Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تابوی سقط جنین در مالت

تابوی سقط جنین در مالت
Copyright 
نگارش از Valérie Gauriat
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مالت تنها کشور اتحادیه اروپاست که سقط جنین در آن ممنوع و غیر قانونی است، حتی اگر بارداری سلامت مادر را به خطر بیندازد یا اینکه اینکه حاملگی بر اثر

مالت تنها کشور اتحادیه اروپاست که سقط جنین در آن ممنوع و غیر قانونی است، حتی اگر بارداری سلامت مادر را به خطر بیندازد یا اینکه اینکه حاملگی بر اثر تجاوز جنسی باشد. در اینجا بحث عمومی درباره سقط جنین هم با چالش روبروست. در این مجمع الجزایر واقع در دریای مدیترانه، که هزاران ساله مستعمره بوده و مذهب کاتولیک نفوذ زیادی دارد، مادر شدن مقدس شمرده می شود. والری گوریا، خبرنگار یورونیوز گزارشی از ممنوعیت سقط جنین در مالت تهیه کرده است.

در مالت، مجازات سقط جنین برای زنان ۱۸ ماه تا سه سال زندان است. حتی اگر بارداری سلامت زن را به خطر بیندازد یا اینکه در اثر تجاوز جنسی باشد. دولت مالت هر گونه تحول یا انعطاف نسبت به قانون ممنوعیت سقط جنین را رد می کند. در واقع هر دو حزب اصلی کشور، یعنی هم حزب حاکم کارگر و حزب اپوزیسیون، با حذف قانون ممنوعیت سقط جنین مخالفند. طبق تازه ترین نظر سنجی ها، ۶۰ درصد مردم مالت هم موافق سقط جنین نیستند.

رنه لیویرا، از کمیسیون ملی ترویج برابری زن و مرد می گوید: «دیده ایم که با گذشت زمان برخی گروه ها در جامعه پیشرفت کرده اند. در واقع همان ۶۰ درصد مخالف با سقط جنین، نشانه تغییر است زیرا چند سال پیش میزان مخالفت خیلی بیشتر بود. اما هردو حزب سیاسی مالت در این زمینه یک موضع دارند. به همین دلیل است که می گویم نیاز به بحث عمومی در این باره داریم. گروهی از مردم که می خواهند این وضع را تغییر دهند باید تلاش کنند که در این باره بحثی را به جریان بیاندازند.»

«کشتن انسان دیگر به خاطر بارداریِ ناخواسته قابل تصور هم نیست»

پل ونسنتی، تاجر و یکی از پیشگامان جنبش موسوم به “«هدیه زندگی»”:http://www.lifemalta.org/home2 می گوید: «از نظر من و از نظر اکثر مردم اینجا که معتقدند زندگی همزمان با بسته شدن نطفه شروع می شود، کشتن انسان دیگر به خاطر بارداریِ ناخواسته قابل تصور هم نیست. ما طرفدار زندگی هستیم اما مخالف سقط جنین نیستیم. کشتن بچه کار غلطی است. اما حمایت از مادری که در چنین شرایطی قرار می گیرد، کار درستی است.»

مرکزی که زیر نظر وزارت آموزش مالت به راه افتاده، از زنان مجردی که زیر سن قانونی حامله شده اند، حمایت می کند. اغلب آن افراد بین ۱۲ تا ۱۸ سال سن دارند و طی دوران بارداری، و پس از زایمان از حمایتهای این مرکز برخوردار می شوند.

ملانی بوناویا، یکی از مسئولان مرکز می گوید: «هدف برنامه ما در واقع آگاه کردن این زنان است که آنها هم نقش شان بعنوان مادر جوان را بشناسند، و هم نقش شان بعنوان دانشجو یا بعنوان زنی که درگیر رابطه ای دوطرفه است.»

دبورا بارتولو بمدت پنج سال از کمکهای این مرکز بهره برده است و الآن هم به عنوان مربی به اینجا می آید. او می گوید: «ما دوره کاملی را گذراندیم تا یاد بگیریم انسانهای قوی تری باشیم . به نظرم هر انسانی سزاوار متولد شدن و مورد تحسین قرار گرفتن هست. خودم را مسئول می دانستم که به اینجا بیایم. اگر وقتی که به کمک نیاز دارید، کسی به شما کمک کند، شما هم قادر خواهید بود، وقتش که رسید به دیگران کمک کنید.»

سقط جنین در جامعه پزشکان هم از ناگفتنی هاست

همه زنانی که وضعیتی شبیه به دبورا را دارند، نمی خواهند یا نمی توانند همین مسیر را طی کنند. در نتیجه برای سقط جنین به بریتانیا یا سیسیل، و یا دیگر کشورهای همسایه می روند. امکان سقط جنین مخفیانه در مالت تقریبا وجود ندارد. مجازات پزشکانی که این کار را انجام دهند چهار سال زندان است و جواز طبابتشان هم لغو می شود.

