Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

یک تحلیلگر سیاسی: نتیجه غیرمستقیم حملات ائتلاف بین المللی تقویت جهادی های خارجی است

یک تحلیلگر سیاسی: نتیجه غیرمستقیم حملات ائتلاف بین المللی تقویت جهادی های خارجی است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دو انفجار در فرودگاه و ایستگاه متروی مالبک بروکسل قلب اروپا را لرزاند. درباره این حملات با دیدیه لوروآ، پژوهشگر کالج سلطنتی نظامی دانشگاه بروکسل

آگهی

دو انفجار در فرودگاه و ایستگاه متروی مالبک بروکسل قلب اروپا را لرزاند. درباره این حملات با دیدیه لوروآ، پژوهشگر کالج سلطنتی نظامی دانشگاه بروکسل گفتگو کردیم.

یورونیوز این حملات شما را غافلگیر کرد؟

لوروا البته که غافلگیر شدم، به ویژه با توجه به ابعاد حادثه. مقامات و متخصصان انتظار چنین حمله ای را در خاک بلژیک داشتند. به یک دلیل خیلی ساده، بلژیک به نسبت سایر کشورهای اتحادیه اروپا بیشترین تعداد جهادی های خارجی را در سوریه و عراق دارد. ضمن اینکه بروکسل به صورت نمادین شهر مهمی است، اهدافی که امروز مورد حمله قرار گرفته اند اهمیت نمادین بروکسل را نشان می دهد.

یورونیوز آیا آنها می خواستند با این حملات نمادهای بروکسل را مورد حمله قرار دهند؟

لوروا آنها دقیقا می خواستند به بعد بین المللی بلژیک و پایتخت اروپا حمله کنند. فرودگاه بین المللی
جایی است که مسافرت های خارجی در آن انجام می شود، مخصوصا باید در نظر داشت که این فرودگاه در نزدیکی مقر فرماندهی ناتو هم قرار دارد. درباره مترو هم ببینید انفجار کجا صورت گرفت، دقیقا بین دو ایستگاه مالبک و شومن، یعنی نزدیکترین ایستگاهها به نهادهای اروپایی، کمیسیون و پارلمان اروپا.

یورونیوز در هفته های گذشته نیروهای امنیتی اسلحه و ردی از مواد منفجره در بروکسل پیدا کرده بودند، آیا دستگیری صلاح عبدالسلام حملات را جلو انداخت؟

لوروا باید ابتدا منتظر نتیجه دقیق تحقیقات بود تا بتوان چنین نتیجه گیری کرد. اما به نظرم بعید است که ارتباط مستقیم یا غیرمستقیمی میان این اتفاق ها وجود نداشته باشد. حملاتی که با این دقت به صورت همزمان انجام شده اند قطعا از قبل دقیقا مورد بررسی قرار گرفته اند. اما به وضوح اقدام به حمله به دلیل دستگیری صلاح عبدالسلام جلو افتاده.

یورونیوز آیا یکی از اهداف آنها حمله به اذهان عمومی نبود؟

لوروا چرا، قطعا می خواستند با کمترین امکانات بیشترین توجه را جلب و بیشترین خسارت را وارد کنند تا واقعا اذهان را مورد هجمه قرار دهند. چیزی که در حالت کلی با تبلیغات داعش همخوانی دارد.

یورونیوز آیا در سال ۲۰۱۶ باید منتظر حملات بیشتری از این دست باشیم؟

لوروا متاسفانه تروریسم یا خشونت سیاسی پدیده ای است که همیشه وجود داشته و وجود خواهد داشت. هیچ دستور امنیتی نمی تواند خطر را به صفر برساند. در شرایط کنونی ما هنوز در قالب یک ائتلاف بین المللی هستیم که به مواضع داعش در سوریه و عراق حمله می کند، اما نتیجه به صورت غیر مستقیم منجر به تقویت و پویاتر کردن پدیده جهادی های خارجی می شود. فکر می کنم که ما در دورانی هستیم که باید به شدت در برابر تهدیدها مراقب باشیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس کمیسیون اروپا که به جانبداری از اسرائیل متهم بود: غزه و بشریت دیگر تحمل خونریزی را ندارند

طنز و شوخی با ترور نافرجام ترامپ؛ آیا آزادی بیان در آلمان استانداردی دوگانه دارد؟

نامه‌ هشدارآمیز اوربان به سران اروپا: ترامپ پیش از برگزاری مراسم تحلیف تکلیف اوکراین را روشن می‌کند