Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

معادن روباز زغال سنگ در مرز آلمان و لهستان، آلاینده محیط زیست

معادن روباز زغال سنگ در مرز آلمان و لهستان، آلاینده محیط زیست
Copyright 
نگارش از Hans von der Brelie
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آیا اجلاس جهانی پاریس درباره تغییرات آب و هوایی دوران تولید انرژی از زغال سنگ را خاتمه خواهد داد؟ چرا آلمان و لهستان نمی توانند بسرعت بهره برداری از معادن زغال سنگ را متوقف کنند؟

استخراج زغال سنگ قهوه ای از معادن روباز در شرق آلمان زندگی “سوربها“، اقلیت کوچک اسلاو را سیاه کرده است.

کریستیان پنک یکی از ساکنان این منطقه می گوید که فرهنگ “سوربها” در معرض نابودی است. او ساختمانها و طبیعت روستاهای سوربی را ثبت می کند، پیش از آنکه ماشین های عظیم خانه اش را از بین ببرند و سرزمینش را تبدیل به کویر کنند.

کریستیان پنک می گوید: «ما اینجا بین سه ایستگاه زغال سنگ زندگی می کنیم. سلامتی با ارزشترین چیز در زندگی است. مردم زیادی در اینجا مبتلا به سرطان می شوند.»

پدر کریستیان هم به سرطان مبتلا شد. اما آیا واقعا بین تعداد موارد ابتلا به سرطان و معادن زغال سنگ در اینجا ارتباطی وجود دارد؟ بر سر تعداد آمار و ارقام اختلاف وجود دارد. به همین دلیل خانواده پنک خواستار بررسی جامعی در این زمینه هستند. مردم این منطقه محل می گویند که باید جلوی نابودی روستاهای بیشتر و تخریب احتمالی کلیساهای این منطقه گرفته شود.

هاگن روش، مدیر بزرگترین شرکت تجاری کشاورزی در این ناحیه است. شرکت او تولید محصولات کشاورزی را با تولید انرژی تجدیدپذیر همراه کرده است. گسترش معادن روباز بخشهای عظیمی از زمینهای کشاورزی را بلعیده است. آیا شغلهای ۸۰ نفری هم که در مزرعه او کار می کنند به همین سرنوشت دچار خواهد شد؟

وی می گوید: «وسعت زمینهای کشاورزی که شرکت ما طی سالهای گذشته از دست داده است خیلی زیاد بود. زمینها را برای استخراج زغال سنگ قهوه ای از ما گرفتند و تقریبا ۲۰۰ شغل از بین رفت. امروز در آلمان سی درصد انرژی از منابع تجدیدپذیر تولید می شود. دیگر به زغال سنگ قهوه ای نیاز نداریم. امروز ظرفیت تولید آلمان بیش از نیازش است و هزینه برق خیلی پایین است. بنابراین نیازی به زغال سنگ قهوه ای نداریم و لازم نیست محیط زیست بیش از این نابود شود.»

معادن روباز زغال سنگ، روستای قدیمی “هورنو” در این منطقه را هم بلعیده و ساکنان روستا را مجبور کرده است که به روستای دیگری نقل مکان کنند. توماس برکهارت یکی از ساکنان روستای “هورنو” و سخنگوی «کمیته محلی زغال سنگ» است. وی نوجوانی گم شده اش را به یاد می آورد. او شاهد نابودی ۸ کلیسا بوده است. این معادن روباز تاکنون باعث نابودی ۲۹ کلیسا در این منطقه شده است.

وی می گوید: «شاهد مرگ روستای “هورنو” بودم. درختان روستا را از ریشه در آوردند، سنگفرش ها را خراب کردند و روستا را نابود کردند. یاد آوری اینها واقعا آزاردهنده است. نیازی به زغال سنگ نداریم. آلمان مقدار زیادی برق صادر می کند. ناحیه ما نباید به خاطر صادرات بسوزد و از بین برود. علاوه بر این منطقه، کره زمین هم آسیب می بیند، زیرا زغال سنگ قهوه ای آلاینده ترین منبع انرژی در دنیاست. بخش بزرگی از ۱۳۶ روستایِ نابودشده در اینجا، روستاهای سورب نشین بوده است. گنجینه های فرهنگی و تاریخی این روستاها تا ابد از دست رفته است. ناحیه سورب نشین طبق قانون اساسی حفاظت شده است. هر نوع دخالت دولت محلی به این نواحی نقض قانون اساسی به حساب می آید.»

نیروگاههای آلاینده محیط زیست در اتحادیه اروپا

*Source: 2013, Europe's dirty 30 - CAN Europe and WWF*تعدادی از معادن روباز و نیروگاه ها به شرکت سهامی عام سوئدی موسوم به “واتِنفال” تعلق دارد. شرکت “واتنفال” تلاش می کند دیگر در صنعت استخراج زغال سنگ فعالیت نکند و دارایی هایش را بفروشد، اما یکی از مسئولان شرکت می گویند که طی دوران گذار، همچنان به زغال سنگ قهوه ای نیاز است.

