«چیزی به اسم راکتورهای اتمی امن وجود ندارد»

«چیزی به اسم راکتورهای اتمی امن وجود ندارد»
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

راکتور اتمی «تی هانژ» بلژیک که در مرز مشترک این کشور با هلند و آلمان قرار دارد و سالها موضوع بحث های داغ بر سر نشت مواد رادیواکتیو آن و پنهانکاری

آگهی

راکتور اتمی «تی هانژ» بلژیک که در مرز مشترک این کشور با هلند و آلمان قرار دارد و سالها موضوع بحث های داغ بر سر نشت مواد رادیواکتیو آن و پنهانکاری های دولت بلژیک بوده است، پس از یک دهه که به دلیل نقص فنی خاموش بوده ، بار دیگر به چرخه تولید نیرو پیوسته است.

روز سه شنبه نمایندگان بلژیک، آلمان و هلند در بروکسل به بحث نشستند.

الیور پاش، نخست وزیر منطقه آلمانی نشین بلژیک گفت: «باید از گزارش مشترک (مربوط به راکتور اتمی) نتیجه گیری درست کرد. برای مثال، اگر مسئله ایمنی وجود داشته باشد، این راکتور باید از چرخه تولید انرژی خارج شود.»

نماینده سازمان صلح سبز اصولا با هرگونه استفاده از نیروی اتمی مخالفت کرد. آقای الووا گلوریو گفت: «روشن است که چیزی به اسم نیروی اتمی امن وجود ندارد. حوادث فاجعه بار در هر راکتور اتمی در هر جای دنیا و قطعا در بلژیک ممکن است که راکتورهایی را بکار گرفته که چهل و یکسال از عمرشان می گذرد. تنها چند ماه پیش، دولت تصمیم گرفت راکتورهایی را که مملو از ترک هستند، بار دیگر روشن کند. این آغازی بر یک فاجعه اتمی است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تجربه‌های اروپایی؛ چگونه کشورها از زنان قربانی خشونت خانگی حمایت مالی، درمانی و حقوقی می‌کنند؟

افشای مفاد پیش‌نویس کمیسیون اروپا؛ از جرم انگاری تبلیغ مهاجرت تا دو برابر شدن مجازات زندان قاچاقیان

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا مجوز ممنوعیت استفاده کارمندان زن از حجاب را در بخش دولتی صادر کرد