کمیسیون اروپا شرکت «گوگل» را به سوء استفاده از جایگاهش متهم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Mohsen Salehi
کمیسیون اروپا شرکت «گوگل» را به سوء استفاده از جایگاهش متهم کرد

کمیسیون اروپا شرکت «گوگل» را به سوء استفاده از موقعیتش در بازار اروپا متهم کرد. پس از چهار سال و نیم تحقیقات، بازوی اجرایی اتحادیه اروپا، روز چهارشنبه، رسما با انتشار بیانیه ای به این شرکت آمریکایی هشدار داد. اولویت دادن به محصولات گوگل در صفحات نتیجه جستجوهای اینترنتی، از جمله اتهامات مطرح شده است.

مارگارت وستاگر، کمیسر اروپا در امور رقابت در این زمینه گفت: «به این موضوع سوءظن داریم. بر اساس نتایج اولیه، گوگل در بخش خریدهای اولویت بندی می کند.»

گوگل ۱۰ هفته فرصت دارد تا به نگرانی های مقامات اروپایی پاسخ دهد و رضایت آنها را جلب کند.

آندرس شواب، نماینده آلمانی پارلمان اروپا درباره جریمه های احتمالی اظهار داشت:«روشن است که قوانین مربوط به رقابت در اتحادیه اروپا به کمیسیون امکان اعمال مجازاتهای سنگین را می دهد. به عقیده من این امر موجب ایجاد یک بازار داخلی عادلانه در عصر دیجیتال می شود.»

در صورت قانع نشدن کمیسیون اروپا، گوگل با جریمه ای معادل ۱۰ درصد درآمد سالانه اش که بیش از ۶ میلیارد یورو خواهد بود، رو به رو می شود.

مارگارت وستاگر، کمیسر اروپا در امور رقابت گفت:«برای من مصرف کننده از همه چیز مهمتر است. آیا شاهد نوآوری هستیم؟ آیا به اندازه کافی انتخاب داریم؟ نوآوری نقش مهمی در تجارت الکترونیکی دارد و باید اجازه رشد داشته باشد.»

بازوی اجرایی اتحادیه اروپا همچنین این شرکت آمریکایی را به اعمال فشار بر شرکت های سازنده گوشی همراه و تبلت برای نصب سیستم عامل اندروید متهم کرده است.