمیم، ایزابل داسیلوا، خبرنگار یورونیوز در بروکسل، پرسشهایی را با ژان کلود پیریس، مشاور حقوقی و مدیر کل پیشین بخش حقوقی اتحادیه اروپا مطرح کرده است:

یورونیوز: اگر مردم بریتانیا رأی به ترک اتحادیه اروپا بدهند، نخستین اقدام سیاسی و قانونی دیوید کامرون در برابر نهادهای اروپایی چه خواهد بود؟

ژان کلود پیریس: «از نظر سیاسی هیچکس نمی داند آیا آقای کامرون نخست وزیر خواهد ماند یا نه. اگر بماند، نامه ای به بروکسل می نویسد تا بگوید که روند خروج آغاز شده است. اما اگر نماند، شاید فرستادن نامه تا آمدن نخست وزیر جدید به مدت چند هفته، بلکه چند ماه طول بکشد. بنابراین به محض اینکه ما نامه را از دولت بریتانیا دریافت کنیم، شورای اروپا در مورد خطوط اصلی این “طلاق نامه” یا همان توافق خروج، به اجماع تصمیم خواهد گرفت. سپس کمیسیون، مسئولان مذاکره را از میان شورای وزیران تعیین می کند تا به نمایندگی از ۲۷ عضو اتحادیه با بریتانیا گفتگو کنند. در پایان نیز این پیمان با رأی اکثریت شورا و پارلمان اروپا تصویب خواهد شد.»

یورونیوز: برای نمایندگان بریتانیایی عضو پارلمان اروپا و کارکنان دیگر با تابعیت این کشور چه اتفاقی خواهد افتاد؟

ژان کلود پیریس: «به مدت دو سال که می تواند تا سه سال هم تمدید شود، همه چیز به روال سابق خواهد بود و حقوق و وظایف بریتانیا در نهادهای اروپایی تغییر خواهد کرد.»

یورونیوز: مهمترین زمینه های احتمالی گفتگو کدامند و سناریوی احتمالی مورد علاقه دو طرف چیست؟

ژان کلود پیریس: «پیش از همه، روابط تجاری. ما اکنون در یک بازار واحد بدون حقوق گمرکی و بدون هیچ مانعی برای داد و ستد هستیم. اما ناگهان مرز درست می شود با عوارض گمرکی و غیره و غیره. بنابراین مهمترین مسئله مورد مذاکره بخصوص برای بریتانیا که ۵۰ درصد کالاهای خود را به ۲۷ کشور اروپایی صادر می کند و تنها خریدار هشت درصد کل صادرات آنهاست، مذاکرات تجاری جدید خواهد بود. اگر بنا بر یک توافق تجاری سنتی باشد، در مدت چهار یا پنج سال ایجاد خواهد شد. اما اگر بریتانیا تلاش کند که مثل امروز در بازار یکپارچه بماند، به هر حال بیشتر از حد معمول زمان می برد، چون در آن صورت وضعیت بسیار پیچیده تر خواهد بود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سه بحران اتحادیه اروپا در مصاحبه اختصاصی با یونکر: همه پرسی بریتانیا، روسیه، مهاجرت

رییس شورای اروپا از مردم بریتانیا خواست به ماندن در اتحادیه اروپا رای دهند

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا چه نتایجی به دنبال دارد؟