یکی از پزشکان که حاضر شد بصورت ناشناس با ما صحبت کند، می گوید که در صنف پزشکان حرف زدن از سقط جنین به شهرت پزشک لطمه می زند و ممکن است به قیمت لغو پروانه طبابت برایش تمام شود. وی می افزاید: «بیشتر کسانی که قصد دارند سقط جنین کنند، به هر قیمتی که شده این کار را انجام می دهند. من کسانی را می شناسم که تحت تأثیر داروی مسکن در حال خونریزی از این عمل بازگشته اند. یکی از مسائلی که راحت تر می توان درباره اش حرف زد سقط جنین برای مادرانی است که می دانند جنینشان هیچ شانسی برای زنده ماندن ندارد. من خودم دو نوزاد را دیدم که طی چند ساعت، یکی با اختلال مغزی آنانسفالی و دیگری با اختلال ژنتیکی “سندورم ادوارزد” متولد شد. آنها زنده نمی ماندند. مادرانی که ۹ ماه این نوزادان را در شکمشان حمل کرده بودند، حالا ناچار بودند شاهد مرگ نوزادشان باشند. چطور می توان چنین تجربه دردناکی را پشت سر گذاشت و دوباره زندگی عادی را آغاز کرد؟»

شرایط روحی سخت و ناگوار زنان باردار اهل مالت که تصمیم به سقط جنین می گیرند

الینور بورگ، روان درمانگر و مدیر برنامه ای است که سازمان «هدیه زندگی» برای حمایت از زنان باردار که تحت شرایط سخت هستند، و همچنین زنانی که تصمیم به سقط جنین می گیرند، آغاز کرده است. او می گوید که از آسیبهای ناشی از سقط جنین گریزی نیست: «در مالت سقط جنین غیرقانونی است و زنان از قضاوت های دیگران هراس دارند، به همین دلیل تجربیات خودشان را با دیگران در میان نمی گذارند. همه چیز را پنهان می کنند و فرصتی هم برای التیام زخمها پیدا نمی کنند، چون نمی توانند ناراحتی شان را بروز دهند. همه چیز درونشان می ماند و عوارضش به مروز زمان بدتر می شود که در زندگی هر زن مشکلات زیادی به همراه خواهد داشت.»

یکی از زنانی که برای سقط جنین مجبور شده به بریتانیا برود می گوید: «همه کارها را مخفیانه انجام دادن، نگرانی از لو رفتن، ترس شدید از عواقب، از اینکه مردم چه خواهند گفت، اینها آسیب های روانی هستند! انتخاب ساده ای نیست و هیچکس نباید در وضعیتی قرار بگیرد که من قرار گرفتم. هفده سال داشتم که باردار شدم و بچه را انداختم. آن موقع بشدت آسیب پذیر بودم. خیلی می ترسیدم و خجالت می کشیدم. آن موقع تصمیم درستی بود و از تصمیمی که گرفتم پشیمان نیستم.»

یکی دیگر از زنانی که بطور مخفیانه این کار را انجام داده است می گوید: «پشیمان نیستم. قبلا مخالف سقط جنین بودم، اما هیچوقت فکر نمی کردم این وضع برای خودم پیش بیاید. برای هر کسی می تواند اتفاق بیافتد. من مجرم نیستم. من مادری هستم که بچه هایش را دوست دارد و فکر می کنم بیشتر، این کار را به خاطر چهار فرزند دیگرم انجام دادم، برای اینکه بتوانم به آنها بهتر برسم.»

تقدیسِ مادر شدن یا هراس از نفوذ فرهنگ بیگانه؟

حزب کارگر که حزب حاکم در مالت است، قوانینی در حمایت از ازدواج همجنسگراها و حق انتخاب جنسیت بدون هیچ پیش شرط تصویب کرده است، اما بحث عمومی درباره سقط جنین همچنان با چالش روبروست.

این امتناع تا حد زیادی به نفوذ مذهب کاتولیک در جامعه مالت مربوط می شود. از نظر آندریا دیبِن، پژوهشگر سیاست های اجتماعی نفوذ دین به تنهایی تقدیس مادربودن و قبح سقط جنین [در مالت] را توجیه نمی کند. وی می گوید پس از پیوستن مالت به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۴ میلادی، مردم نگرانند که ارزشهای بیگانه با هویت ملی شان، به جامعه تحمیل شود.

وی می افزاید: «مالت کشور کوچکی است بنابراین قیدهای اجتماعی و بدنامی های منتج ازاین قید و بندها در مقایسه با جوامع بزرگتر دردناکتر است. این جزیره هفت هزار سال مستعمره بوده است و این حسِ ترس از هجوم بیگانه در بین مردم وجود دارد، که تنها به معنی هجوم فیزیکی نیست و تهاجم فرهنگی هم بخشی از این حس است. این اندیشه که افکار ما، سبک زندگی ما، هویت ملی ما و رفتار ما تحت نفوذ کشورهای لیبرال فرسوده و ناپدید می شود.»

فعالیت زنان در شبکه های اجتماعی، ایجاد آگاهی نسبت به سقط جنین

بخشی از جامعه مالت این به اصطلاح «نفوذ» را پذیرفته است. گروهی از زنان در گروه فیسبوکی بحثی درباره قرص صبح روز بعد که استفاده از آن در مالت ممنوع است به راه انداخته اند. این گروه را فرانچسکا فنش کونتی به راه انداخته است و هزاران نفر بحثهای آن را دنبال می کنند.

از نظر فرانچسکا لازم است درباره قرص صبح روز بعد و قرص ضدبارداری اضطراری و حقوق زنان در مورد باردارشدن، بحث و گفتگو شود. وی می گوید: «در کشورهای دیگر بیشتر زنها وقتی با بارداری غیرمنتظره روبرو می شوند به جای اینکه یک قرص بخورند تعداد زیادی قرص ضد بارداری را یکجا می خورند که می تواند خطرناک باشد. بنابراین می خواهیم بحثی را آغاز کنیم که آگاهی را بیشتر کند و امیدوارم که این آغاز دگرگونی در مالت و برای زنان مالت باشد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نبرد موافقان و مخالفان سقط جنین کامل در لهستان

مشاهدات خبرنگار یورونیوز از ممنوعیت سقط جنین در کشور مالت

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت