Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بریتانیا خواهان اصلاحات در اتحادیه اروپاست

بریتانیا خواهان اصلاحات در اتحادیه اروپاست
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ملکه بریتانیا، در نطق سنتی اش، اولویتهای دولت را برای پنج سال آینده، اعلام کرد. یکی از مهمترین چالشهای دولت دیوید کامرون، اصلاحات در اتحادیه اروپاست.

آگهی

الیزابت دوم، ملکه بریتانیا، در نطق سنتی اش، اولویتهای دولت را برای پنج سال آینده، اعلام کرد. یکی از مهمترین چالشهای دولت دیوید کامرون، اصلاحات در اتحادیه اروپاست.

ملکه الیزابت در این نطق سالانه گفت: “آقایان لردها و اعضای مجلس نمایندگان، دولت من روابط بریتانیا را با اتحادیه اروپا مورد مذاکره مجدد قرار خواهد داد و در جهت منافع اعضای اتحادیه، خواهان اصلاحات خواهد شد.”

با این هدف است که آقای کامرون در طول هفته به کشورهای اروپایی عزیمت کرد. روز دوشنبه، دیوید کامرون میزبان ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا در بریتانیا بود.

پیش از کنفرانس سران اتحادیه در ماه آینده، آقای کامرون با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در مورد بهبود بازار مشترک مذاکره کرد اما گفته می شود موضع نخست وزیر بریتانیا در مورد خدمات اجتماعی به مهاجران غیر قابل تغییر است.

آقای کامرون همچنین با فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه و رهبران دانمارک، لهستان و هلند دیدار خواهد کرد.

هنوز جزئیات اصلاحات مورد نظر آقای کامرون اعلام نشده است اما به نظر نمی رسد این اسلاحات به گونه ای باشد که منجر به خروج این کشور از اتحادیه اروپا شود. اما احتمال موفقیت او چیست؟

گزارشگر یورونیوز، جیمز فرنی از نینا شیک، کارشناس از موسسه پژوهشی “اروپای باز” می پرسد دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا تا چه حد می تواند امیدوار باشد که در دیدار از کشورهای اروپایی حمایت آنها را از نظرش برای اصلاحات در اتحادیه اروپا جلب کند؟

نینا شیک: مهم است که آقای کامرون زمینه را برای مذاکرات گسترده ای که در پیش است – از جمله کنفرانس سران اتحادیه در ماه ژوئن – مهیا کند. در نهایت، این رهبران اتحادیه اروپا هستند که در مورد موفقیت این مذاکرات تصمیم می گیرند. هرچند کمیسیون اروپا در این مورد ذینفع است، اما آقای کامرون باید با سایر رهبران اتحادیه از جمله آنگلا مرکل مذاکره کرده حمایت آنها را جلب کند. بنابراین، این بیشتر در جهت آماده کردن راهبرد و زمینه چینی درمورد آینده است.

یورونیوز: در سطح اتحادیه اروپا چه مواردی قابل دست یافتن است؟

نینا شیک: در مورد اقتصاد، بازرگانی آزاد با باقی جهان، کاهش مقررات اداری و حفظ مقررات لازم و لغو قوانین دست و پاگیر است. کمیسیون اروپا در این زمینه با موافقت اعضای اتحادیه گامهایی برداشته است که مستلزم تغییر معاهده لیسبون نبوده است. در ارتباط با جنبه های دموکراتیک اصلاحات، باید اطمینان حاصل کرد که پارلمانهای کشورهای عضو، مرجع نهایی برای تعیین اختیارات بروکسل بوده و نیز کشورهای خارج از منطقه مالی یورو در حاشیه قرار نگیرند. مثلا اینکه ملاحظات قانونی در مورد کشورهایی نظیر دانمارک، سوئد و لهستان که در منطقه مالی یورو نبوده و نخواهند بود، رعایت شود تا در اتحادیه اروپا در مقام به اصطلاح “شهروند درجه دو” قرار نگیرند. فکر می کنم بریتانیا عضوی بسیار ارزشمند برای اتحادیه اروپاست و فکر می کنم اعضای قدرتمندتر اتحادیه بخوبی به این نکته آگاهند.

یورونیوز:گفتید بریتانیا یکی از ارزشمند ترین اعضای اتحادیه است….آیا همه اعضا با این نظریه موافقند؟

نینا شیک: اگر به امنیت اروپا که مورد خطر است نگاه کنید، به بحران اوکراین، جریانات خاورمیانه و تحولات شمال آفریقا، می بینید که از دست دادن قدرتهای نظامی و دفاعی عمده، بدون تردید ضربه ای بر پیکر اتحادیه اروپا خواهد بود. از نظر اقتصادی، بریتانیا یکی از بزرگترین پرداخت کنندگان به بودجه اتحادیه است. اگر بریتانیا اتحادیه را ترک کند، تعادل قدرت بسوی کشورهای جنوب اروپا خواهد چرخید که سیاستهای حمایتی بیشتری را دنبال می کنند… و البته کشورهایی نظیر آلمان که در مذاکرات اتحادیه حیاتی هستند، به این نکته آگاه و خواهان آنند که صدای آزادتر بریتانیا در اتحادیه اروپا باقی بماند تا این نهاد در سطح جهانی رقابتی باقی بماند و با دیدی به جلو قرن بیست و یکم را پشت سر بگذارد.

یورونیوز: برخی معتقدند که اتحادیه اروپا باید بیشتر ادغام شود. اما این امر با تاکید آلمان و فرانسه برای ادغام هرچه بیشتر اعضای منطقه مالی یورو غیر ممکن است….

نینا شیک: میدانم که برخی می گویند جزئیات اصلاحات مورد نیاز هنوز تدوین نشده است، اما فکر می کنم در طول چند ماه آینده، شاهد جزئیات آن خواهیم بود، اما در عوض آنکه بگوید این اصلاحات را می خواهم باید آنرا در قالب چشم اندازی گسترده تر برای کل اتحادیه عرضه کند. در آینده باید آنچه هم اکنون یک واقعیت سیاسی است در معاهده لیسبون گنجانده شود، و آن این است که ما هم اکنون هم یک اتحادیه چندگانه داریم که می خواهیم آنرا در قالب یک بازار مشترک جای دهیم در صورتی که کشورهایی مانند دانمارک یا سوئد یا بریتانیا نمی خواهند به منطقه مالی یورو بپیوندند. این کشورها باید از همان حقوقی بهره مند باشند که سایرین! البته میدانیم که منطقه یورو باید ادغام بیشتری یابد، اما اساس اتحادیه اروپا بازار مشترک است نه وجه رایج مشترک.

یورونیوز: مذاکرات طولانی و پیچیده ای در انتظار دیوید کامرون است. نینا شیک متشکرم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ فراموش شده شرق اوکراین همچنان قربانی می گیرد

مواد منفجره بجا مانده از داعش، خطری بزرگ برای ساکنان موصل

فینال لیگ قهرمانان؛ تجربه کهکشانی ها کارساز تر است یا انگیزه قرمزها؟