تورالف شیرمر، سخنگوی شرکت می گوید: «چه کسی می خواهد برق تولید کند وقتی باد نیست و خورشید هم نیست ؟ انرژی تجدیدپذیر را چطور باید ذخیره کرد؟ به نظر من هیچکس به سؤالهای اساسی پاسخی نداده است. در نتیجه ما فرض می کنیم که استخراج زغال سنگ قهوه ای و تولید برق با آن، تا بعد از سال ۲۰۲۰، یا ده سال بعد از آن و حتی شاید حتی تا ۲۰۵۰ ادامه خواهد داشت.»

دولت آلمان می خواهد تا سال ۲۰۲۰ میلادی گسیل گاز دی اکسید کربن را چهل درصد نسبت به سال ۱۹۹۰ کاهش ده. در بهار امسال طرح مالیات ویژه ای اعلام شد که طبق آن نیروگاههایی که با زغال سنگ کار می کنند باید مالیات بیشتری بپردازند. اما پیش از اینکه این طرح به رأی گذاشته شوند، صنایع تولید کننده انرژی از سوختهای فسیلی، این طرح را از بین برد. در پیش نویس قانون فعلی حتی برای به تعلیق در آوردن کار چند نیروگاه (پیش از آن که چند سال بعد کاملا تعطیل شوند) یارانه هم پرداخت خواهد شد که باعث تعجب و واکنش منفی کارشناسان شده است.

کلاودیا کمفرت، رئيس بخش انرژی آلمان می گوید: «مشکل آلمان این است که گروههای وابسته به صنعت استخراج زغال سنگ خیلی قوی هستند. در واقع قراردادی که بین صنایع استخراج زغال سنگ و دولت بسته شده، احتمالا متضمن یارانه های پنهان به این صنعت نیز هست که در این صورت ناقض قوانین اتحادیه اروپاست.»

آنا ژیادک، از سازمان غیردولتی “مخالفان معادن روباز ذغال سنگ” در لهستان است. کودکستان او امروز به قلعه ای خالی تبدیل شده است. حالا سرمایه گذاران خصوصی داوطلب بازسازی آن شدند، اما مقامات مسئول مخالفند، چون هنوز منتظر معلوم شدن نتیجه برنامه برای استخراج زغال سنگ در معادن روباز هستند.

آنا ژیادک می گوید: «این ساختمانها سالهاست متروکه مانده اند. قلعه بزودی به خرابه تبدیل خواهد شد زیرا اداره دولتی حاضر به فروش آن نیست. دلیلش این است که برای استخراج زغال سنگ قهوه ای برنامه ریزی کرده اند: سیاستمداران و گروههای وابسته به صنعت زغال سنگ می گویند که معدن روباز جدید و نیروگاه جدید خواهند ساخت و پول و ثروت را به این ناحیه سرازیر خواهند کرد. اما در عین حال به سرمایه گذاران کوچک اجازه شرکت در این طرح دولتی داده نمی شود.»

آنا هنوز اعتقاد دارد که می تواند پیش از آنکه دستگاههای استخراج زغال سنگ روستاها و مزرعه ها را ببلعند، مانع از کار شرکت استخراج معادن لهستان (PGE) شود. معدن روباز و نیروگاه جدید نیاز به هفت میلیارد یورو هزینه دارد، اما این پول در دسترس نیست و مردم محلی هم از این پروژه حمایت نمی کنند. وی می گوید: «در سال ۲۰۰۹ دو رفراندوم محلی داشتیم. مردم خواهان سرمایه گذاری بیشتر در استخراج زغال سنگ قهوه ای نیستند. دیر یا زود باید گروههای وابسته به صنعت زغال سنگ به این برنامه های بیمارشان خاتمه دهند.»

در این بین، روستاهای بیشتری در معرض خطر انهدام در اثر استخراج زغال سنگ قرار دارند. خانواده پنک می گونید که تا لحظه آخر، امیدشان را از دست نخواهند داد و انتظار دارند دولتها و رهبران کشورهای دنیا به استخراج زغال سنگ پایان بدهند. ادیت پنک می گوید: «اگر سیاستگذاران در کنفرانس آب و هوا تحت تأثیر منافع صنایع تولید انرژی قرار بگیرند، آینده هم برای آب و هوا و هم برای ما تیره و تار خواهد بود. اگر مبارزه نکنیم جنگ را پیش از آنکه شروع شود باخته ایم. من که برخواهم خاست و برای رسیدن به حقم خواهم جنگید. مبارزه خواهم کرد تا جلوی استخراج بیشتر زغال سنگ قهوه ای را بگیرم.»

Reporter - Brown coal

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تخریب جنگل‌های «هامباخ» در آلمان؛ عصر زغال سنگ همچنان قربانی می‌گیرد

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