کنفرانس ریگا آغاز می شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کنفرانس ریگا آغاز می شود

در آغاز کنفرانس ریگا برای همکاری میان اتحادیه اروپا و شش کشور همسایه در اروپای شرقی، ویکتور پوروشنکو، رئیس جمهور اوکراین به دخالت نظامی روسیه در خاک کشورش اشاره کرد.

آقای پوروشنکو گفت: “ما در مورد حضور ارتش منظم روسیه در اوکراین مدرک کافی داریم. امروز سازمان امنیت و همکاری و نیز صلیب سرخ جهانی رسما در بیانیه اشان گفتند که تعداد سربازانی که در بیمارستان ما تحت درمانند، سربازان ارتش روسیه هستند.”

روسیه هنوز به اتهامات اوکراین در این مورد واکنش نشان نداده است، اما همواره اقدام تهاجمی نظامی علیه اوکراین را تکذیب کرده است.

در این میان، هله سورینگ اشمیت، نخست وزیر دانمارک گفت: “هیچ کشوری نباید میان روسیه و اتحادیه اروپا یکی را انتخاب کند. کنفرانس امروز، به تعهد ما بر همکاری تاکید می گذارد و نیز اینکه هر کشوری حق حاکمیت خود را دارد و باید برای خود تصمیم بگیرد.”

روسیه به کنفرانسهای میان اتحادیه اروپا و همسایگان اروپای شرقی آن بدیده ظن نگریسته و آن را اقدامی دیپلماتیک در جهت خلاف منافع خود تلقی می کند.

ولادیمیر چیژوف، سفیر روسیه در اتحادیه اروپا گفت: “برخی از اعضای اتحادیه اروپا به پروژه همکاری با کشورهای همسایه شرق بعنوان اعضای آتی اتحادیه نگاه نمی کنند بلکه از آنها بعنوان ابزاری برای دور کردن هرچه بیشتر آنها از روسیه می نگرند.

انتظار می رود بحران مالی یونان نیز در حاشیه کنفرانس، میان رهبران یونان و آلمان به گفتگو گذاشته شود.