تأکید پوروشنکو و یونکر بر اجرای توافق آتش بس مینسک

تأکید پوروشنکو و یونکر بر اجرای توافق آتش بس مینسک
نگارش از Euronews

پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین روز پنج شنبه در بروکسل با ژان – کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، دیدار و گفت و گو کرد. محور مذاکرات آنان را بررسی

پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین روز پنج شنبه در بروکسل با ژان – کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، دیدار و گفت و گو کرد. محور مذاکرات آنان را بررسی راه هایی برای اجرای «موافقت نامه مینسک»، به منظور برقراری آتش بس بین شورشیان طرفدار مسکو و نیروهای دولتی اوکراین، تشکیل می دهد.

در همین راستا، ژان – کلود یونکر در دیدار با پوروشنکو بر ضرورت اجرای موافقت نامه های مینسک تأکید کرد و گفت: «طرف روسی به تعهداتش در قبال موافقت نامه های آتش بس عمل نکرده است. صلح و ثبات در اوکراین تنها از طریق اجرای موافقت نامه مینسک ممکن می شود.»

رئیس جمهوری اوکراین نیز در این دیدار احتمال تغییر چارچوب مذاکرات آتش بس را رد کرده و حضور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در این مذاکرات را منتفی دانست. پوروشنکو با تـأکید بر نقش اساسی اتحادیه اروپا در حل و فصل منازعه جاری در کشورش، گفت: «اهمیت زیادی دارد که اقدامات اوکراین را با فرانسه و آلمان هماهنگ کنیم. این دو کشور بزرگترین کشورهای اتحادیه اروپا و نماینده همه اعضای این اتحادیه اند. به همین خاطر، نیازی به برگزاری اجلاس مینسک سوم نیست.»

رئیس جمهوری اوکراین در چند روز گذشته با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، و فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، در برلین دیدار و گفت و گو کرده بود.

همزمان، با ازسرگیری نبردها بین شورشیان طرفدار مسکو و نیروهای دولتی کی یف در شرق اوکراین، اتحادیه اروپا تحریم های شدید خود علیه روسیه را تمدید کرده است. به گفته پوروشنکو، در بیست و چهار ساعت گذشته و در جریان نبرد با جدایی خواهان مورد حمایت روسیه، هفت سرباز اوکراینی کشته و سیزده نفر دیگر زخمی شده اند.

مطالب مرتبط