طرح حذف روادید برای اتباع ترکیه و سختگیری پارلمان اروپا

طرح حذف روادید برای اتباع ترکیه و سختگیری پارلمان اروپا
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک هفته مانده به انتشار گزارش کمیسیون اروپا درباره شرایط حذف روادید برای اتباع ترکیه، نمایندگان پارلمان اروپا از کمیسیون خواستند تا در مورد این شرایط

آگهی

یک هفته مانده به انتشار گزارش کمیسیون اروپا درباره شرایط حذف روادید برای اتباع ترکیه، نمایندگان پارلمان اروپا از کمیسیون خواستند تا در مورد این شرایط کوتاه نیاید.

المار بروک نماینده راستگرای آلمان در پارلمان اروپا گفت: «حذف روادید تنها در صورت قبول شرایط از سوی ترکیه عملی می شود. اگر شرایط قبول نشود، طرح دوباره ملغی می گردد.»

سوفیا اینت ولد، نماینده لیبرال هلند در پارلمان اروپا هم گفت: «گروه پارلمانی ما در اصل با طرح حذف روادید مشکلی ندارد، اما نباید انتظار داشته باشند که این کار تنها از طرف ما انجام شود. اگر دولت ترکیه قصد دارد پارلمان اروپا را متقاعد کند که به حذف روادید رأی بدهد، سرکوب روزنامه نگاران راهبرد درستی برای آن نیست.»

اما فرانس تیمرمنس، معاون کمیسیون اروپا که سعی دارد نمایندگان را برای این طرح متقاعد کند، معتقد است که اینک توپ در زمین آنکارا است. وی می گوید: «حالا نوبت ترکیه است. آنها باید ۷۲ شرط را بپذیرند و گفته اند که قادر به عملی کردن این شرایط هستند. ما هم منتظر می مانیم تا تصمیم خودمان را بگیریم. شرایط ما جدی است و برای سرگرمی نیست.»

کمیسیون گزارش خود در این مورد را چهارشنبه منتشر می کند. طرح حذف روادید در عوض قبول پناهجویان حاضر در یونان از سوی ترکیه عملی خواهد شد، اما ترکیه تهدید کرده که ممکن است این توافق را رعایت نکند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موافقت اتحادیه اروپا با نخستین قانون مبارزه با خشونت علیه زنان؛ بر سر تعریف تجاوز جنسی توافق نشد

توافق بر سر «تقویت» حوزه شنگن؛ کمیسیون اروپا استقبال کرد

توضیحات خواهر دیپلمات سوئدی به یورونیوز درباره نحوه تماس با او در اوین: یوهان مهره بازی سیاسی شده