فوتبال علیه بنیادگرایی در بلژیک

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
فوتبال علیه بنیادگرایی در بلژیک

یک گروه بریتانیایی مبارزه با بنیادگرایی از راه فوتبال، با سفر به محله مولنبک بروکسل، پایتخت بلژیک، یک مسابقه با تیم گروه مشابهی دراین محله برگزار کردند.

عزالدین بن فاما، یکی از مربیان تیم محله مولنبک می گوید که در گذشته افرادی به خود او پیشنهاد پیوستن به داعش را داده اند: «به من پیشنهاد کردند که به سوریه بروم. پول هم می دادند. ولی این به معنی قتل بنام خداوند است. به نظر من این درست نیست. از امامان جماعت مولنبک هم سؤال کردم، چنین کاری اصلا درست نیست.»

نام محله مهاجرنشین مولنبک با حملات تروریستی بروکسل و پاریس پیوند خورده است.

اقرا، بازیکن تیم دخترانِ گروه لندنی می گوید: «ما بیشتر از آن که یک تیم فوتبال باشیم، مثل یک خانواده ایم. این یک نظام حمایتی است که با تمام توان و از همه نظر به ما کمک می کند، از بازنگری در خود تا تمرین و چیزهای دیگر.»

«توف» نام باشگاه فوتبال این گروه است که در غرب لندن فعالیت دارد و پاپ و رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا کار آنها را ستوده اند. توف تاکنون دهها جوان را از پیوستن به گروههای بنیادگرا بازداشته است.

سید کمال نماینده محافظه کار مجلس بریتانیا که مبتکر اصلی این برنامه است می گوید: «“بنیاد وحدت مذاهب” نام پروژه ای در غرب لندن است که هدف آن جلوگیری از جذب کودکان به بنیادگرایی است. هدف “پروژه فوتبال” مولنبک هم شبیه همان است، یعنی متوقف کردن گرایش جوانان منطقه به بنیادگرایی. اینها سیاستمداران مجلس یا دولت بریتانیا و مجلس فدرال بلژیک نیستند. اینها گروههایی هستند که خودشان برای مشکلات محلی راه حل می یابند.»

نتیجه این بازی آشتی جویانه در بخش پسران به نفع تیم مولنبک بود، اما در بخش دختران، توف لندن بازی را برد.