پارلمان اروپا با طرح محدودیت تجارت مواد اصلاح شده ژنتیکی مخالفت کرد

پارلمان اروپا با طرح محدودیت تجارت مواد اصلاح شده ژنتیکی مخالفت کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پارلمان اروپا روز چهارشنبه به طرح پیشنهادی کمیسون اروپا درباره اعمال محدودیت تجارت مواد غذایی اصلاح شده ژنتیکی، با اکثریت آراء رای منفی داد. در صورت

آگهی

پارلمان اروپا روز چهارشنبه به طرح پیشنهادی کمیسون اروپا درباره اعمال محدودیت تجارت مواد غذایی اصلاح شده ژنتیکی، با اکثریت آراء رای منفی داد. در صورت تصویب این طرح، کشورهای عضو می توانستند خرید، فروش و استفاده محصولات اصلاح شده ژنتیکی را محدود و ممنوع کنند.

جیووانی لاویا، نماینده ایتالیایی حزب راست میانه نوین در پارلمان اروپا، درباره دلیل مخالفت نمایندگان گفت: «اعمال مجدد نظارتهای داخلی همراه با ایجاد موانعی میان کشورهای عضو، دستاوردهای همسان بودن قوانین گمرکی و بازار مشترک اتحادیه اروپا را محو خواهد کرد. پس از سال ها تلاش برای از میان برداشتن موانع داخلی درون مرزهای اتحادیه اروپا، نمی توانیم به شکلی از بازار داخلی فکر کنیم که کاملا ناهمگن باشد.»

نمایندگان پارلمان از کمیسیون اروپا خواستند تا پیشنهاد جایگزینی را ارائه دهد. با این حال، ویتنیس آندریوکایتیس، کمیسر بهداشت و ایمنی مواد غذایی در کمیسیون اروپا این پیشنهاد را به نظر نهایی شورای اروپا منوط کرد. او در اینباره گفت: «مایلم خاطر نشان کنم که این پیشنهاد، روشی درست برای حل کشمکشها بر سر مواد غذایی اصلاح شده ژنتیکی در اتحادیه اروپاست. کمیسیون نظر خود را پس نمی گیرد.»

مارگاریتا اسفورتزا، خبرنگار یورونیوز حاضر در استراسبورگ می گوید: «پیشنهاد کمیسیون می توانست باعث شود که کشورهای عضو به دلیل تخطی از قوانین بازار واحد اروپایی و مقررات مربوط به تجارت بین المللی با اقدام قانونی روبرو شوند. شرکتهای چندملیتی تولید کننده و نیز کشورهای صادر کننده مواد غذایی اصلاح شده ژنتیکی می توانستند علیه کشورهای اروپایی به سازمان جهانی تجارت یا دیوان دادگستری اروپا شکایت کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنجال فرهنگی در لهستان؛ مشق شب دانش‌آموزان حذف می‌شود

«پوشیدگی سینه‌های زنان پیشخدمت و ممنوعیت فروش خیارهای خمیده» در مقررات اتحادیه اروپا؛ شایعه است؟

انتخابات حساس پارلمانی در کرواسی؛ نگاه زاگرب از غرب به سمت روسیه خواهد چرخید؟