ناتو قابلیت نظامی خود را در مقابل روسیه اقزایش می دهد

ناتو قابلیت نظامی خود را در مقابل روسیه اقزایش می دهد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روز سه شنبه، وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو در بروکسل گردهم آمدند تا در میان سایر مسائل، پیامد سقوط جنگنده روسی توسط ترکیه را مورد مذاکره قرار دهند. هم

روز سه شنبه، وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو در بروکسل گردهم آمدند تا در میان سایر مسائل، پیامد سقوط جنگنده روسی توسط ترکیه را مورد مذاکره قرار دهند.

آگهی

هم روسیه و هم ترکیه مدعیند که دیگری عامل و محرک این واقعه بوده است. ترکیه که یکی از اعضای ناتو (پیمان آتلانتیک شمالی) است، می گوید جنگنده روسی به حریم هوایی این کشور تجاوز کرده بوده است و این کشور حق داشته از حق حاکمیتش دفاع کند.

اما، ینس اشتولتن برگ، دبیر کل ناتو تلویحا گفته است اعضاء نهایتا باید بتوانند مستقلا از خود دفاع کنند: “ما اقداماتی برای حفظ امنیت ترکیه مترتب خواهیم کرد و حمایتمان را تا آنجا افزایش می دهیم که اعضایمان توانایی دفاع از خود را داشته باشند.”

از هنگام واقعه سقوط هواپیمای روسی، جامعه بین الملل در تلاش بوده است تا از گسترش مخاصمه – هرچند لفظی – میان روسیه و ترکیه ممانعت کند، اما آقای اشتولتن برگ گفت ناتو خود را در مقابل افزایش قابلیت نظامی روسیه در منطقه، مجهز خواهد کرد: “ما نحوه گسترش، تقویت و ممانعت خود را بررسی می کنیم تا بتوانیم توانایی نظامی خود را در مقابل روسیه که (در منطقه) سلاحهای مدرن و پیشرفته مستقر کرده، افزایش دهیم.”

آندره یی بکتف، گزارشگر یورونیوز در بروکسل می گوید: “یک منبع اطلاعاتی ناتو به ما گفت که پس از الحاق کریمه و جریانات “دونباس” (در اوکراین) و سوریه، ما دیگر به روسیه به چشم یک همراه نمی نگریم، اما کسی انتظار ندارد به روسیه دشمن خطاب شود. ناتو باید ببیند چگونه می خواهد با همسایه بزرگ و قدرتمندش کنار بیاید.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحریمهای روسیه علیه ترکیه از ابتدای سال آینده میلادی به اجرا در می آید

از طرح مشترک کارشناسان آلمانی و فرانسوی برای اصلاح اتحادیه اروپا و گسترش آن چه می‌دانیم؟

تجربه‌های اروپایی؛ چند کشور اروپایی بالای ۱۰ میلیون و کدام شهرها بیش از ۱ میلیون نفر جمعیت دارند؟