Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اکسپوی ۲۰۱۵ میلان، مجالی برای مبارزه با نیروی شر مافیای ایتالیا؟

اکسپوی ۲۰۱۵ میلان، مجالی برای مبارزه با نیروی شر مافیای ایتالیا؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نمایشگاه جهانی اکسپوی ۲۰۱۵ میلان، تحت عنوان «تغذیه زمین و انرژی حیات» کار خود او را آغاز کرده است. این نمایشگاه، با سرمایه چند میلیارد یوروریی خود،

نمایشگاه جهانی اکسپوی ۲۰۱۵ میلان، تحت عنوان «تغذیه زمین و انرژی حیات» کار خود او را آغاز کرده است. این نمایشگاه، با سرمایه چند میلیارد یوروریی خود، تبدیل به سفره ای وسوسه انگیز برای کامجویی کسانی شد که با مافیای ایتالیا درارتباطند.

سال گذشته چند سیاستمدار و مقام اجرایی در ایتالیا به اتهام فساد مالی که در ارتباط با اکسپو ۲۰۱۵ مرتکب شده بودند، دستگیر شدند. پس از آن، دولت قانونی برای شفافیت بیشتر و جلوگیری از اتفاقات مشابه قانونی تصویب کرد، و چندی بعد تحقیقات و رسیدگی مقامات قضایی از زدوبندهای افرادی پرده برداشت که در مناقصات مرتبط با اکسپو شرکت کرده بودند.

کلودیو گیتاردی، دادستان کل می گوید: «در مناقصاتی که برای انعقاد قراردادهای اکسپو برگزار شد، تبانی و زدوبندهایی صورت گرفته بود. متوجه شدیم که در روند مناقصات عده ای مرتکب ارتشاء شده بودند. مشخصا با یک پرونده فساد مالی سروکار داشتیم.»

در جریان این تحقیقات از روابط پنهان برخی از کارگزاران دولتی با اعضای مافیا هم پرده برداشته شد. معلوم شد که برخی از مقامات دولتی با وعده ارتقای مقام با اعضای مافیا همکاری کرده اند. این بازجویی ها باعث توقف روابط خطرناکی شد که هدفشان اعمال نفوذ در مناقصات بود.

برای افشای ابعاد دیگر این پرونده، نهاد ملی مبارزه با فساد حکومتی در ایتالیا هم وارد کار شد. این نهاد واحد ویژه ای برای انجام تحقیقات بیشتر در نظر گرفت. ریاست این نهاد بر عهده رافائل کانتونه، یکی از چهره های مشهور و قدرتمند ایتالیا، در مبارزه علیه مافیاست.

وی می گوید: «برای نظارت و رسیدگی به پرونده اکسپو، نیروهایی ویژه ای در اختیار نهاد ملی مبارزه با فساد حکومتی قرار گرفته است. از ۲۴ ژوئن سال گذشته بر روند تمام مناقصات نظارت می کنیم. برگزاری تعدادی از مناقصات هم تحت نظارت قضایی موقت قرار گرفتند. اقدام شجاعانه ای بود. سیستم کنترل ما ابعاد بین المللی پیدا کرد. به گفته سازمان همکاری اقتصادی و توسعه که در انجام نظارت با ما همکاری می کند، عملیات ما نمونه ای بود که در موارد دیگر هم کاربرد دارد.»

نظام اداری در ایتالیا یکی از فاسدترین بخشهاست. هزینه های اکسپو ۴۰ درصد از برآورد، بیشتر شده است، پولی که درواقع شهروندان ایتالیایی بعنوان مالیات پرداخته اند.

رافائله کانتونه در این باره می گوید: «نظارت قضایی بر برگزاری مناقصه به این صورت است که در شرکت مربوطه به جایی رییس شرکت، یک نماینده قضایی مناقصه را برگزار می کند.»

تحقیقات نشان داد که یکی از پیمانکاران در منطقه لومباردی با مافیا، بویژه با گروه مافیایی موسوم به «آنرانگتا» در ارتباط بودند. به این منظور فرمانداری میلان ۸۰ اقدام احتیاطی در پیش گرفت. این موازین متوجه ۵۵ شرکت پیمانکاری شد که اجازه شرکت در ۸۰ مناقصه را ندارند.

به گفته نهاد مبارزه با مافیا، گروه مافیایی “آنرانگتا” سعی کرده بود با دلالی و زدوبند در مناقصات، حدود ۱۰۰ میلیون یورو پول را به نفع خود، جابه جا کند .

فرانچسکو پائولو ترونکا، فرماندار میلان می گوید: «مافیا معمولا برای دخالت در مناقصات از آدمهای مشهور استفاده می کند. اما وقتی بخواهد درست و حسابی دست درازی کند، به شیوه های موذیانه متوسل می شود و از آدمهای ضعیف و شرکتهایی که با مشکل مالی روبرو هستند، کمک می گیرد. بعد آنها را در سیستم خودش ادغام می کند.»

قلمرو فعالیت گروه مافیایی «آنرانگتا» شمال ایتالیاست. این گروه درجامعه و در اقتصاد ناحیه لومباردی نفوذ دارد و نوعی «منطقه تاریک» بوجود آورده است. برای مبارزه با فساد مافیا، لازم است قبل از هرچیز از کانونهای قدرتِ حامیِ آن پرده برداشته شود.

اکسپو میلان ۲۰۱۵ تصویری از جامعه ایتالیاست، با تمام خوبی ها و بدی هایش. آیا برگزاری این نمایشگاه جهانی درمیلان در نهایت، به نفع اقتصاد این کشور خواهد بود؟ نظرات متفاوت است، اما همه در یک چیز همداستانند: برای بازگشت به دوران رشد اقتصادی، ایتالیا باید نیروی شر مافیا را از میان بردارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟

مسیر بالکان غربی، دروازه جدید مرگ برای پناهجوها