Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا چه نتایجی به دنبال دارد؟

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا چه نتایجی به دنبال دارد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بریتانیای خارج از اتحادیه اروپا، رویا خواهد بود یا کابوس؟ آن را هر چه بنامیم، این احتمال وجود دارد که تا چند روز دیگر بریتانیا همچون جزیره ای جدا افتاده از بقیه اروپا راه جداگانه خود را دنبال…

آگهی

بریتانیای خارج از اتحادیه اروپا، رویا خواهد بود یا کابوس؟ آن را هر چه بنامیم، این احتمال وجود دارد که تا چند روز دیگر بریتانیا همچون جزیره ای جدا افتاده از بقیه اروپا راه جداگانه خود را دنبال کند. دیگر نه از بازار آزاد اروپایی خبری خواهد بود و نه از آزادی رفت و آمد برای کارکردن.

خروج از اتحادیه اروپا واقعا چه تاثیری بر بریتانیا و آینده این کشور می گذارد؟ ما این سوال را از پروفسور کوین فدرستون، مدیر موسسه اروپای مدرسه اقتصاد لندن پرسیدیم و او در چند زمینه به این پرسش پاسخ داد:

بازارهای مالی

ما نتیجه همه پرسی بریتانیا را زمانی متوجه می شویم که بازارهای مالی در هنگ کنگ، سنگاپور، توکیو و بعد از آن آرام آرام در مناطق دیگر باز شوند. چون بازار در کشورهای شرق آسیا زودتر باز می شود و نتیجه همه پرسی بسرعت بر بازارهای مالی تاثیر خود را نشان می دهد.

در بازارهای مالی ما شاهد عدم ثبات و عدم اطمینان خواهیم بود.

سیاست بریتانیا

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا از نظر اخلاقی احساس خواهد کرد که باید استعفا کند.

در چنین شرایطی او نمی تواند به همین راحتی و بلافاصله پست خود را ترک کند. به نظر من این احتمال وجود دارد که او از حزب محافظه کار بخواهد جانشین او را تعیین کنند. در این صورت روند استعفای او چند هفته طول می کشد و این زمان نیز، خود به شدت گرفتن حس عدم اطمینان کمک می کند.

بنابراین، اولین شوک را بازارهای مالی وارد می کنند و شوک دوم در زمینه سیاست رخ می دهد. اینکه چه کسی دولت را تشکیل می دهد و دولت جدید در چه مسیری حرکت خواهد کرد.

اتحادیه اروپا

و بدون شک سوال اصلی این است که چه زمانی دولت بریتانیا تصمیم می گیرد، بند موسوم به بند ۵۰ را اجرا کند. یعنی به متحدان خود در اتحادیه اروپا رسما اعلام کند که می خواهد از اتحادیه اروپا خارج شود و مذاکرات درباره این موضوع را آغاز کند.

به نظر من با توجه به نتیجه دقیق همه پرسی، زمان اعلام این موضوع می تواند تغییر کند. چون دولت باید دقیقا بررسی کند که با چه شرطهایی می خواهد از اتحادیه اروپا جدا شود. در واقع در مذاکرات باید چه موضعی داشته باشد.

در هر حال در صورتی که نتیجه همه پرسی خروج از اتحادیه اروپا باشد، ما وضعیت کاملا پیچیده و غیرمطمئنی خواهیم داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سه بحران اتحادیه اروپا در مصاحبه اختصاصی با یونکر: همه پرسی بریتانیا، روسیه، مهاجرت

رییس شورای اروپا از مردم بریتانیا خواست به ماندن در اتحادیه اروپا رای دهند

پلیس لندن به دنبال چاقوکشی که تاکنون چهار نفر را مجروح کرده است