ناتو قابلیت نظامی خود را در مقابل روسیه اقزایش می دهد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ناتو قابلیت نظامی خود را در مقابل روسیه اقزایش می دهد

روز سه شنبه، وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو در بروکسل گردهم آمدند تا در میان سایر مسائل، پیامد سقوط جنگنده روسی توسط ترکیه را مورد مذاکره قرار دهند.

هم روسیه و هم ترکیه مدعیند که دیگری عامل و محرک این واقعه بوده است. ترکیه که یکی از اعضای ناتو (پیمان آتلانتیک شمالی) است، می گوید جنگنده روسی به حریم هوایی این کشور تجاوز کرده بوده است و این کشور حق داشته از حق حاکمیتش دفاع کند.

اما، ینس اشتولتن برگ، دبیر کل ناتو تلویحا گفته است اعضاء نهایتا باید بتوانند مستقلا از خود دفاع کنند: “ما اقداماتی برای حفظ امنیت ترکیه مترتب خواهیم کرد و حمایتمان را تا آنجا افزایش می دهیم که اعضایمان توانایی دفاع از خود را داشته باشند.”

از هنگام واقعه سقوط هواپیمای روسی، جامعه بین الملل در تلاش بوده است تا از گسترش مخاصمه – هرچند لفظی – میان روسیه و ترکیه ممانعت کند، اما آقای اشتولتن برگ گفت ناتو خود را در مقابل افزایش قابلیت نظامی روسیه در منطقه، مجهز خواهد کرد: “ما نحوه گسترش، تقویت و ممانعت خود را بررسی می کنیم تا بتوانیم توانایی نظامی خود را در مقابل روسیه که (در منطقه) سلاحهای مدرن و پیشرفته مستقر کرده، افزایش دهیم.”

آندره یی بکتف، گزارشگر یورونیوز در بروکسل می گوید: “یک منبع اطلاعاتی ناتو به ما گفت که پس از الحاق کریمه و جریانات “دونباس” (در اوکراین) و سوریه، ما دیگر به روسیه به چشم یک همراه نمی نگریم، اما کسی انتظار ندارد به روسیه دشمن خطاب شود. ناتو باید ببیند چگونه می خواهد با همسایه بزرگ و قدرتمندش کنار بیاید.”